Dánia és Grönland miniszterelnökei határaik tiszteletben tartását követelték, miután Donald Trump különmegbízottat nevezett ki az autonóm területre - írja a The Guardian.
Mint ismeretes, Donald Trump korábban többször is utalt arra, hogy az Egyesült Államok el akarja foglalni Grönlandot, és az amerikai elnök ennek érdekében a katonai agressziót sem zárta ki. Mette Frederiksen dán és Jens-Frederik Nielsen grönlandi kormányfő emiatt mai közös nyilatkozatukban emlékeztettek: „Már korábban is nagyon világosan megmondtuk. Most újra mondjuk: nem annektálhat más országokat.” Úgy folytatták, Grönland a grönlandiaké, s az Egyesült Államok nem foglalhatja el. „Elvárjuk a közös területi integritásunk tiszteletben tartását” - tették hozzá.
Grönland nem enged Donald Trump nyomásának, inkább Dániához közeledikA nyilatkozat előzménye, hogy Donald Trump vasárnap Jeff Landryt, Louisiana kormányzóját kinevezte az Egyesült Államok grönlandi különmegbízottjának. Az amerikai elnök expanziós törekvéseikor hivatalosan biztonsági okokra hivatkozik, de a hatalmas sarkvidéki sziget nem mellesleg igen gazdag ásványkincsekben. Jeff Landry kinevezésekor Donald Trump azt közölte: „Jeff megérti, mennyire létfontosságú Grönland nemzetbiztonságunk szempontjából, és határozottan elő fogja mozdítani országunk érdekeit szövetségeseink, sőt, az egész világ biztonsága és túlélése érdekében.”
Lars Løkke Rasmussen dán külügyminiszter válaszul közölte, hogy a következő napokban behívatja Ken Howeryt, Washington koppenhágai nagykövetét, hogy magyarázatot követeljen a provokációra. Mint mondta, mélységesen felháborította a különmegbízott kinevezése, miképp Landry nyilatkozata is, mely szerint megtiszteltetés számára annak szolgálata, hogy Grönland az Egyesült Államok részévé váljon. Rasmussen hozzátette, nem fogadja el szuverenitásuk aláásását.
Az Európai Unió illetékes szóvivője, Anouar El-Anouni támogatásáról biztosította Dániát, s közölte, hogy területi integritása kulcsfontosságú.
Aaja Chemnitz, a dán parlament grönlandi képviselője szerint az amerikai megbízott kinevezése önmagában nem jelent problémát. „A probléma az, hogy az a feladata, hogy átvegye Grönland felett az irányítást, vagy hogy Grönlandot az Egyesült Államok részévé tegye” - fogalmazott, hozzátéve, Grönlandon nincs igény erre.
A sarkvidéki sziget stratégiai fontosságát egyebek közt az adja, hogy a legrövidebb rakétaútvonalon fekszik Oroszország és az Egyesült Államok között.
A grönlandi miniszterelnök üzent Donald Trumpnak, az Egyesült Államok soha nem fogja megkapni a szigetetDonald Trump: Meg fogjuk szerezni Grönlandot. Igen, ez 100 százalék
