óriásplakát;kormánypropaganda;Volodimir Zelenszkij;

Az aljasság plakátja

Új kormányplakát járja be Magyarországot, az aljasság plakátja. Első pillantásra persze akár úgy is tűnhet, a demokrácia hírnöke. Hiszen mintha azt üzenné, hogy az istenadta népet meg kell kérdezni mindenről. Ahogy azt a kormány szokta. Pontos adatokat közölve megszavaztatja a költségvetést. Vitára bocsátja, mennyi nyugdíjemelésre lenne szükség, milyen szisztéma szerint kezeljük ezt a kérdést. Ránk bízza a döntést az ÁFA esetleges csökkentéséről. Egyeztet arról, kíváncsiak vagyunk-e a köztévében az ellenzék álláspontjára, minősítéssel vagy anélkül. Felvilágosító brosúrákat küld szét, így kéri ki az emberek véleményét a Pride megrendezéséről. Egyszóval, sosem dönt a fejünk felett. Ezért aztán teljes joggal várja el, hogy mások se tegyék ezt. És ha mégis ilyesmire vetemednének, demokráciánk nevében ellenállásra biztat: Ne hagyjuk, hogy a fejünk felett döntsenek! És mindezt elegánsan teszi: nincs uszítás a külföldi renitensek ellen, csupán három arc, mögöttük egy piros X, és a közlés, hogy márpedig mi szavazni fogunk. Hogy miről? Hát Ukrajna EU-tagságáról.

„Támogatja-e Ön, hogy Ukrajna az Európai Unió tagja legyen?” – kérdezi tőlünk drága kormányunk a szavazólapon, amelynek kitöltésére a plakáton is biztat. IGEN/NEM. Ahogy tetszik, csak alá kell húzni az igenlést vagy a tagadást. Mérlegelhetünk szabadon. A kormány pedig annyira tisztességes és bátor, hogy nem tér ki az állásfoglalás elől. Elénk tárja véleményét. Finoman, elegánsan, a befolyásolás szándéka nélkül. Három arc: Manfred Weber, az Európai Parlament Európai Néppárt képviselőcsoportjának vezetője. Fölényesen nevet. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke. Magabiztosan mosolyog. És Volodimir Zelenszkij, Ukrajna elnöke. Aki kihívó tekintettel mered valamerre. Nincs velük komoly baj, emberi mivoltukban jelennek meg. Mögöttük egy nagy piros iksz. Ha rajtuk lenne, azt jelentené, nem kérünk belőlük. De mögöttük van. Vagy ez ugyanazt sugallja? Nem lehet, ez csupán némi kétely kormányunk részéről, jobb vigyázni velük, még képesek nélkülünk dönteni. Ne hagyjuk hát! Ne döntsenek nélkülünk. Hogy miről? Ukrajna EU-tagságáról.

Sajnos azonban vannak közöttünk olyan emberek (az ország lakosságának csaknem a fele), akiknek ez az egész nem tetszik. Jobb, ha bevallom, én is közéjük tartozom. Nincs értelme tovább alakoskodni, leleplezem magam.

Úgy gondolom, alighanem sokakkal együtt, hogy ez a plakát meg a szavazás szégyent hoz a népünkre, az országunkra. 

Mindenekelőtt azért, mert nem vagyunk illetékesek arról dönteni, szavazni, hogy tagja legyen-e Ukrajna az EU-nak. Mint ahogy a szomszédok sem dönthetnek arról, beengedjen-e valaki ukrán menekülteket a lakásába. Lehet az ország csatlakozásáról véleményünk, ha kíváncsi rá egy kutatóintézet, felmérheti, de ez nem a mi ügyünk. Nem lehet politikai ütőkártyaként, befolyásoló eszközként használni, mit gondolunk róla. Kivinni a világ elé, hogy a magyar nép hogyan döntene, ezzel fedezni a kormány álláspontját. Befolyásolni minket utóbbi elfogadására, majd ránk terhelni a felelősséget. Ebben a kérdésben nekünk nincs feladatunk. Ez egy szabályozott procedúra az Európai Unió és a hozzá csatlakozni kívánó ország között. Az ukránok ügye, akarnak-e csatlakozni, szavaznak is róla, az uniós apparátusnak pedig évek során el kell döntenie (nem egy plakát hatása alapján), megfelel-e Ukrajna intézményes rendszere a nemzetközi szervezet előírásainak. Pont.

Becstelen félrevezetésnek, alávaló hazugságnak, rágalomnak tekinthető a plakáton látható személyek kiválasztása.

Ők nem dönthetnek a fejünk felett. Egyszerűen azért, mert nincs rá felhatalmazásuk. Egy európai parlamenti képviselőcsoport vezetője nem dönt egy ország csatlakozásáról. Ahogyan másról sem. De az Európai Parlament szavazása sem döntő önmagában. Ugyanígy nem határozhat a kérdésben az Európai Bizottság elnöke sem. Ez a testület csak előkészíthet határozatokat, illetve érvényt kell szereznie azok betartásáról, ha elfogadásra kerülnek. Az egész Brüsszel-mítosz hazugságra épül, mert ez az apparátus nem döntéshozó. Ursula von der Leyen nem tud semmit rákényszeríteni a magyarokra, nem tud diszkriminatív akciókat indítani ellenünk. De számunkra előnyöseket sem.

Hagyjuk, hogy a fejünk felett döntsenek!

Ha ez ennyire egyértelmű, miért terjednek oly könnyedén ezek a vádak? Mert a közvélemény számára egyáltalán nem egyértelmű. Húsz év sem volt elegendő ahhoz, hogy polgáraink többségének világos képe legyen az Európai Unió működéséről, intézményeiről, azok jogköréről. Utána lehet persze nézni, esik szó róla. Csak távolról sem eleget. Ezeket az alapvető ismereteket a médiának bele kéne vernie az emberek fejébe.

Ha otthon a macskák el akarják zavarni a pitbullt, akkor ritka az az eset, hogy a dobermannt hívják segítségül. A magyar macskatársadalom (vö. az ellenzéki, köztük a baloldali, a liberális és a bizonytalan szavazók) eddig egyenes úton halad arrafelé, hogy az orbáni pitbullt leváltsa a tiszás dobermannra. A macskáknak fájni fog így is, úgy is, ha kitartanak e mellett a lázálom mellett. Magasházi Mónika véleménycikke.