Formula 1;Red Bull;Mercedes;McLaren;Lewis Hamilton;világbajnoki szezon;Daniel Ricciardo;

2014-03-18 06:53:00

F1: az újoncok hétvégéje

Elkezdődött a Formula 1 idei világbajnoki szezonja. Az első, ausztrál versennyel kapcsolatban most írhatnánk megint a Mercedes fölényéről, a világbajnokok szenvedéséről, Massa pechéről vagy a Lotus bénázásáról. Ám mi inkább az újoncok felé fordítjuk figyelmünket, ugyanis Lewis Hamilton 2007-es bemutatkozásakor sem volt ilyen remek premiere a fiataloknak.

Kezdjük talán a Red Bull színeiben első versenyét teljesítő Daniel Ricciardóval. Az ausztrál versenyző ugyan tavaly a Toro Rosso színeiben már teljesített egy teljes szezont, ám ilyen magasságokban azért ő is újoncnak számított. Nos, Ricciardo megmutatta, nem véletlenül esett rá a négyszeres világbajnok istálló választása, és egészen vasárnap késő délutánig úgy tűnt, ő lesz a téli teszteken leszereplő Red Bull megmentője.

Világbajnokok a vert mezőnyben
Az újoncok mellett azért öt korábbi világbajnok is ott volt a 2014-es idénynyitó rajtjánál, ám közülük egyedül Jenson Button (McLaren) tudott a dobogón végezni - harmadik lett -, míg például a négyszeres világbajnok Sebastian Vettel (Red Bull) és a 2008-as bajnok, és a pole pozícióból induló Lewis Hamilton már a hatodik kört sem érte meg a vasárnapi futamon. A Ferrari két vb-címmel rendelkező versenyzője, Fernando Alonso és Kimi Räikkönen legalább pontszerzőként zárt: a spanyol a 4., míg a finn a 7. helyen végzett.

Az időmérőn az első sorba kvalifikálta magát, míg a futamon végig a második helyen haladva ebben a pozícióban intették le.

Ekkor a mennyben érezhette magát, hisz ő lett az új ausztrál hős, aki a hazai versenyén dobogóra állhatott. Ráadásul az első ausztrálként, aki ezt az Ausztrál Nagydíj történetében elsőként tehette meg.

Aztán jött a fekete leves. Már nem volt a pályán, amikor az FIA technikai szabálytalanság miatt - az RB10-es a verseny alatt a megengedett 100 kg/óránál nagyobb átfolyási sebességgel fogyasztotta az üzemanyagot - utólagosan kizárta a versenyből. A csapat óvott, végső döntés még nincs.

"Meglátjuk, mi fog történni. Nem vagyok olyan helyzetben, olyan állapotban, hogy erről beszélni tudjak. Még most is ott állok a dobogón, és még mindig nagyszerű érzés. Ez nem változtat semmin, de azért jó lett volna megkapni a tizennyolc pontot. Ez az egész nem az én hibám volt" - jelentette ki Ricciardo a Herald Sun hasábjain.

A vb állása
Pilóták: 1. Rosberg 25 pont, 2. Magnussen 18, 3. Button 15, 4. Alonso 12, 5. Bottas 10.
Konstruktőrök: 1. McLaren 33 pont, 2. Mercedes 25, 3. Ferrari 18, 4. Williams 10, 5. Force India 9, 6. Toro Rosso 6.

A nap hőse így Kevin Magnussen lett, aki második helyével minden idők legjobb újonc bemutatkozását mondhatja magáénak. Nem véletlen, hogy Lewis Hamiltonhoz hasonlítják: a 21 éves dán eddig állja az összehasonlítást.

A brit versenyző 2007-ben az időmérős 4. helye után harmadikként végzett itt Melbourne-ben, Magnussen szintén a negyedik pozícióból vághatott neki a

futamnak, ahol végül másodiknak sorolták a kizárást követően. A McLaren pilótája ugyan nem tudta Sebastian Vettelt kitúrni az F1 történetének legfiatalabb dobogósa csúcsáról, de ezt aligha bánja.

Erős rajt a képernyők mögött
Az Ausztrál Nagydíj közvetítéseibe összesen 2 millió 854 ezer fő nézett bele legalább egy percre, ez a teljes népesség 31,6 százaléka. A tavalyihoz képest korábban műsorra tűzött pénteki II. szabadedzést 165 ezren nézték az M2-n: ez több mint triplája a 2013-as szezonnyitó II. szabadedzésének
Az idei sorozat nyitó versenye a korábbi évekéihez hasonló nézettségeket hozott. Az időmérő edzés nézettsége 502 ezer fő, míg a vasárnapi futamé 787 ezer fő volt - mindkét esetben a kora reggeli órákban. Az időmérő alatt tévézők közül a teljes népesség 31,3 százaléka választotta a Forma-1-et, míg ez a szám a futam alatt 42,7 százalék volt.

"Szeretnék Lewis nyomdokain járni, de ettől még nagyon messze vagyok! Most valóra vált egy álmom, sőt igazából erről még álmodni sem mertem! Óriási köszönettel tartozom a csapatnak.

Tisztában vagyok azzal, mennyit kockáztattak egy újonc szerződtetésével, de megadták nekem a lehetőséget és hittek bennem az első pillanattól kezdve" - fogalmazott a "kis dán", akinek csak amiatt lehetett hiányérzete, hogy édesapja nem látta a helyszínen fia berobbanását az F1-be.

Az édesapa, Jan Magnussen ugyanis éppen a világ másik pontján versenyzett éppen: az amerikai Sebringben vett részt egy 12 órás versenyen egy Corvette-tel - kategóriájában a 8. pozíciót érte el. "Malajziában már ott leszek" - üzent a büszke apuka.

Volt valaki azonban, aki képes volt az egyébként kiesett Vettelt megelőzni a

csúcslistán. Minő játéka a sorsnak, egy Toro Rosso volánja mögött - ebben a csapatban nyert először futamot a négyszeres világbajnok - minden idők legfiatalabb pontszerzőjeként ért célba az orosz Danyiil Kvjat.

Pedig az ő megjelenését a sportágban rengetegen támadták, mondván, éretlen még az F1-re, de mind az időmérőn, mind pedig a futamon a tízben végzett, így csattanós választ adott a kétkedőknek. Kvjatnak ez a bravúr 19 évesen és 324 naposan sikerült.

"Pontot szereztem életem első versenyén, ami nagyszerű érzés. Nem számítottam erre, ezt őszintén bevallom. Ez az egész csapatnak hatalmas lökést ad, és abban az esetben, ha ezen az úton haladunk tovább, jó szezon várhat ránk" - nyilatkozta a rendkívül boldog orosz versenyző.