Fotó;

- Tovább gyűrűzik az utcanév-vita - Képek

Nincs konszenzus a történészek között az úgynevezett utcanév-vitában; egyfelől nincs egységes szakmai álláspont a vitatott történelmi szereplők értékeléséről, másfelől pedig vannak, akik szerint a történettudomány eleve nem alkalmas arra, hogy jogi, politikai kérdésekben állást foglaljon - érveltek a Magyar Történelmi Társulat, a Politikatörténeti Intézet és a Történelemtanárok Egylete által szervezett vita résztvevői az ELTE-n.

Egy tavaly elfogadott törvény szerint nem szerepelhet cég, civil szervezet, sajtótermék elnevezésében, továbbá közintézmény vagy közterület sem viselheti olyan személy nevét, aki a 20. századi önkényuralmi politikai rendszerek megalapozásában, kiépítésében vagy fenntartásában vezető szerepet töltött be. Kétség esetén az Akadémia állásfoglalását kell kérni.

A vita előadói voltak:
-Hunyady György akadémikus, szociálpszichológus
-Földes György történész, a Politikatörténeti Intézet főigazgatója
-Stefano Bottoni történész, az Akadémia Bölcsészettudományi Központjának tudományos főmunkatársa
-Miklósi László, a Történelemtanárok Egyletének elnöke.

Fotó: Orlóczi Zsuzsa.

Székely Csaba Bányavidék című drámatrilógiájának első részével, a Bányavirággal pillanatok alatt sikert aratott. Amint a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház és a Yorrick Stúdió közös produkcióját vendégjátékon a budapesti Nemzetiben megnézhettük, jó néhányan érdeklődni kezdtünk, hogy ki is az a Székely Csaba. Szinte a semmiből robbant be hozzánk a köztudatba. Az említett produkció tavaly megnyerte a Pécsi Országos Színházi Találkozót.