Szép lövés... bedobás – alighanem ez a kiszólás illik a legjobban arra, ahogyan Kovács Zoltán nemzetközi kommunikációért felelős államtitkár megpróbált beleállni a Reuters hírügynökségbe, de sem a címzettet, sem az amerikai elnököt nem sikerült eltalálnia
A fideszes politikus Facebookon közzétett bejegyzésében eképp fogalmazott: „A csontvázak csak úgy dőlnek ki a szekrényből! Az egyik legnagyobb hírügynökség, a Reuters kilencmillió dollárt kapott az amerikai védelmi minisztériumtól egy társadalommérnöki programra, amelyet „nagyszabású társadalmi megtévesztésként” jelöltek meg. Ez nem spekuláció – ezt bárki megtalálhatja a minisztériumi közbeszerzési dokumentumok között.”
Úgy folytatta, nem elszigetelt esetről van szó. „A USAID az utóbbi napokban lebukott, hogy olyan médiumokat finanszíroz, mint a balliberális Politico és társai, ami komoly kérdéseket vet fel arról, mennyire független valójában a szabad sajtó, és mennyiben csupán liberális narratívaformálás zajlik ezekben a szerkesztőségekben”. Bejegyzését a következő gondolattal zárta: „Minden újabb botránnyal egyre inkább elmosódik a határ újságírás és propaganda között. Vajon milyen új botrányra ébredünk majd holnap?”
Eddig tartott a szép lövés, valójában azonban csak annyi történt, hogy Kovács Zoltán fenntartás átvette Donald Trump egyik kirohanását a Truth Socialön, amelyben a régi-új amerikai elnök azt írta:, úgy tűnik, hogy „a radikális baloldali” Reuters kilencmillió dollárt kapott a védelmi minisztériumtól. „Adják vissza a pénzt! Most!” – követelte Donald Trump, csakhogy a híresztelésekre aztán reagált a Reuters tulajdonosa, a Thomson Reuters, amely jelezte, hogy a Pentagonnal kötött szerződését kissé pontatlanul mutatja be az amerikai elnök. Bár tényleg valóban van egy kilencmillió dolláros szerződés az amerikai védelmi tárcával, de ezt 2018-ban, Donald Trump első elnöksége idején kötötték, és nem a Reuters volt benne, hanem a torontói székhelyű tartalomkészítő és technológiai cég, a Thomson Reuters Special Services (TRSS). A szerződés célja az volt, hogy megvédje az Egyesült Államok kormányát a kiberfenyegetés egy formájaként létező manipulációtól, amelynek során az embereket érzékeny információk megosztására veszik rá.
Vagyis azon túl, hogy a TRSS egy független amerikai jogi személy, amelyet független igazgatótanács irányít, kiderült az is, hogy Donald Trump a jelek szerint a saját adminisztrációjának döntéseivel sincs teljesen képben. Steve Rubley, a Thomson Reuters Special Services vezérigazgatója azt mondta: „A TRSS évtizedek óta nyújt szoftver- és információs szolgáltatásokat az Egyesült Államok kormányhivatalainak az egymást követő adminisztrációkon átívelően, hogy segítse a csalások azonosítását és megelőzését, a közbiztonság támogatását és az igazságszolgáltatás előmozdítását.”