A távozó tisztek a légierő montanai Malstrom interkontinentális rakétabázisán teljesítettek szolgálatot, parancsnoki beosztásban. James szerint személyesen ugyan nem vettek részt a csalásban, de nem gyakoroltak megfelelő vezetői felügyeletet beosztottjaik felett.
A szolgálati készenléti rutinvizsgákon elkövetett csalássorozatban száz alacsonyabb rangú tiszt volt érintett. Közülük kilencet tisztáztak, a többiekre pedig különböző retorziók várnak, a megrovástól a katonai törvényszék elé állításig.
A 2011 novemberétől tavaly novemberig tartó csalások sorozatára mintegy mellékesen derült fény, amikor három tiszt ellen kábítószer-fogyasztás miatt indítottak nyomozást. A tisztek egymás között SMS-ben küldött szövegek és ábrák segítségével oldották meg a vizsgafeladatokat.
A montanai bázison mintegy 190 tiszt felügyel a nukleáris fegyverrendszerek harckészültségére. A légierő minisztere aggasztónak tartja, hogy közülük egy sem jelentette a sorozatos csalást, akár volt köze hozzá, akár nem.
A nyomozás más rakétabázisok esetében nem talált csalásra utaló jelet. Az amerikai légierő mintegy 400 lépésből álló intézkedéssorozattal akarja elejét venni a hasonló esetek megismétlődésének.
Korábbi sajtójelentések szerint a kábítószerbotrányba, amelyben a nukleáris rakétaerők három tisztje bukott le, belekeveredett a légierő tizenegy tisztje is, hat amerikai és nagy-britanniai bázison.
Az Egyesült Államok a Malstrom, a minoti és a Wyoming állambeli Warren légi támaszpont közelében tartja hadrendben szárazföldi indítású interkontinentális ballisztikus rakétáit, a három bázis mindegyikén mintegy 150-et. Az amerikai stratégiai nukleáris rakétaerőkben, a légierő kötelékében, összesen mintegy 550 tiszt szolgál.