eutanázia;bírók;Egyesült Királyság;

Kim Leadbeater képviselő eutanáziapárti tüntetők társaságában Londonban

- Túlterheltségre hivatkozva a brit bírók kihátráltak az aktív eutanázia legalizálásáról szóló törvényjavaslat mögül

Kétségessé válik a jogszabály támogatottsága.

Történelmi döntést hozott az Egyesült Királyság parlamentje tavaly novemberben, amikor az alsóháza megszavazta az aktív eutanázia, más néven az asszisztált öngyilkosság legalizálásának törvényjavaslatát. Az indítvány szerint a gyógyíthatatlan, legfeljebb hathónapos túlélési eséllyel rendelkező betegek számára - szigorú feltételek teljesülése esetén - törvényesítené a kegyes halálba segítést. Az előterjesztés Kim Leadbeater munkáspárti képviselő egyéni indítványaként került a képviselők elé. Akkor az alsóház 330 igen és 275 nem szavazattal fogadta el, de ez messze nem volt a történet vége.

Azóta megkezdte munkáját a 23 tagú összpárti parlamenti bizottság, amely hazai és külföldi szakértőket hallgatott meg, illetve tanúvallomásokkal, valamint egészségügyi, szociális és igazságügy minisztériumok tucatnyi szaktekintélyének véleményével ismerkedett meg. Miután időközben a bíróságok egyértelműsítették, hogy nincs kapacitásuk az asszisztált öngyilkosságok végső engedélyezésére, Leadbeater új javaslata szerint egy ügyvédből, pszichiáterből és szociális munkásból álló szakértői testület lépne a helyükre. A képviselőnő kijelentette, ezzel az Angliára és Walesre vonatkozó  törvényjavaslat továbbra is a világ legerősebb biztosítékaival fog rendelkezni. Ez azonban jelentős riadalmat keltett azon képviselők körében, akik megszavazták a törvényjavaslatot azon az alapon, hogy minden egyes ügyet a legfelsőbb bíróság fogja felügyelni. Az ellenzők „elsietettnek és rosszul átgondoltnak” nevezték a változtatást.

Bár a munkáspárti kormány 157 fős többséggel rendelkezik az alsóházban, és Sir Keir Starmer miniszterelnök szívügyének tekinti az eutanázia engedélyezését, az utóbbi hetek, napok nem voltak kegyesek az asszisztencia melletti halálba segítéshez. A bíróságok túlterheltségre hivatkozva vonták ki magukat, de figyelmeztettek az egészségügyi dolgozók is, köztük egy a palliatív gondozásban foglalkoztatott doktornő, hogy a legtöbb orvos nincs felkészítve az esetleges hozzátartozói "nyomás" jeleinek észlelésére, amit a törvény mindenáron el akar kerülni. A legtöbbször emlegetett aggodalom, hogy súlyos beteg emberek érezhetik, hogy terhet rónak családjukra, ezért menekülnének a kegyes halálba. Danny Kruger konzervatív képviselő, a hivatalosan a törvényjavaslat első számú ellenzője erőteljesen bírálta Kim Leadbeatert, amiért a parlamenti bizottságba az ő nevezéseit semmibe véve, többségükben közismerten eutanáziapárti honatyákat válogatott be.

A kormány semleges álláspontot képvisel, de a miniszterek világossá tették, hogy a tervezetnek tökéletesen működőképesnek kell lennie ahhoz, hogy törvényerőre emelkedhessen. Mindenki saját lelkiismeretére hallgatva voksolhat majd, amikor legkorábban április 25-e táján a törvényjavaslat visszakerül az alsóház elé, majd megszavazása esetén a Lordok elé kerül.

Toszkána engedélyezte az eutanáziát

Első olaszországi régióként Toszkána hagyta jóvá az eutanáziát, noha országos szinten még mindig nincs egyértelmű szabályozás - írja a Reuters. Az olasz alkotmánybíróság 2019-ben legalizálta az eljárást. A törvényhozás 27-13-as többséggel fogadta el régiós szabályozást, ami szerint az asszisztált öngyilkossági kérelmeket egy orvosi testületnek kell elbírálnia 30 napon belül. Ha a feltételek teljesülnek, akkor a regionális egészségügyi szolgálatnak 10 napon belül biztosítania kell a szükséges gyógyszereket és egészségügyi személyzetet, kivéve, ha a beteg azt szeretné, hogy a saját orvosa végezze el a beavatkozást. A törvény lehetővé teszi az orvosok számára, hogy erkölcsi vagy etikai okokból megtagadják a részvételt.

A Dél-Dunántúl déli részén akár vastagabb jégréteg is kialakulhat.