Kisida Fumio japán külügyminiszter az amerikai diplomácia vezetőjével, John Kerryvel folytatott megbeszélés után kijelentette, hogy Tokió "higgadtan és határozottan" fog reagálni a kínai lépésekre, köztük arra is, hogy Peking saját légvédelmi azonosító övezetének nyilvánította a Kelet-kínai-tenger egy vitatott hovatartozású (japánul Szenkaku, kínaiul Tiaojü néven emlegetett) szigetcsoportot is magában foglaló részét.
Kerry kijelentette, hogy az Egyesült Államok kitart a Japán iránti szerződéses elkötelezettsége mellett, beleértve a Kelet-kínai-tenger stabilitásának biztosítását is. Az amerikai külügyminiszter hangsúlyozta, hogy tiszteletben kell tartani a nemzetközi jogot, beleértve a hajózás és az átrepülés szabadságát.
Közölte, hogy az Egyesült Államok továbbra sem ismeri el a Kína által bejelentett övezetet.
A két külügyminiszter egyetértett a 12 országot érintő szabadkereskedelmi megállapodás, a Transz-csendes-óceáni Partnerség véglegesítésének fontosságában, amelynek megkötését egyébként több demokrata politikus is ellenzi. Kerry ugyanakkor hangsúlyozta, hogy rendezni kell a még fennálló nézetkülönbségeket, amelyek egyebek között a japán autópiachoz való hozzáféréssel és a szigetország erősen támogatott agrárszektorával kapcsolatosak.
Barack Obama elnök a tervek szerint áprilisban látogat Japánba.
Peking november 23-án jelentette be légvédelmi azonosító övezetének kiterjesztését néhány, a környező országok - Japán, Dél-Korea és Tajvan - által vitatott hovatartozású térségre a Kelet-kínai-tengeren, amivel kiváltotta az érintett országok haragját.
Washington múlt pénteken, az Aszahi Sinbun vonatkozó értesülése alapján óva intette Pekinget attól, hogy újabb légvédelmi azonosító övezetet hozzon létre a Dél-kínai-tengeren, ahol a Vietnam által is sajátjának tartott Paracel-szigetek találhatók. Kína szombaton visszautasította azokat a "japán vádakat", miszerint ilyen zóna létrehozására, illetve annak bejelentésére készül.