földrengés;mentés;Mianmar;Bangkok;

Mentőalakulatok Mandalajban, Mianmar második legnépesebb városában

1600 fölé nőtt a mianmari földrengés halálos áldozatainak száma, utórengések okoztak pánikot vasárnap

A pénteki földmozgás következtében több mint 3400-an megsérültek, 139 embert eltűntként tartanak számon. 

1600 fölé emelkedett a mianmari földrengés hivatalosan megerősített halálos áldozatainak száma. A legfrissebb jelentések szerint a pénteki földmozgás következtében több mint 3400-an megsérültek, 139 embert pedig továbbra is eltűntként tartanak számon – írja a BBC

A 7,7-es erősségű földrengést több száz kilométerre,  Thaiföldön és Kínában is érezni lehetett. Bangkokban 17 ember életét vesztette, 83 személyt még mindig keresnek. Mianmar több térsége a katasztrófa következtében el van zárva a segítségnyújtástól, miután a földmozgás az utakban, a hidakban és a kommunikációs hálózatokban is súlyos károkat okozott. A segélyszervezetek arra figyelmeztetnek, az erőfeszítéseket az egészségügyi felszerelések hiánya tovább hátráltatja.

A BBC-nek a mentőalakulatok tagjai azt mondták, a halálos áldozatok száma tovább növekedhet, mivel sokan a romok alatt rekedtek.

A helyi katonai junta a földrengés után továbbra is bombázta Mianmar egyes részeit, az ENSZ felháborítónak és elfogadhatatlannak minősítette a támadásokat.

A földrengésben összeomlott épület Mandalajban, Mianmar második legnépesebb városában 2025. március 30-án

Évek óta ez a legtöbb halálos áldozattal járó természeti katasztrófa, amely Mianmart érte. Az ENSZ Humanitárius Ügyek Koordinációs Hivatala szerint Mianmar középső és északnyugati részén, köztük Mandalajban és Sagaingban a kórházaknak nehézséget okozott a sérültek nagyarányú beáramlása.

A szomszédos országok közül India, Kína és Thaiföld küldött segélyeket és csapatokat, de érkezett segítség Malajziából, Szingapúrból és Oroszországból is. Az MTI azt írja,

  • Indiai katonai repülőgépek szombaton többször is bevetésre indultak Mianmarba, többek között ellátmányt és kutató-mentő csapatokat szállítottak Najpjidóba, a fővárosba, amelynek egyes részeit a földrengés romba döntötte.

  • Szubrahmanjam Dzsaishankar indiai külügyminiszter közölte, az indiai hadsereg segít felállítani egy tábori kórházat Mandalajban, és a haditengerészet két, ellátmányt szállító hajója Mianmar kereskedelmi fővárosába, Jangonba tart.

  • több kínai mentőcsapat is megérkezett.

  • egy 78 fős szingapúri csapat, amelyet mentőkutyák kísértek, vasárnap már Mandalajban dolgoztak.

A földrengésben megrongálódott Inwa-híd

A The Guardian szerint a lakosok vasárnap kétségbeesetten kutattak túlélők után az összeomlott épületek romjai között, amikor utórengések rázták meg Mandalaj városát.

Az Amerikai Földtani Szolgálat előrejelző modellezése szerint Mianmar halálos áldozatainak száma meghaladhatja a tízezret, és a veszteségek nagyobbak lehetnek az ország éves gazdasági teljesítményénél.

A 23 tárcavezető szombat este tette le esküjét az elnöki palotában.