„Stratégiai megbeszélésre” hívta Komjáthi Imre pártelnök az MSZP országos elnökségének és parlamenti frakciójának tagjait, valamint a megyei elnököket. A hét elején tartott konzultáció legfontosabb témája az volt, hogy milyen konstrukcióban vágjon neki a szocialista párt a jövő évi parlamenti választásnak.
Bár az elméleti lehetőségek között szerepelt, hogy az MSZP megint közösen indul a Demokratikus Koalícióval, ezt – ahogyan Komjáthi Imre fogalmazott lapunknak – „alapvetően mindenki elvetette”.
Az elutasítás csak részben magyarázható azzal, hogy a jelenlegi szabályok szerint a két párt közös indulása esetén már nem 5, hanem 10 százalékot kellene elérni a parlamentbe jutáshoz, ami az erőviszonyok ismeretében nehezen teljesíthető feladatnak tűnik.
A párt tagsága sem szeretne szövetséget a DK-val, pontosabban Gyurcsány Ferenccel – hozott fel egy másik érvet Komjáthi Imre, aki úgy érzi, túl sok sebet kapott az MSZP. A szocialisták még nem emésztették meg, hogy a 2019-es önkormányzati választás után több politikusuk átigazolt a Demokratikus Koalícióhoz. A pártelnök azt is felidézte, hogy a 2024-es EP- és önkormányzati választás előtt a DK csak az utolsó pillanatokban, a Tisza Párt előretörését követően volt hajlandó szövetségre lépni az MSZP-vel (és a Párbeszéddel).
Tóth Péter, a XIII. kerületi MSZP-s polgármester fia lett a Tisza Párt kampányfőnökeA DK még mindig diktálni próbál – sérelmezte Komjáthi Imre. A maga részéről nem zárja ki a későbbi szövetség lehetőségét, de ehhez Gyurcsány Ferenc magatartásának is változnia kellene. Nem megengedhető a részéről például, hogy egyedüli baloldali pártnak nevezze a Demokratikus Koalíciót. „Pillanatnyilag a DK többet visz, mint amennyit hoz” – jelentette ki a szocialista pártelnök.
A Tisza Párttal való koordináció szintén nehéz ügy. Az MSZP hiába lenne nyitott az együttműködésre – Komjáthi Imre elmondása szerint ugyanis az lenne –, ha Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke mereven elzárkózik az általa „óbaloldalinak” minősített parlamenti ellenzéki pártoktól.
Az MSZP ezért továbbra is abban gondolkodik, hogy teljesen önállóan indul a 2026-os parlamenti választáson. A pártelnök közölte: 60-70 jelöltet már most ki tudnának állítani, és május elsejére szeretnének eljutni oda, hogy mind a 106 egyéni választókerületben megnevezik, kit indítanak. Az MSZP azzal kalkulál, hogy a Tisza Párt nem tud egyedül nyerni, 10-15 körzetben pedig a szocialistáknak olyan erős, „alkuképes” jelöltjük lesz, hogy Magyar Péter rákényszerül majd a koordinált együttműködésre.
Miközben a szocialisták – Komjáthi Imrét idézve – saját maguk megerősítésére és az önálló indulásra koncentrálnak, halványan egy új baloldali összefogás képe is felsejlik a háttérben.
A pártelnök megerősítette lapunk információját, hogy megkereste Mesterházy Attila, a Szocialisták és Demokraták elnöke, aki saját pártja, továbbá két másik szervezet nevében szövetséget ajánlott az MSZP-nek.
A szóban forgó másik két szervezetet szintén olyan politikusok vezetik, akik kiléptek a szocialista pártból: az egyik a Szanyi Tibor-féle Igen Szolidaritás Magyarországért Mozgalom (ISZOMM), a másik Ujhelyi István Esély Közössége. Komjáthi Imre hangsúlyozta, hogy eddig csak a kapcsolatfelvétel történt meg Mesterházy Attilával, a puhatolózó tárgyaláson túl semmiféle konkrétumokról nem lehet beszélni.
A közvélemény-kutatások alapján az MSZP az 1-2 százalék körül mozog, a másik három szervezet támogatottsága mérhetetlen. Kérdés, mi értelme lenne egy ilyen összefogásnak. Komjáthi Imre előrebocsátotta: megelégelte, hogy az MSZP-t „akkumulátorpártként” használják, azaz politikai ellentételezés nélkül elszívják az energiáját, igénybe vegyék az erőforrásait, a még meglévő aktivista- és irodahálózatát. A három baloldali szervezettel csakis akkor jöhet létre bármiféle szövetség a jövőben, ha azok előtte megmutatják, milyen erőt képviselnek. Ez például abból derülhet ki, hogy hány helyen lennének képesek egyéni jelölteket állítani, és kiket.
A szocialista pártelnök a felmérésekből azt olvasta ki, hogy a baloldali választók egy része nemcsak a Fideszre, hanem a Tisza Pártra, de még a DK-ra sem akar szavazni. „Az MSZP az összes baloldali szavazó otthona szeretne lenni” – szúrt oda még egyet a DK-nak Komjáthi Imre.
A hét elején tartott megbeszélésén az MSZP új kommunikációs stratégia elfogadásáról is döntött, amelynek révén a párt erősíteni szeretné jelenlétét a közösségi platformokon.