erőszak;gyerekek;Blikk;Budapest Környéki Törvényszék;gyermekvédelmi rendszer;

2013-11-28 06:11:00

Brutális gyermekkínzás

Valószínűleg sosem tudnak normális életet élni majd azok a szigetszentmiklósi gyerekek, akikkel lényegében születésük óta válogatott borzalmakat műveltek a szüleik - a 8, 9 és 10 éves gyerekek tanáraiknak meséltek arról, hogy erőszakoskodtak velük, ám az iskolának négy éven át kellett küzdenie a gyermekvédelmi rendszerrel azért, hogy végül kiemeljék őket a családból. A szülők információink szerint legkorábban jövő év elején állhatnak bíróság elé. Az ombudsmani hivatal sürgős eljárásban vizsgálja a történteket, a kormányhivatal pedig gyámügyi vizsgálatot rendelt el.

Legkorábban jövő év elején állhat bíróság elé az a szigetszentmiklósi házaspár, akik a most napvilágra került hírek szerint válogatt kínzásoknak vetették alá három kiskorú, 8, 9 és 10 éves gyermeküket.

A Blikk számolt be arról, hogy K. Rudolf és felesége, Andrea horrofilmbe illő módon éveken át megerőszakolta, állati sorban tartva verte, ürülékkel és rovarokkal, rágcsálókkal etette a két kisfiút és kislányt, akiket "szüleik" arra is kényszerítettek, hogy pornófilmet nézzenek, majd az abban látottakat rajtuk próbálták ki.

A lap információ szerint mindez lényegében azóta folyt, amióta a gyermekek az eszüket tudták, és az utolsó, a szokatlan brutalitásban az anya is partner volt. Úgy tudni, a kislány 4-5 éves lehetett szüzessége elvesztésekor.

Bár a három gyermek már egy éve nevelőszülőknél van, a tíz éven át elszenvedett szörnyűségeket vélhetően sosem tudják feldolgozni.

Az iskolának négy évig kellett küzdenie a gyermekvédelmi rendszerrel azért, hogy nevelőszülőkhöz kerüljenek a gyerekek.

Az igazgató Kiss Anna elmondta a velvet.hu-nak, hogy a gyerekek beszámoltak az erőszakról tanáraiknak, az iskola ez alapján mindent megtett, hogy jelezze ezt a hatóságoknál - a bántalmazás a családsegítőkig, és a gyámhatóságig is jutott.

Ám az iskola nem hatóság, így nincs intézkedési joga sem. És az ügy azonban valahol elsikkadt.

Sem a családsegítők, sem a gyermekjóléti szolgálat nem lépett az ügyben; miközben a védőnői szolgálat, a háziorvos, a házi gyermekorvos, a családsegítő központ is kötelesek jelezni a gyermekek veszélyeztetettségét a gyermekjóléti szolgálatnál, illetve hatósági eljárást kezdeményezni, ha azt tapasztalják, hogy a szülők elzárkóznak előttük, és megtagadják az ellátás igénybevételét.

Az ügyben ráadásul egymásnak is ellentmondva, minden érintett elhárította a nyilatkozatot. Arra kérdésre, hogy van-e folyamatban mulasztás miatt fegyelmi eljárás a helyi védőnő ellen: az Indexnek a szigetszentmiklósi vezető területi védőnő, Klettnerné Nyerges Ágnes ugyan elismerte, hogy van, de többet nem mondott.

A szigetszentmiklósi Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálat vezetője, Kerekes László azonban nem talált a rendszerben ilyen ügyet. A védőnők ellen eljárást az önkormányzat kezdeményezhet, ott ugyancsak hallgatnak az ügyről.

"Nem vagyok büntetéspárti, de az nem elfogadható, hogy ebben az ügyben kizárólag a szülők a hibásak" - reagált az ügyre lapunknak Herczog Mária.

A szociológus szerint ilyen esetekben az egyetlen tisztességes lehetőség, ha nagyon alapos, független szakmai vizsgálat alá vetik a helyi rendszert, hogy felelősségre lehessen vonni az érintett szakembereket, ami külföldön is gyakorlat.

Mennyi jár három elrontott életért?
A február óta előzetes letartóztatásban lévő házaspár ellen társtettesként elkövetett, 12. életévét be nem töltött sértett sérelmére folytatólagosan, erőszakkal elkövetett szexuális erőszak bűntette, valamint kiskorú veszélyeztetése a vád - mondta lapunknak Koszta János, az ügyet tárgyaló Budapest Környéki Törvényszék szóvivője. Az ügyet vélhetően januárban vagy februárban kezdhetik tárgyalni, három tagú tanáccsal. Ám minden esély megvan rá, hogy a gyerekek védelmére tekintettel, nem lesz nyilvános az eljárás, és a Pest Megyei Főügyészség is erre tesz majd indítványt. Annyi tudható, hogy a férfi nem ismerte el a bűncselekményeket.
Bár a Btk. szerint az első vádpont 15, a második 5 évig terjedő fegyházbüntetéssel büntethető - sőt, halmazati büntetésként összesítve ennél többet is kaphat a házaspár -, az erőszakos bűnelkövetőkre a kormánypárt által létrehozott "három csapás" alkalmazása is felmerülhet. Így akár életfogytiglan is szóba jöhet.
Komoly vitákat is folytathat majd a perben a vád és a védelem, hiszen a "három csapás" lényege, hogy ha három erőszakos bűncselekményt elkövettek a vádlottak, a bíróságnak kötelező kiszabni rájuk az életfogytig tartó szabadságvesztést. Ám itt a három rendbeliséget a sértettek "száma" is adhatja, ezért a három csapás "újraértelmezése" miatt precedensértékű is lehet az ügy.

Ezzel kapcsolatban három éve, még az akkori ombudsman Szabó Máté is megfogalmazta, hogy hiába működik formálisan jól a gyermekvédelmi jelzőrendszer, ha nem képes a feltárt problémák kezelésére.

Bár ilyen esetekben - idézte fel Herczog - az önkormányzatnak már felelnie kell, ám nagyon enyhe a büntetés: 200 ezer forintot kell fizetnie a mulasztásért, vagy ha úgy találja helyesnek, az érintett szakembert továbbképzésre küldheti.

Az ügyben az ENSZ Gyermekjogi bizottságának tagja szerint politikailag is lépni kellene - nem csak erősíteni kell az ellátórendszert, de a számonkérhetőségén is javítani kell.

Arra ugyan bármelyik szereplő hivatkozhat, hogy az iszonyú mennyiségű esetszám miatt nem tud megfelelően foglalkozni egyes ügyekkel, de akkor azt is látni kell, vajon hány hasonló család élhet még Szigetszentmiklóson, és hány ilyen család élhet máshol az országban.

Az ombudsmani hivatal már jelezte, hogy sürgős eljárásban vizsgálja a történteket, megkereste a Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálatot, a területi gyermekvédelmi szervet.  A kormányhivatal pedig bejelentette, gyámügyi vizsgálatot rendel el.

A házaspárnak, mint kiderült, nem csak három gyermeke van: idén februári letartóztatásukkor a nő éppen a nyolcadik gyermekkel volt terhes. Két 12 éven aluli Down-kóros kisgyerekük is van, akik már a letartóztatás előtt hivatásos nevelőszülőkhöz kerültek, két gyermek pedig már elhunyt.