A kormány kötelessége kivizsgálni a gyanús ajánlásokat, miután sajtóértesülések szerint a választási induláshoz szükséges aláírásgyűjtés során több párt visszaélhetett az állampolgárok adataival, meghamisíthatta aláírásukat - közölte a kormányváltó szövetség. Tóbiás József szocialista frakcióvezető-helyettes úgy fogalmazott: az igazságügy- és a belügyminiszternek is megvan a lehetősége a vizsgálat lefolytatására a központi nyilvántartásban meglévő aláírásminták alapján, és ha szükséges, a rendőrség bevonására is. Kiemelte: nem egyszerűen választási csalásról van szó, hanem az állampolgárok adataival való visszaélésről, ami bizalmi válságot okozhat. Karácsony Gergely, az Együtt-PM politikusa pedig arról beszélt: a Fidesz olyan választási szabályozást alkotott, amely az ajánlási rendszer átalakításával bizniszpártokat szabadított rá a választókra, és juttatott jelentős költségvetési támogatáshoz azért, hogy "torzítsák a választói akaratot". Egy e-mail bizonyítja, hogy az Új Magyarország Párt (ÚMP) nevű, "csak papíron, a kampányfinanszírozási számlákon létező" párt egyik munkatársa tavaly ősszel a szervezet minden adatát elküldte Zuschlag Jánosnak - mondta, hozzátéve: a levélhez az új választási szabályok mellett az idősotthonok és a hajléktalanszállók címét is mellékelték.
- Kevesebb mint 400 delegáltat jelentettek be eddig a jelöltet állító pártok és független jelöltek a választási bizottságokba, pedig a határidő március 21-én lejár
- Tegnapig egyetlen külképviseleti megfigyelőt sem jelentettek be az induló pártok, pedig erre is már csak két hétig, március 27-ig van lehetőségük
Lapunk is beszámolt arról: két új, teljesen ismeretlen pártnak, az ÚMP-nek és az Új Dimenzió Pártnak (ÚDP) is összejött az országos lista, hiszen az előbbi 50, az utóbbi 49 egyéni jelöltet tudott állítani. A két pártot a Heti Válasz cikke szerint ugyanaz a baráti kör szervezi, amelynek a legismertebb alakja a börtönből nemrég szabadult Zuschlag János. Ráadásul 42 olyan körzet is van, ahol mindkét pártnak sikerült jelöltet állítania, magyarán azoknak a körzeteknek a 84 százalékában, ahol az ÚMP-nek sikerült elindulni, ott az ÚDP-nek is. Kovács Szabolcs, az ÚDP vezetője el is ismerte, hogy az ÚMP-vel jelöltek ajánló aláírásgyűjtése során "a törvényesség keretein belül" támogatták, segítették egymást.
A sorozatosan nyilvánosságra kerülő visszaélések miatt "valószínűsíthető, hogy a pártok tömegesen csaltak az ajánlások összegyűjtése során" - közölte az Eötvös Károly Intézet, a Magyar Helsinki Bizottság és a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ). A civil jogvédő szervezetek olyan választópolgárokat keresnek, akik ajánlásukkal támogattak egy jelöltet, és szeretnék kideríteni, hogy más jelöltek ajánlóívére is átkerültek-e a személyes adataik, tudtukon és akaratukon kívül.