Az egyház küldetéséről beszélt Ferenc pápa szerdán, az év első szentmiséjén a római Szent Péter-bazilikában. A déli úrangyala imádság (angelus) előtt tartott beszédében a pápa békét és mindent jót kívánt az új évre . Az egyházfő a béke világnapján azt hangoztatta: közös a sorsunk, s ezért mindenki közös felelőssége a másik iránti tisztelet, a másik elfogadása. "Mindenkinek kötelessége egy igazságosabb és szolidárisabb társadalom megteremtése" - hangoztatta Ferenc pápa.
Legyenek merészek, vállaljanak kockázatokat - buzdította honfitársait Angela Merkel újévi üzenetében. A harmadszor újraválasztott német kancellár a hagyományos konzervatív értékek - a család, a felelős gazdálkodás - tiszteletben tartására szólított fel. Merkel hangsúlyozta: "Németország előrehaladása szorosan összefügg Európa sikerével." Visszatekintve az elmúlt év nehézségeire, a kancellár óvatos optimizmussal nyilatkozott Németország 2014-es kilátásairól.
David Cameron brit kormányfő újévi üzenetében elismerte, hogy a brit gazdaság fellendülése egyelőre még törékeny. Ha a kormány nem ragaszkodik hosszú távú tervéhez, a brit gazdasági növekedés is lanyha marad, a franciához hasonlóan, vélte Cameron. Óvta a briteket attól, hogy visszatérjenek a "munkáspárti stílusú" gazdaságpolitikához, amely tönkretenné az országot.
A brit miniszterelnök külön üzent a skótoknak, felhívta Skócia lakosait, hogy szavazzanak az Egyesült Királyság egyben maradására. Ed Miliband, az ellenzéki Munkáspárt vezére újévi üzenetében ismét a rezsicsökkentés fontosságát hangsúlyozta. Miliband úgy vélte, hogy a mostani generáció súlyos megélhetési válságon megy keresztül, s a konzervatívok pedig további áldozatvállalást várnak a lakosságtól.
Francois Hollande francia elnök tévéüzenetében a munkanélküliség csökkentését helyezte kilátásba. Az Elysée-palotából közvetített hagyományos újévi üzenetben Hollande felelősségvállalási paktumot ajánlott a nagy cégeknek, kedvezményeket ígért, cserébe azért, ha több embert vesznek fel, s párbeszédet kezdenek a szakszervezetekkel.
Mariano Rajoy spanyol miniszterelnök évvégi beszédében szerkezeti reformokat ígért, az energiaszektor teljes megújítását, Spanyolország versenyképességének növelését helyezte kilátásba. A spanyol kormányfő megköszönte az emberek áldozatvállalását a nehéz időkben. "Ha 2012 a kiigazítás éve, 2013 a reformok éve volt, az előttünk álló év a gazdasági fellendülés kezdetének éve lesz" - mondta optimistán Rajoy.
A miniszterelnök világossá tette, hogy alkotmányellenesnek tartja és ellenzi a tervezett katalán referendumot. Kiemelte ugyanakkor a közelgő EP-választások fontosságát, mivel az új Európai Parlament az eddigi legbefolyásosabb testület lesz.
Akihito japán császár újévi üzenetében együttérzését fejezte ki azokkal, akik még mindig szenvednek a 2011 márciusi földrengés és szökőár, illetve a fukusimai nukleáris katasztrófa következményei miatt. Az uralkodó, aki decemberben töltötte be 80. évét, felszólította a japánokat, hogy a világ más népeivel összefogva tegyenek meg mindent a béke megőrzéséért és a jobb életért.