Donald Trump amerikai elnök kedden a Fehér Házban személyesen üdvözölte az oroszországi börtönéből kiszabadított Marc Fogelt, a moszkvai angol-amerikai iskola volt tanárát, korábbi diplomatát, akinek elengedéséről meglepetésre az elnök közel-keleti megbízottja, Steve Witkoff állapodott meg Moszkvában. Trump túszokkal foglalkozó különmegbízottja, Adam Boehler a Fox Newsnak megerősítette, hogy még szerdán egy újabb foglyot is hazajuttatnak, de nem árulta el, kiről van szó.
Az Egyesült Államok szerint jogtalanul 14 évi börtönre ítélt Marc Fogelt az orosz hatóságok 2021 augusztusában egy repülőtéren vették őrizetbe, miután néhány gramm gyógyászati célra felírt marihuánát találtak nála. Szabadon bocsátását az amerikai elnök diplomáciai olvadásnak nevezte, amely kezdeti lépés lehet az Ukrajna elleni orosz invázió leállítását célzó tárgyalások felé. „Oroszország nagyon kedvesen bánt velünk” – mondta Trump újságíróknak. „Remélem, hogy ez egy olyan kapcsolat kezdete, amelyben véget vethetünk ennek a háborúnak…” - hangoztatta.
Ugyanakkor azt is mondta, hogy Vlagyimir Putyin „nem sokat” kapott cserébe. A Kreml szóvivője szerdán közölte, hogy az alku részeként a következő napokban az Egyesült Államokban szabadon engednek egy orosz állampolgárt, de kilétét csak hazaérkezése után árulják el. Dmitrij Peszkov úgy fogalmazott, az ilyen megállapodások bizalmat építenek az országok között, de nem valószínű, hogy „fordulópontot” jelentenek a kapcsolatokban.
A valódi fordulatot a történetben az jelenti, hogy a The New York Times forrásai szerint Steve Witkoff oroszországi küldetése túlmutatott a Fogel szabadon bocsátásáról folytatott titos tárgyalásokon. A lap keddi cikke szerint forrásaik elmondták, hogy Trump néhány hete titokban kibővítette Witkoff megbízatását a közel-keleti ügyeken túlra, megbízva őt azzal, hogy hozzon létre tárgyalási csatornát Oroszországgal, és tárja fel az ukrajnai háború békés rendezésének lehetőségeit.
A Fox News konzervatív amerikai hírtelevízió műsorvezetője, Sean Hannity közben kijelentette, hogy Trump különmegbízottja Moszkvában Vlagyimir Putyinnal is találkozott, akivel három és fél órás megbeszélést folytattak. Részletekre a műsorvezető nem tért ki, s a Fehér Ház nem kommentálta az esetleges tárgyalásokat. A NYT beszámolója szerint Witkoff az orosz elnök legközelebbi szövetségeseivel is beszélt február 11-i moszkvai útja előtt, és többször találkozott Katar és Szaúd-Arábia képviselőivel, akikkel az ukrajnai háborúról tárgyalt.
A NYT megjegyzi, hogy Donald Trump a 80-as évek óta baráti viszonyban van a milliárdos New York-i ingatlanügynök Steve Witkoff-fal, aki szerinte rendelkezik az ukrajnai háború befejezéséhez szükséges tárgyalási képességekkel. Az azonban egyelőre nem világos, hogy milyen konkrét hatásköröket kapott, és azok mennyiben különböznek Keith Kelloggnak, az Egyesült Államok hivatalos oroszországi és ukrajnai különmegbízottjának hatáskörétől.
Az utóbbi napokban egyre szaporodnak a hírek arról, hogy a felek miképp közelítenek a háború lezárását célzó tárgyalásokhoz. A Kreml szóvivője szerdán közölte, Oroszország kizárja, hogy az Ukrajnával folytatott esetleges tárgyalásokon szóba kerüljön a területcsere. Volodimir Zelenszkij a Guardiannek adott keddi interjújában hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok biztonsági garanciái nélkül elképzelhetetlen a rendezés. Közölte, kész tárgyalni, de azt szeretné, ha Ukrajna ezt az „erő pozíciójából” tehetné meg, s azt mondta, az amerikai cégeknek jövedelmező újjáépítési szerződéseket és beruházási kedvezményeket kínálna, hogy Donald Trumpot maga mellé állítsa. Az amerikai elnök előzőleg hétfőn a Fox Newsnak azt mondta, katonai támogatásának folytatása fejében Washington 500 milliárd dollárnyi, Ukrajnában kitermelhető ritkaföldfémre tart igényt. Az ukrán elnök aznap közölte, hogy Trump csapatának képviselői a héten Kijevbe látogatnak, még a müncheni biztonsági konferencia előtt, ahol többek közt JD Vance amerikai alelnökkel is tárgyal majd.
Pete Hegseth: döntően Európának kell Ukrajnát támogatnia
Trump újonnan kinevezett védelmi minisztere első külföldi útján azt mondta a szövetségeseknek, hogy az USA már nem „elsősorban” az európai biztonságra összpontosít, és ezért Európának kell átvennie a vezetést Ukrajna védelmében. Pete Hegseth az Ukrán Védelmi Kapcsolattartó Csoport védelmi minisztereinek tegnapi brüsszeli találkozóján kijelentette: az ukrajnai vérontásnak véget kell vetni, de Európának el kell ismernie, hogy Ukrajna 2014 előtti határainak visszaállítása nem reális. Bármilyen „tartós békének Ukrajna számára szilárd biztonsági garanciákat kell tartalmaznia…” - mondta. Elutasította ugyanakkor, hogy Ukrajna NATO-tagsága reális kimenetele lehetne egy tárgyalásos rendezésnek”. A Pentagon új vezetője végül ragaszkodott ahhoz, hogy az USA továbbra is „teljesen” elkötelezett a NATO és az Európával való partnerség mellett. Azonban „nem tűri tovább az olyan kiegyensúlyozatlan kapcsolatot, amely a függőségre ösztönöz”.
John Healey brit védelmi miniszter az európai NATO-országok és a csoport többi tagja nevében úgy válaszolt, hogy tudomásul véve az új amerikai kormány aggodalmait, az Ukrajnáért és az európai biztonság érdekében szükséges lépéseket továbbra is meg fogják tenni. „Ön az imént az erőn keresztüli békéről beszélt. Mi itt 50 nemzetből állunk, mindannyian eltökéltek vagyunk, hogy véget vetünk Putyin háborújának, és ezt együtt fogjuk tenni.”