Legalábbis erről tájékoztatta a Fehér Ház Dianne Feinstein kaliforniai demokrata szenátort. Feinstein, a szenátus hírszerzési bizottságának elnöke közleményben szögezte le, hogy helytelennek tartja állam- és kormányfők telefonjának lehallgatását, s jelezte, hogy a hírszerzési bizottság a titkos adatgyűjtési program átfogó felülvizsgálatát kezdeményezi.
A legnagyobb felzúdulást az okozta, hogy kiderült, még Merkel német kancellár telefonját is monitorozzák az amerikaiak.
Berlinben Feinstein nyilatkozatát az első jelnek tekintik, ami azt mutatja, hogy az Obama-kormányzat álláspontjában változás állhat be.
"Ha vissza akarunk térni a bizalmi alapú kapcsolathoz, komoly erőfeszítésekre lesz szükség" - idézte a Times a német szövetségi adatvédelmi biztos, Peter Schaar véleményét.
Merkel kancellár hírek szerint november 18-án a Bundestag ülésén beszédet mond az amerikai-német kapcsolatok helyzetéről.
A Washington Post jelentése szerint kedden két törvényjavaslatot terveztek benyújtani a lehallgatásokkal kapcsolatosan.
A képviselőház és a szenátus közös, kétpárti tervezete a lap értesülése szerint gyakorlatilag betiltaná a Hazafias törvény (Patriot Act) alapján elrendelt tömeges titkos adatgyűjtést.
Egy másik kétpárti törvénytervezet megőrizné magát a programot, de erősítené a magánélethez való jog védelmét.
Obama elnök már korábban kilátásba helyezte az NSA tevékenységének felülvizsgálatát.
Keith Alexandert, az NSA jövőre távozó igazgatója, illetve James Clapper nemzeti hírszerzési igazgatót tegnap a képviselőház hírszerzési bizottsága rendelte be meghallgatásra.