Kelet-Ukrajna három megyéjében, Donyeckben, Luhanszkban és Harkivban változatlanul szemben állnak a z oroszbarát szakadár erők és az ukrán rendfenntartó csapatok. Luhanszkban kiszabadultak a megszállt kormányhivatalban foglyul esett túszok, az épületet azonban aláaknázták a tüntetők.
Donyeckben tegnap reggelre újabb barikádokat emeltek, Harkivban pillanatnyilag nyugalom van, a keddi ún terrorizmusellenes művelet során a rohamrendőrök felszabadították a megyei adminisztráció épületét. Arszen Avakov ukrán belügyminiszter közölte - a művelet folytatódik, a kormány minden szükséges lépést megtesz a helyzet rendezésére, beleértve a tárgyalásokat és - ha szükséges - erőszak alkalmazását is.
Sajtóbeszámolók szerint a három városba újabb rendvédelmi erőket vezényeltek, Luhanszkba katonai járművek is érkeztek Dnyipropetrovszkból. Arról egyelőre nincsenek adatok, hogy hány harci járművet vezényeltek a városba és hogy hol állomásoznak, vagy hogy bevetés avagy csak megfélemlítés céljából érkeztek.
A nyugat orosz katonai beavatkozástól tart, de Moszkva cáfolta, hogy ilyen szándéka lenne. Putyin elnök azonban figyelmeztette Kijevet, nehogy helyrehozhatatlan lépést tegyen, mert annak következményei lesznek. Washingtonban "több mint aggasztónak látják" a helyzetet, John Kerry külügyminiszter is a krími forgatókönyv megismétlésétől tart. Erre az esetre újabb szankciókat helyezett kilátásba.
Az orosz Kommerszant értesülése szerint az EU újabb, bővített szankciós listás készített elő, amely 107 orosz állampolgárt érint. Az új feketelistán sincs rajta Vlagyimir Putyin államfő, Dmitrij Medvegyev kormányfő és Szergej Lavrov külügyminiszter, de több nagy orosz tévécsatorna és újság munkatársa igen. Az amerikai szankciós listával ellentétben az európai egyelőre nem érinti az orosz gazdasági élet szereplőit.
Bánatpénz Ukrajnának
Egy nappal azután, hogy Barroso elnök bejelentette, Ukrajna a közeljövőben nem lehet az unió tagja, szerdán Brüsszelben bejelentették: az Európai Bizottság egyfajta vigaszdíjként "támogató csoportot" hoz létre az ukrajnai reformok segítésére.
Ahhoz ugyanis, hogy Ukrajna esetleges EU-tagságával reálisan számolni lehessen, a Bizottság szerint alapvető gazdasági és politikai reformokra van szükség. Így az eddiginél jobban tiszteletben kell tartani az emberi jogokat, szabad és tisztességes választásokat kell tartani, meg kell reformálni az alkotmányt.
Az Európai Bizottság prioritásnak tekinti a korrupció elleni harcot. Sőt, arra akarja rávenni az ukrán hatóságokat, hogy az uniós megbízottak közvetlenül is részt vehessenek a korrupciós bűncselekmények kivizsgálásában. Az Európai Unió a kijevi hatalomváltás után 11 milliárd eurós segítséget ígért Ukrajnának.
A most bejelentett intézkedéscsomag konkretizál néhány céltámogatást ebből a keretből. Így az európai adófizetők pénzéből 265 millió eurót fordítanak a demokratikus átalakulás (választás, alkotmányreform, közigazgatás) finanszírozására.
Mintegy 400 millió euróval csökken az EU-ba irányuló mezőgazdasági export vámja, ami egyébként nem feltétlenül örömhír a magyar termelők számára. A gabonafélék, a disznó- és marhahús, a csirke és más agrártermékek pedig egyenesen vámmentesen érkezhetnek az EU-ba, így hazánkba is. Ami az ukránok által annyira várt vízummentességet illeti, a "vízumliberalizációs folyamatot" tovább vizsgálja a Bizottság. (Hegyi Gyula, Brüsszel)