Egy alig észrevehető módosítással a fideszes parlamenti kétharmad váratlanul megnyitotta a földpiacot a pénzügyi befektető magánszemélyek előtt - írja a 444 Szabó Lászlónak, a Hold Alapkezelő alapítójának, agrárgazdálkodónak a blogbejegyzésére hivatkozva.
Az online jogtárban valóban hozzáférhető már a „2013. évi CXXII. törvény a mező- és erdőgazdasági földek forgalmáról” legújabb, jövő héten, december 24-én hatályba lépő módosítása. Ez egyetlen alponttal egészíti ki a törvény 13. paragrafusát, eképpen szól: „g) * haszonbérleti szerződés keretében engedi át a használatot.”
A paragrafus arról rendelkezik, hogy a földvásárlónak magának kell művelnie a megvásárolt földet, és nem engedheti át másnak, az említett g) pontot azonban a kivételek közé sorolták be, vagyis december 24-től az is „saját művelésnek” számít, ha valaki haszonbérletbe adja a földet. A 444 megjegyzi, hogy ennek így túl sok értelme nincs,
e kiegészítés ugyanis alapjaiban megy szembe a törvény preambulumában is megfogalmazottakkal, valamint a Fidesz által sokat hangoztatott alapelvvel, miszerint a termőföld nem lehet pénzügyi spekuláció tárgya és a megművelőjének kell birtokolnia.
„Ez a néhány idézett szó igazi pálfordulás az Orbán-kormány földügyi szabályozásában. Ezentúl bárki, akinek van hatvanezer forintja és egy hónapja az »Aranykalász« begyűjtésére, vásárlóként jelenhet meg a magyar termőföld piacon. Ne legyenek kétségeink: sokan lesznek. A magyar földpiac gyakorlatilag megnyílt a pénzügyi befektető magánszemélyek előtt” - kommentálta a lépést Szabó László.
Zajlik a termőföld újraosztása, nemsokára néhány ember kezébe kerülhet a teljes magyar agráriumA módosításról a december 16-án kihirdetett, az agrárminiszter feladatkörét érintő törvények módosításáról szóló XCVII. számú törvény rendelkezett, a módosítást a november 11-én benyújtott javaslat alapján semmivel nem indokolták, nem is szerepelt benne a paragrafus.
A passzus a Font Sándor vezette mezőgazdasági bizottság által november 25-én tárgyalt módosító javaslatcsomagban szerepelt először. Font Sándor a 444 megkeresésére nem reagált. Az ülés jegyzőkönyve szerint annak idején azt mondta: „a képviselőtársaim részéről módosító indítvány nem érkezett, így azt nem kell tárgyalnunk, azonban a Fidesz-frakció módosító indítványt szeretne a bizottság nevében benyújtani. Ezt előkészítettük és ki is küldtük a bizottság tagjainak a szokásos formában”. Font Sándor ezt követően megkérdezte Viski József államtitkárt, hogy ismeri-e és a minisztérium támogatja-e a módosítóindítvány-sort, mire az államtitkár igennel felelt. Ehhez is részletes indoklást kellett volna fűzni, ehelyett elintézték annyival, hogy gyakorlatilag szó szerint megismételték a módosító indítvány szövegét.
Visszaesett a termőföldpiac Magyarországon, de a jó üzlet megmaradt
