Tízezer forintra büntették Rakacán azt a férfit, aki a szociális tűzifát hajtási engedély nélkül vitte haza. A lovaskocsihoz ugyanis hajtási engedély szükséges, a rendőrök pedig lesben állnak a környéken. Rakaca az a borsodi település, ahová a Népszava és a Hét Olajfa Egyesület segélycsomagot vitt nemrég, és hamarosan újabb szállítmányt küld. Milliós nagyságrendben gyűlt össze adomány. A faluban élők azért szorulnak segítségre, mert teljes a munkanélküliség és óriási a szegénység.
A helyiek elmondása szerint az Encsről érkező faszállítmányt a falu közepén pakolják le, "onnan mindenki úgy viszi haza ahogy akarja". Nagy segítség lett volna, ha a fakupacot - ahogy a faluban mondják kalodát - minden utcába elvitette volna a polgármester, onnan mindenki könnyen hazavihette volna. A fogatosok ezer forintért elfuvarozzák ugyan, de akinek nincs hajtási engedélye, a rendőr megbünteti, mert "nem érdekli, hogy az ember milyen fát szállít". Az ott élők viszont másképp nem tudják megoldani, hogy az otthonukba kerüljön a fa. A falubeliek úgy tudják, 253 köbméterre kapott pénzt az önkormányzat, de a családok között csak 214-et oszt szét a polgármester. A faluban 150 gyermekes család lakik, ez azt jelenti, hogy egy háztartásba alig több, mint egy köbméter jut, és még ott vannak a gyerek nélkül élők. Ez a mennyiség egyébként körülbelül egy hétre elég. "Azt mondják akik pakolták le a kocsiról, hogy van benne topolya és fenyő". Ezeknek a puhafáknak alacsony a fűtőértékük, az egyik alig ég, a másik egy pillanat alatt ellobban. Volt köztük akácfa is, de a családoknak ebből csak kevés jutott, és nem vastagabb törzsdarabok, csak vékonyabb-vastagabb ágak. Korábban úgy tudták a falubeliek, mindenkinek házhoz viszik a fát, igaz, akkor még öt köbméterről volt szó. A fuvarért 2000 forintot kért volna a polgármester.
Noha van, akiben felmerül, miért van az, hogy az erdőből lopott tűzifát haza tudják vinni a családok, a hivatalosan kapott pedig gondot okoz. Ennek az az oka, hogy az erdőbe biciklivel járnak, az egy-két vékony fa törzsét azon fektetik el, és úgy tolják haza, a kisebb ágakat pedig szatyrokba rakják. A kisebb-nagyobb darabra aprított szociális tűzifát ilyen módon nem lehet szállítani.
Ismert, a kormány idén megduplázta a szociális tűzifára szánt állami támogatást, "mert különös figyelmet érdemelnek ezek a családok". Így fogalmazott legalábbis Tállai András önkormányzati államtitkár. Ennek nemcsak a rakacai példa mond ellent. A Szolnoki Rendőrkapitányság nemrég azért indított szabálysértési eljárást egy nagykörűi lakos ellen, mert a Tisza gát partján "lehullott faágakat gyűjtött össze és tulajdonított el". A Készenléti Rendőrség munkatársai "tetten érték" a jogsértő férfit, előállították, majd őrizetbe vették - derült ki a police.hu tudósításából.
A szociális tűzifával kapcsolatos rendelet szerint az országos átlagot jelentősen meghaladó munkanélküliséggel sújtott települési önkormányzatoknak nettó 7300-13000 forintos támogatást biztosít a kormány köbméterenként, ám ennek az a feltétele, hogy köbméterenként 700-1000 forint önrészt vállaljanak a helyhatóságok. Azoknak a kistelepüléseknek, amelyeket nem soroltak be a súlyosan hátrányos helyzetű kategóriába, fafajtától függően 1200-2000 forint önrész megfizetését kell vállalniuk. Ugyan 2872 önkormányzat volt jogosult a támogatásra országszerte, csak 1760 élt a támogatási igényét.