Magyar Honvédség;Magyar Péter;Ruszin-Szendi Romulusz;TISZA Párt;

Ruszin-Szendi Romulusz: Itt tehetek legtöbbet a katonákért, máshol nem foglalkoznak velük

A volt vezérkari főnök leszögezte, hogy nem feszültséget szít, az állomány nagy része érzi, hogy végre valaki szót emel az érdekükben és nagy nyilvánosság előtt elmondja, hogy nincs minden rendben.

„Ha hívnak, én szolgálom a hazát! Ezért csatlakoztam a Tiszához! Itt tehetek legtöbbet a katonákért, máshol nem foglalkoznak velük!” – a többi között erről beszélt hétfő este a Magyar Infónak nevezett online fórumon Ruszin-Szendi Romulusz volt vezérkari főnök, a Tisza Párt szombati kongresszusának egyik résztvevője és Magyar Péter pártelnök.

- Nem feszültséget szítok – folytatta Ruszin-Szendi - az állomány nagy része érzi, hogy végre valaki szót emel az érdekükben és nagy nyilvánosság előtt elmondja, hogy nincs minden rendben. „Nekem, mint volt vezérkari főnöknek törvénytelenül szüntette meg a szolgálati viszonyomat a miniszter. Akik most felemelték a hangjukat, miért maradtak csöndben akkor, amikor ezt megtette? Ők azok, akik politizálnak és nem a honvédséget szolgálják, hanem valami mást!” – fogalmazott. Ruszin-Szendi kijelentette, soha nem volt fideszes politikus, helyettes államtitkárként is a szakmáját szolgálta.

Az aktuális Magyar Infó apropóját a volt vezérkari főnök elleni fideszes támadássorozat adta; először Németh Szilárd fejezte ki csalódottságát, amiért Ruszin-Szendi Romulusz a Tiszához igazolt. Ahogy vasárnapi Facebook-posztjában írta: „(…) Csalódtam. Egy nyavalyás hazaáruló mellé álltál, Tábornok úr!” Németh aztán arra kérte Ruszin-Szendit; ne keresse többé. Ezzel kapcsolatban a volt parancsnok annyit mondott: távol áll tőle, hogy azokat minősítse, akik másképp akarják szolgálni a hazát. „Rossz üzenete van annak, ha politikai nézetkülönbségek szakítanak meg emberi kapcsolatokat!” – fogalmazott Magyar Péternek.

Hétfő délután már a Honvédelmi Minisztérium adott ki közleményt: „(…) Teljes mértékben helytelenítjük és elhatárolódunk a Magyar Honvédség ügyeibe történő mindennemű pártpolitikai beavatkozástól.” A nyilatkozat furcsaságát az adja, hogy elviekben a Magyar Honvédség korábbi parancsnokai és vezérkari főnökei jegyzik; az MTI közleménytárában viszont nem találni az aláírók nevét.

Később kiderült, hogy a közlemény megfogalmazója és „postása” Fodor Lajos volt, aki a 1999-2003 közötti töltötte be a vezérkari főnöki posztot. Azt mondta, a Ruszin-Szendi által elmondottakkal nem volt problémája, kizárólag „az gondolkodtatta el a volt kollégákat, hogy pártrendezvényen szerepelt, ez volt a baj”. Jelezte, hogy vasárnap felhívta Ruszin-Szendit és a többiek közös álláspontját közölte vele, „lényegében beolvastam a közleményünk szövegét neki”. 

A reagálók sorából a fideszes Kósa Lajos sem maradt ki, aki a Facebookon azt írta: „Okozott már máskor is meglepetést a tábornok úr. Például, amikor nevet változtatott, és Magyarországon rendkívül szokatlan módon felvette a felesége családnevét. De ez csak furcsa és magyarázható. Az árulás nem”. Ruszin-Szendi azt mondta: a nevével sokan humorizálnak, de „amíg a nevemben találják a legnagyobb problémát az életemben, addig nincsen nagy gond.”

A fiatalítás címén történt elbocsátásokról azt mondta, ha a végrehajtó hatalomtól jön egy parancs, akkor hiába nem ért egyet, végre kell hajtani.

- A miniszterelnök úr is megkérdezte, vállalom-e, vagy inkább most menjek el. Azért döntöttem úgy, hogy csinálom, mert tudtam, hogy itt tudok tovább harcolni a katonák állásáért. Ha akkor felállok, jöhet valaki, aki más elveket követ. 

Hozzátette: az első listán a helyettese volt az első, már akkor fel kellett volna tűnnie, hogy ez igazából ellene is szól, de úgy véli, „naiv voltam, vagy túl hazaszerető.”

Arról is beszélt, nem újdonság az sem, hogy katonákból politikusok lesznek, meg kell nézni Törökországot, Romániát, a cseheket, de az Egyesült Államokban is számtalan példa van erre.

A Kereszténydemokrata Néppárt szerint ők a hétköznapi emberek pártján állnak.