EU;magyar;Libanon;nagykövet;szélsőség;síita;Hezbollah;terrorszervezet;

Forrás: YouTube.

- A szélsőséges síitáknál járt a magyar nagykövet

Csodálatát fejezte ki a síita radikális szervezet, a Hezbollah „nagyszerű libanoni eredményeiért, s a Libanon felszabadításáért végzett munkája miatt” a libanoni magyar nagykövet. A Jerusalem Post bukkant arra a libanoni Al-Manar televízióban lejátszott, és a YouTube videomegosztóra feltett felvételre, amely beszámolt arról, hogy a magyar külképviselet vezetője egy egyiptomi delegációval együtt látogatta meg a szélsőséges síita szervezet emlékhelyét egy „dzsihádtúra” részeként.

Az emlékhely Libanon történelmét mutatja be, azt a helyet őrzi, ahol a mudzsahedinek éltek. Az emlékhely ugyancsak bemutatja a megszálló izraeli hadsereg elleni harcot.

A Külügyminisztérium közleményében közölte, az Al-Manar TV valótlanul állította, hogy a bejrúti magyar nagykövet "egy múzeumi látogatás során bármiféle nyilatkozatot tett volna". A tárca dokumentuma szerint a diplomata korábban valóban ellátogatott az intézménybe Dél-Libanonban, amely „egy mindenki által megtekinthető nyilvános kiállítás”.

A magyar nagykövet a látogatás során semmilyen formában nem tett nyilatkozatot – állítja a közlemény, amely szerint „a hírt és valótlan állításokat elsőként közlő Manar TV-től nagykövetünk helyreigazítást fog kérni”.

Arról nem tett említést a közlemény, hogy a Hezbollah 1982-ben az izraeli csapatok elleni milíciaként jött létre. Amint arról sem, hogy az Egyesült Államok és az Európai Unió is terrorlistára helyezte a Hezbollah katonai szárnyát, Washington még 1999-ben.

2005 márciusában az Európai Parlament fogadott el olyan, nem kötelező érvényű jelentést, amely szerint a síita szervezet terrorcselekményekben vett részt.

A Hezbollah hajtotta végre két éve Bulgáriában az izraeli turistákat szállító busz elleni merényletet, amelyben hét személy vesztette életét. Az Unió 2013. július 22-én helyezte feketelistára a Hezbollah katonai szárnyát.

A síita szervezet tetemes támogatást kap Irántól, és közösen segítik a szintén a síitákhoz tartozó szíriai rezsimet a felkelők elleni polgárháborúban.

Nem ez az első eset, hogy a magyar külpolitika megdöbbentő, és az Unió külpolitikájával szembemenő húzása felkeltette a világsajtó figyelmét. Februárban Magyarország egyedüli uniós tagországként, három volt szovjet tagállam, Tadzsikisztán, Azerbajdzsán és Kirgizisztán, illetve Malajzia és Brunei társaságában gratulált Iránnak az iszlám forradalom 35. évfordulóján.

Orbán Viktor pedig 2011 januárjának végén, egy héttel az arab tavasz kitörése előtt járt vendégségben a megbuktatott egyiptomi elnöknél, Hoszni Mubaraknál. A magyar kormányfő úgy vélte, „Egyiptom kulcsszerepet játszik a térség stabilitásában”.

Ukrajna és Oroszország megállapodott abban, hogy fegyverzetükkel együtt hagyhatják el a Krím félszigetet az ott állomásozó ukrán katonák - jelentette be Ihor Tenyuh ügyvivő védelmi miniszter a kijevi parlament keddi ülésén.