választás;Fidesz;távhő;rezsicsökkentés;rezsivágás;

2014-02-26 06:24:00

Kevés értelme látszik az újabb rezsivágásnak

A negyedik rezsicsökkentés beharangozott tételei közül egyesek nem is létező költségeket törölnének el, mások elhanyagolható nagyságúakat érintenek. Ami meg tényleg jelentős tétel, a távhő alapdíja, azzal nem lehet következmények nélkül babrálni.

A Fidesz a választási kampányban nem akar lemondani csodafegyveréről: a harmadik rezsicsökkentési hullám még nem lépett életbe, Rogán Antal frakcióvezető már a negyedikről beszélt. A szokott forgatókönyv szerint nincsenek még pontos mértékek, részletek, Rogán most az úgynevezett állandó költségeket támadta meg.

A távhőnél valóban jelentős tétel az úgynevezett alapdíj, egy-egy fogyasztó a díjnak mintegy 40 százalékát így fizeti ma. Csakhogy nem véletlenül alakították így a tarifákat. Egy társasház sarkában elhelyezkedő lakás kifűtéséhez sokkal több hő kell, mint ha egy hasonló, de alul, fölül, oldalt szomszédoktól védett lakást akarunk ugyanolyan hőmérsékletre felmelegíteni. A legtöbben alighanem igazságtalan tartanák, ha a saroklakás tulajdonosa sokkal többet fizetne ugyanazért a komfortérzetért. Az alapdíj részben ezt egyenlíti ki, másrészt arra is jó, hogy a téli hónapok számlája ne legyen annyira magas, cserében természetesen azért, hogy nyáron is kell valamennyit fizetni. Az alapdíj eltörlése és beszámítása az elfogyasztott hővel illetve a fűtésre felhasznált meleg vízzel arányos díjba tehát sokkal aránytalanabbá tenné a rendszert.

Az is igaz, a kormánypártok eddigi rezsiháborús logikájába az is belefér, hogy az alapdíjat egyszerűen eltörlik, de a köbméterárat nem emelik. Ebben az esetben viszont akkora bevételkieséssel kellene szembenézniük a távhőcégeknek, hogy gazdálkodásuk összeomlana. Márpedig túlnyomórészt önkormányzati cégekről van szó.

A villany- vagy vízszámlán is találhatunk alapdíjat, de itt annak sokkal kisebb a jelentősége. Az érdekelt cégek lapunknak - név nélkül - állást foglaló képviselői szerint a havonta néhány száz forintos tételek elvesztése nem vágja őket földhöz, pontosabban nem ez vágja őket földhöz, hanem a korábbi rezsicsökkentési fordulók. Másrészt a fogyasztók megtakarítása is jelentéktelen lenne e téren.

Rogán a mérőórák díjának eltörléséről is beszélt, ilyen azonban ma sincs az elektromos vagy a gázszolgáltatásnál, a műszerek a szolgáltató tulajdonában vannak, így nem is fizetnek értük a fogyasztók. Legfeljebb a vízmérő mellékórákra gondolhatott a frakcióvezető (társasházak költségmegosztásánál vagy a locsolás leválasztására használják), ezek ára azonban nagyságrenddel kisebb a Rogán emlegette "akár 115 ezer" forintnál.

Az érintett cégek nem értik azt sem, mire gondolt a politikus, amikor bekötési díjakról beszélt. Ilyet a fogyasztók zöme nem fizet, ha egy frissen belterületté nyilvánított telken készül új épület, akkor lehet ilyen egyszeri költség, de azt meg általában az ingatlanfejlesztő, beruházó állja.