romagyilkosságok;interjú;Facebook;Kiss István;szkinhed;másodrendű vádlott;Skins4Skins;

2013-11-05 06:16:00

"Olyan mintha kint lennék, csak bent vagyok és itt nem sok nő van - kicsempészték a romagyilkosságok egyik vádlottjával készült interjút a börtönből

Meglehetősen homályos az eredete annak az interjúnak, amely a romagyilkosságok másodrendű vádlottjával, Kiss Istvánnal készült, és amelyet Facebook-oldalán közölt a Skins4Skins nevű szkinhed csoport. A bíróval személyeskedő, a fegyintézet belső rendjére is utaló beszélgetés ugyanis - jelenlegi, interneten is fellelhető formájában - egész biztosan nem juthatott volna át a büntetés-végrehajtás szigorú szűrőrendszerén. Lapunknak a BVOP megerősítette, semmilyen interjúkérelmet nem kaptak ilyen nevű csoporttól.

"Olyan mintha kint lennék, csak bent vagyok és itt nem sok nő van" - így vallott börtönben töltött mindennapjairól a romagyilkosságok másodrendű vádlottja, Kiss István a napokban egy szkinhed portálnak.

Legalábbis a Skins4Skins Hungary nevű szélsőséges csoport közölt vele egy interjút saját Facebook-oldalán, ám semmilyen konkrétummal nem utalnak a készítés körülményeire - így a helyszínre sem, hogy éppen melyik fegyintézetben tudtak interjút készíteni a fogvatartottal. (Ezt a korábbi Magyar Hírlap- és Hír Tv-munkatárs Huth Gergelyhez köthető PestiSrácok portál sem mulasztotta el, amikor egy hónapja interjút közöltek Kiss testvérével, Kiss Árpáddal a tiszalöki börtönből.)

A tegező formulában megjelent szövegen nem látszik szerkesztés nyoma, a hangvétel pedig végig barátságos, szolidáris a vádlottal, akit pusztán csak "Pistiként" jelölt meg a csoport - amely egyébként az elsőfokú ítélet után hősöknek nevezte a négy vádlottat.

Kiss István megosztotta azt is, hogy hetente hat napot edz, és olvasással, TV-nézéssel, alvással, sőt, "néha játszással" tölti idejét.
Az összesen 21 kérdést tartalmazó, a Facebookon még a hét végén posztolt - majd több szélsőséges portál által átvett, és részleteiben lapunk által is közölt -, és néhány nappal korábban előre bejelentett interjúról első ránézésre az látszik, hogy nem személyes találkozáskor rögzítették.

A kérdések többször fedik egymást, és mintha a kérdezőnek nem lett volna lehetősége visszakérdezni - vagyis, vélhetően egy előre megírt kérdéssor jutott el a vádlotthoz. Csak az nem világos, hogyan.

Az augusztusban a romák sérelmére végrehajtott, hat halálos áldozatot követelő gyilkosságsorozat miatt testvérével, Árpáddal, valamint a harmadrendű vádlott Pető Zsolttal tényleges életfogytiglanra ítélt Kiss István elmondta például, hogy az ügyet tárgyaló Miszori László bíró szerinte "rosszindulatú, cinikus, gúnyos" és "hisztis" volt a per során, sőt tovább ment: "Tomboltak benne a feminim hormonok és nem mellesleg úgy remegett a keze, mint egy idült alkoholistának".

Beszélt arról is, hogy a börtönben nem bántották, a romák is csak a "szokásos mutogatásokkal, szájkaratéval" reagáltak rá, egy ízben egy szerinte cigány fegyőr megkérdezte tőle, volt-e már megverve. (Amikor azt mondta, nem, az őr azt válaszolta: "majd leszel".)

Kiss nem csak azt árulta el, éppen kivel van egy cellában, hogy hogyan szállították egyik fegyintézetből a másikba, de azt is, hogy szerinte "időnként kóstolgatja" a büntetés-végrehajtás (bv.), amikor cigány személyekkel rakják egy cellába, "hátha rosszul reagál".

Már vélhetően ez utóbbi információ sem juthatott volna ki a börtön falai közül, ha az interjú valóban ott készül, és bekerül a bv. hagyományosan szigorú szűrőrendszerébe.

Ugyanis, bár a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága (BVOP) legfontosabb elvként említi a véleménynyilvánítás szabadságát, mint interjúengedélyezési szabályaik rögzítik, megtagadhatják a közlést, "ha a közzétételre szánt vélemény sérti a büntetés-végrehajtás rendjét és biztonságát".

A börtönből megy, de Felcsúton nem engedik
Sajátosan értelmezte a közérdekű adatot Felcsút önkormányzata, amelynél a büntetés-végrehajtás szigorú szűrője is rugalmasabb. A 444.hu október eleje óta próbált a polgármester, Orbán Viktor gyermekkori jóbarátjaként is ismert Mészáros Lőrinc vagyonáról érdeklődni, kevés sikerrel. Kérték az önkormányzattól valamennyi, megválasztása óta leadott vagyonnyilatkozatát, de pár nap múlva a jegyző, Sisa András jelentkezett - ám nem az érdeklődő újságírónak, hanem a főszerkesztőnek üzent, mondván: az újságíró nem jogosult a lap képviseletére. Azután Sisa arról írt, hogy válaszához először meg kell győződnie arról, hogy a 444.hu portál jogszerűen működik-e. Azután mégis hátrált: "Nem áll rendelkezésemre arra vonatkozóan információ, hogy egyrészt Ön valóban a kérdésese portál főszerkesztője-e, másrészt főszerkesztőként Ön jogosult-e a portál képviseletében eljárni". A jegyző végül meglepó módon arra jutott, hogy "a hiányzó információk okán jelenleg Ön egyelőre a Ptk. alapján álképviselőnek tekinthető". És azt kérte a portáltól, "hitelt érdemlően" igazolja, hogy egyáltalán miért kíváncsi a felcsúti polgármester vagyonára, "hogy milyen jogos cél vagy kötelezettség teljesítése érdekében van szükség" a vagyonnyilatkozat adataira.

Mind a kérelmezőnek, mind a fogvatartottnak több lépcsőt kell megtennie az interjú létrejöttéért: szükséges vagy az ügyészség, vagy a bíróság engedélye, melyhez a bv. országos parancsnokságának is javaslatot kell készítenie, és ha a nyilatkozat adását megtagadják is, a fogvatartott fellebbezhet ellene, de az interjúkészítés időpontját és körülményeit a fogva tartó intézet parancsnoka határozza meg.

A beszélgetést pedig egy országos parancsnok által kijelölt szakember is ellenőrzi, mielőtt engedélyezik a közlését.

Egy ilyen szigorú rendszert nehéz megkerülni, amit a BVOP lapunknak meg is erősített. Mint közölték, Skins4Skins Hungary néven nem érkezett sajtókérelem hozzájuk, "illetve Kiss István fogvatartottal nem készült interjú a fogvatartása során".

Nem zárható ki azonban - noha Kiss István kapcsolattartója is segíthetett -, hogy a "beszélgetés" végül az interneten keresztül sikerült.

Egyes börtönökben heti egy órára elérhető a világháló, ami a levelek olvasására elegendő, de meglepő volna, ha éppen a romagyilkosságok egyik vádlottja esetében engedélyezték volna. Ezirányú kérdéseinkkel természetesen a BVOP-hoz fordultunk.