szegénység;nők;Auróra Klub;

A hajléktalanságot illetően is a nők húzzák a rövidebbet, az állam pedig konzerválja ezt az állapotot

A két nem közül a nők vannak kiszolgáltatottabb helyzetben, mert a magyar társadalom patriarchális: a férfi pénzt keres, a nőt a tűzhely mellett látják szívesebben. Ha szegénységről beszélünk, szinte biztos, hogy szóba kerül a hajléktalanság fenyegető lehetősége. Ebben a tragikus helyzetben is a nők húzzák a rövidebbet. A fizetéskülönbséggel, a működő támogatások hiányával az állam konzerválja ezt az állapotot. A civilek saját eszközeikkel próbálják menteni a menthetőt.

Akadnak olyan tényezők, amelyek borítékolják, hogy válsághelyzetben egy nő alól könnyebben kicsúszik a talaj. Tradicionálisan a nőkre hárul például a láthatatlannak nevezett munka a háztartási feladatoktól a gyereknevelésig, amely fizetetlen, alulértékelt. Egy másik ok a foglalkoztatási szegregáció. Az olyan rózsaszín galléros szakmákban, mint a kereskedelem és a szociális szféra, jellemzően nők dolgoznak, és alacsonyak a fizetések. Bolonyai Blanka szociológus vetette fel ezeket a gondolatokat a „CSAK ezt az 1-et kértem!” című programsorozat minapi rendezvényén.

Amíg a kereskedelmi-pszichés nyomás előtt fejet hajtó társadalmi csoportok a Valentin-napot ünnepelték, addig a budapesti VIII. kerületi Auróra Közösségi Térben a szociális munkások panelbeszélgetésén egy ennél jóval fontosabb téma volt terítéken: a női szegénység. Azt, hogy ez létezik, a KSH számai is tükrözik. A 2024-ben közzétett, egy évvel korábbi állapotokat mutató adatok szerint a férfiaknak valamivel több mint 19, míg a nők 21,1 százalékát veszélyezteti a szegénység vagy a társadalmi kirekesztődés kockázata. Relatív jövedelmi szegénység terén is a nők „vezetnek” 15,6 százalékkal, szemben a férfiak 13,8 százalékával. Szinte kézenfekvő következménye mindez a Bolonyai Blanka által patriarchálisnak leírt állam hozzáállásának, amely a nőket tartalék seregként kezeli. Hozzátette: minél rosszabb helyzetben él egy magyar nő, annál inkább kiszolgáltatott a terelgetésnek. Állami szinten a szociális ellátórendszer újratermeli az egyenlőtlenségeket. A kiszolgáltatottság sokféle arcot ölthet.

Ha például beüt a krach, mondjuk egy gazdasági válság, pandémia, háborús helyzet, akkor bevett magyar szokás, hogy a nőket megpróbálják a konyhába visszatolni, falat építeni köréjük a gondoskodói terhekből, háztartási munkákból.

A Visszhang január 4-i számában jártuk körül a gazdasági bántalmazás témakörét, amelyben zömében a nők érintettek. Lényegében az állam maga is bántalmazó, hiszen Magyarországon a nők átlagban 17,5 százalékkal keresnek kevesebbet, mint a férfiak. Ez a bruttó átlagfizetéssel számolva azt jelenti, hogy havi több mint 100 ezer forinttal szegényebbek. A témára a Napi Visszhang február 12-i számában is visszatértünk. Jó ötletnek tűnt a 2014-ben bevezetett gyed extra, írtuk, melynek köszönhetően a nők hamarabb vissza tudnak menni a munkába úgy, hogy nem veszítik el a családtámogatást. Ám az intézkedés kezd a visszájára fordulni. A bevétel a férfinál van, és egyre több történetet hallani, miszerint a családfő visszaél ezzel.

A 2020-as magyar klímatörvény elégtelen vállalásaira, hiányosságaira, az ebben foglalt generációs igazságtalanságokra hívta fel a figyelmet az Alkotmánybírósághoz eljuttatott beadványában a Magyar Természetvédők Szövetsége. A jelenlegi társadalmi-gazdasági berendezkedésünk órája már ketyeg, és ha mi nem teszünk eleget a változásért, a természet fogja ezt kikényszeríteni – fogalmazta meg a Visszhangnak az MTVSZ társelnöke, Farkas István Tamás.