bíróság;ügyvéd;házi őrizet;Magyar György;Budapest Környéki Törvényszék;Eva Rezesova;Sándor Zsuzsa;

2013-12-05 06:15:00

Utasításra döntött a bíró Rezesová-ügyben?

"Nem létezhet, de elképzelhető". Így fogalmazott Sándor Zsuzsa volt bíró lapunknak arra a kérdésére, hogy a Rezesová-ügyben a kormány elvárásának, esetleg utasításának megfelelően döntött tegnap a bíróság. Megírtuk, a másodfokú eljárás befejezéséig visszahelyezte előzetes letartóztatásba a házi őrizetből Eva Rezesovát tegnap a Budapest Környéki Törvényszék, megváltoztatva a Gödöllői Járásbíróság november 22-i, az elsőfokú ítélet után hozott végzését.

A másodfokú döntés délután született, azt követően, hogy délelőtt Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője egy Facebookon közzétett videóban "nekiment" a bírósági határozatnak.

Miután a közvélemény nagy része túl enyhének tartotta az ítéletet, éppen a másodfokú döntés napján ő is elfogadhatatlannak nevezte, hogy a bíróság a jelenlegi szabályok szerint nem vizsgálhatja, milyen körülmények közé kerül egy vádlott, ha házi őrizetbe helyezik, ezért lépéseket várt a jogszabály felülvizsgálására az igazságügyi minisztertől.

Mint ismert, a négy ember halálát okozó, 6 év fogházra ítélt szlovák milliomosnő egy Duna-parti, szállodák ellátottságával is vetekedő luxusházban tartózkodhatott az ítélet óta.

Sándor Zsuzsa szerint időben nagyon egybeesik a két esemény, "ez enyhén szólva gyanús". Korrektebb megoldás, ami az ároktői ügyben történt, akkor egy jogszabálymódosítást hoztak azonnali hatállyal - emlékeztetett a volt bíró. Szerinte az sem lehetne megoldás, hogy "név szerinti" törvényeket hoznak még akkor sem, ha a parlamentnek joga van hozzá, de ez még mindig elfogadhatóbb, mint az, ami a Rezesová-ügyben történt - mondta.

Mint ismert, nincs egy hónapja, hogy az ároktői banda miatt a kormány átírta a házi őrizetre vonatkozó jogszabályokat. Megszűntették az előzetes letartóztatás eddigi, négy éves határidejét, és helyét bizonyos esetekben a korlátlan idejű fogvatartás vette át. Annak ellenére döntöttek erről, hogy a határozatlan idejű előzetes a nemzetközi emberi jogi egyezménybe ütközik.

Magyar György ügyvéd az üggyel kapcsolatban launknak elmondta: "abban semmi kivetnivaló nincs", ha valakit előzetes letartóztatásból házi őrizetbe helyeztek, ráadásul a költségek is a vádlottat terhelik. A napi szintű jogalkotásnak azonban véget kellene már vetni.

A jogszabályok időtállósága és a jogbiztonság azt diktálja, hogy az állampolgárok tartsák tiszteletben a törvényeket, és ezt nem lehet elérni, ha újabb, és újabb napi politikai érdekből, szinte már folytatólagosan változtatják a jogszabályokat.