Orbán Viktor;Mazsihisz;emlékmű;történelemhamisítás;német megszállás;

2014-01-23 06:07:00

Orbán a történelemhamisítás élére állt

Védelmébe vette Orbán Viktor a Szabadság térre tervezett vitatott emlékművet, melynek létrehozását a kormány elvárásnak megfelelően az V. kerület jóvá is hagyta. A szobor tervét a budapesti német követség is bírálta, történészek pedig nyílt levélben tiltakoztak ellene. A súlyos aggályait megfogalmazó Mazsihisznak válaszolva a kormányfő egyértelművé tette: semmin nem hajlandó változtatni.  

Szakály fejét követeli Orbántól a DK

"Egy miniszterelnöktől nem elég, ha nem antiszemita. Egy miniszterelnöknek a legkeményebben fel kell lépnie a kétértelmű mondatok ellen, és fel kell lépnie, ha valaki meggyalázza a holokauszt áldozatainak emlékét" - írta Orbán Viktornak címzett írásbeli kérdésében Oláh Lajos. A Demokratikus Koalíció (DK) politikusa a kormány által alapított Veritas Történetkutató Intézet vezetőjének, Szakály Sándornak a Kamenyec-Podolszkba történt 1941-es deportálást "idegenrendészeti intézkedésnek" minősítő kijelentése miatt a napokban feljelentést is tett holokauszttagadás miatt, most pedig írásbeli kérdésében követeli a leváltását - feltéve, ha a kormány nem ért egyet a kijelentésével.

Megírtuk, Szakály utóbb ugyan bocsánatot kért, mondván: "nem sértegetni akartam, azt használtam, ami az akkori időszakban szakkifejezés volt", ám éppen emiatt bírálták sokan. Karsai László történész a minap például kifejtette: az akkori esemény "etnikai tisztogatás" volt, csak a tettesek mondták "idegenrendészeti kérdésnek". Hozzátette: ez a gond Szakály egy másik, szintén a "tömeggyilkosok" kifejezését átvevő szóhasználatával, amikor nem antiszemita-kérdésről, hanem "zsidókérdésről" beszélt.

Szakály a Népszabadságban tegnap megjelent interjújában is mentegetőzött, a feljelentésre pedig úgy reagált: "nem követtem el azt, amivel vádolnak", és hozzátette: nem vonta kétségbe a történteket, "de a jelek szerint a pontos szóhasználatért megkövezés jár". A napilap online kiadása tegnap reagáltatta Szakály kijelentésére Randolph L. Braham történészt. A holokauszt kutatásának elismert szakértője úgy vélte, egyfajta újraértelmezése kezdődött a magyar zsidóság Horthy-korszakbeli megsemmisítésének. Az eddigi események egy jól hangszerelt, "történelemtisztító" folyamatként írhatók le, s a cél a Horthy-korszak rehabilitációja.

Gábor György: "nincs mit mérlegelni"

Nincs értelme a mérlegelésnek, egyetlen elfogadható választ adhat az Orbán-kormánynak a Mazsihisz - mondta az Orbán-választ kommentálva kérdésünkre Gábor György. A vallásfilozófus szerint a zsidó szervezetnek kötelessége ezek után távolmaradni a holokauszt emlékév központi eseményeitől, amivel valójában nem a rendezvényeket "bojkottálják", hanem a kormány és a Fidesz történelemhamisító, álszent és cinikus magatartását.

Ez a Mazsihisz kötelessége - folytatta -, nemcsak a maga, és nemcsak a zsidók, hanem Magyarország minden jóérzésű polgára miatt. A Mazsihisz ugyanakkor közzéteheti, hogy a holokauszt emlékévre természetesen a maga eszközeivel az ország minden zsinagógájában megemlékezik - várva ezekre a nem zsidókat is -, de egyértelmű jelét kell adnia annak, hogy nem szolgálja a kormány önlegitimációját.

Gábor György szerint ugyanis a Mazsihisz nem állhat egy olyan kormány képviselői mellé a "politikai biznisszé tett" emlékév eseményein, amely hagyja, hogy az egyik nap Horthy-szobrot avassanak, beemeljék az irodalmi tantervbe Wass Albertet és Nyirő Józsefet, de szó nélkül tűri, hogy az 5-ös számú párttagkönyv tulajdonosa a legocsmányabb zsidó- és cigányellenes írásokat tegyen közzé egy országos napilapban, másnap pedig - mintha mi sem történt volna - tagjai "lógó orral emlékeznek kicsit a holokausztra".

Ha ehhez a Mazsihisz a nevét adja, miután megkapta Orbánnak "a legprofibb diktátorok cinizmusával megírt" levelét - amiből kiderül, hogy lesz emlékmű, marad a Veritas élén Szakály Sándor, és aggályos a Sorsok Háza projekt is -, akkor a szervezet ugyanarra a sorsra jut, mint ami megtörtént 1944-ben néhány olyan zsidó vezetővel, aki kollaborált a hatalommal.

Az emlékműről Gábor György megjegyezte: az ajándék a kormány részéről az olyan "bértudósoknak", akik politikai megrendelésre hajlandóak bármikor átírni a történelmet, mint Szakály. Szép ajándék továbbá annak a neonáci szélsőjobbnak is, amely érti, tudja az emlékmű bizonyos szimbolikáit, és ezért képes akár zarándokhelyként is tisztelni. Nekik ugyanis - folytatta - érdekükben áll, hogy "a magyar történelmi gaztetteket elhallgassák, vagy áthazudják teljesen mássá".

A vallásfilozófus attól tart, szélsőséges "túrák" helyszíne lesz a Szabadság tér: "főhajtás a református templom előtt Horthynak, néhány méterrel odébb tisztelgés az új emlékműnél, majd pár lépés, és ki-ki leköpheti a szovjet hősi emlékművet."

Tiltakoznak a történészek
Nyílt levélben tiltakozik 26 történész és szakember a tervezett emlékmű ellen, mert az "meghamisítja történelmünk egy fontos időszakát és relativizálja a holokauszt történéseit". Ezért felszólították a kormányt, hogy tegyen le az emlékmű megvalósításáról.
Tegnap lapzártánkig Bencsik Péter, Deák Ágnes, Eörsi László, Fazekas Csaba, Frojimovics Kinga, Gecsényi Lajos, Gyáni Gábor, Hajdu Tibor, Karsai László, Kenedi János, Klaniczay Gábor, Kovács M. Mária, Kövér György, Majsai Tamás, Mink András, Molnár Judit, Ormos Mária, Paksy Zoltán, Pihurik Judit, Rainer M. János, Sipos Péter, Ungváry Krisztián és Vonyó József történészek, valamint   Hosszú Gyula történelemtanár, Karády Viktor szociológus és Toronyi Zsuzsanna muzeológus írta alá a tiltakozó levelet.