A mérkőzésnek még nincs vége
Magyari Nándor László szociológus-politológus, a kolozsvári Babes-Bolyai Egyetem tanára népszerű blogján, a systemcritic.blogspot.ro-n hétről-hétre mélyrehatóan elemzi a romániai magyar, a román és a magyar politikát.
A magyar választásokról írt, Ahol Mutyi van, ott mutyi van című írásában felteszi a kérdést: demokratikus-e még egyáltalán a magyar politikai rendszer?A kolozsvári szakembert arról kérdeztük, további lépések nélkül fenntartható-e hosszú távon az Orbán-varázs a határon túli magyarok körében?
- Az hogy az erdélyi szavazók ilyen arányban a Fideszre voksoltak nem meglepetés, az viszont igen, hogy ilyen kevesen. Minek tulajdonítja ezt?
- Én a választások eredményeinek értelmezésekor abból indulok ki, hogy azok nem a demokratikus folyamat, hanem a lassan mindenre kiterjedő mutyi részét képezték, ahogy a vezér mondja egyfajta utólagos legitimálása történt meg az eddigi politikának, így hát folytatják azt. Ebbe a képbe szervesen simul bele a határon túli magyarok "hálaszavazata", a megkönnyített kettős állampolgárságért.
Az alacsony részvételi arány mögött több tényező állhat, én a következőket említeném: az általános érdektelenség mellett a magyar kormány(ok) működése nem befolyásolja közvetlenül az itteniek életét; aztán bizonyára sokakban felmerültek a következményekkel, a felelősséggel kapcsolatos kérdések - paradox módon ez növelte a fidesz-szavazatok arányát, hiszen a távol maradók nagy valószínűséggel nem az ő táborukból kerültek ki; aztán nem utolsó sorban az eljárás (regisztráció, levélben szavazás) szokatlan és macerás volt számukra.
- Előzetesen jóval nagyobbra becsülték a Jobbik határon túli, erdélyi támogatottságát. Főleg a Székelyföldön. Mi tartja távol még az erdélyi magyar radikálisokat is a Jobbiktól?
- Nem vitás, hogy a magyarországi pártok közül a Fidesz beágyazottsága a legerősebb Erdély-szerte, a Jobbik csak az utóbbi időben jelent meg és kezdett kampányolni, nem sok sikerrel. Aztán még a legradikálisabbak sem gondolták, hogy kormánytényezővé lehet a szélsőséges párt. És persze Erdélyben szélsőségesnek lenni, a nemzeti, sőt etnonacionalista retorikáért rajongani még mindig mérsékeltebb formákban, és hangnemben szokás, mint ahogy a Jobbik retorikája teszi.
- Eléggé furcsa módon zajlott az erdélyi szavazás - úton, útfélen, pártok, egyházak segítségével töltögették a szavazólapokat ténylegesen a nyílt utcán is. Senkinek nem volt ez ellen semmi kifogása?
- Nem, az emberek nem túl érzékenyek a demokratikus folyamatok tisztaságára, főként, ha a rendellenességek abba az irányba mennek, amit maguk is támogatnak. Aztán zavaros az is, hogy a magyar törvényi előírásoknak miféle hatása is lehet itt, ki szerezhetne érvényt azoknak?
- Változni látszik az RMDSZ és a Fidesz viszonya is. Véleménye szerint ennek mi az oka? Orbán Viktor győzte le végül az RMDSZ-t, vagy az RMDSZ késztette fegyverletételre Orbánt?
- A Fidesz-RMDSZ viszonyát mindenekelőtt az utóbbi kormányzati pozíciója befolyásolja, az RMDSZ "tárgyalási pozíciója" ugyanis sokkal jobb a kormányba lépést követően, mint korábban, de arról nem beszélnék, hogy egyelőre bárki legyőzött volna bárkit, futballzsargonban: a mérkőzésnek még nincs vége.
- Várható-e változás az elkövetkező négy évben az Orbán-kormány és külhoni magyar közösségek viszonyában?
- Semmi kétség afelől, hogy a "Nemzeti Együttműködés Rendszere" folytatódni fog, sőt a beavatkozó politika, a szelektív támogatási rendszer bebetonozódhat. A regnáló vezér közismert politikai attitűdje mellett nem lesz könnyű visszatérni egy másik típusú határon túli politikához, főként nem olyanhoz, ahol a határon túli magyarok szervezetei partnerek és nem kliensek.
- A kettős állampolgárság varázsa még kitart vagy szükség lesz újabb szimbolikus ajándékra ahhoz, hogy ez a potenciális szavazótábor ne pártoljon el a magyar jobboldaltól?
- A szavazótábor (az alacsony részvételi arány miatt is) mérete alig becsülhető, és elkötelezettsége is ingatag, könnyen szétporlik, nincs ami egyben tartsa, ezért további szimbolikus és/vagy pragmatikus engedményekre lesz szükség a fidelizálásához.