főkapitány;Donyeck;Kelet-Ukrajna;Szlovjanszk;terrorellenes hadjárat;Konsztantyin Posdajev;Ukrainszkaja Pravda;

2014-04-14 07:38:00

Harcok Kelet-Ukrajnában

Kijev egyre kevésbé ura a kelet-ukrajnai helyzetnek. Szlovjanszkban a különleges egységek "terrorellenes bevetésben" vettek részt. Szombaton lemondott a kelet-ukrajnai Donyeck rendőrfőkapitánya. Konsztantyin Posdajev az oroszbarát tüntetők előtt jelentette be, hogy követeléseiknek megfelelően visszalép tisztségéből. 

Egyre nehezebbnek lesz megakadályozni a fegyveres konfliktust Ukrajna keleti részén. Vasárnap reggel az ukrán különleges egységek Szlovjanszkban terrorellenes bevetést indítottak az oroszbarát szeparatisták ellen. Az akciót a kijevi államvédelmi központ rendelte el - közölte Arszen Avakov belügyminiszter az Interfax hírügynökségnek.

Mint mondta, az egész országból toboroztak fegyvereseket a bevetésre. Az interneten többen lövésekről számoltak be a városból. Avakov felszólította a város lakosságát, maradjanak lakásaikban, s maradjanak távol az ablakoktól. A belügyi tárca irányítójának közlése szerint az akcióban egy személy meghalt, öt megsérült.

Arról azonban nem tett említést, hogy az oroszbarát lakosságot mekkora veszteségek érték. Egy helyi lap délután a Twitteren azt közölte, hogy a város nagy részét "felszabadították" az ukrán belbiztonsági erők.

A százezres település 150 kilométerre található az orosz határtól. A bevetést megelőzően szombaton az oroszbarát szeparatisták barikádokat emeltek és ellenőrző pontokat létesítettek a városban, amelyet lényegében teljesen elfoglaltak és elszigeteltek Ukrajnától. Több épületre az orosz zászlót tűzték ki.

Szintén szombaton fegyveres aktivisták elfoglalták a helyi rendőrőrsöt és a titkosszolgálat, az SZBU központját. Avakov belügyminiszter közlése szerint legalább tíz nőt menekítettek ki a rendőrség épületéből, s helyeztek biztonságba. Az épület előtt a Reuters szerint körülbelül száz oroszbarát személy szolidaritását fejezte ki az oroszbarát fegyveresekkel.

Népszavazást követeltek a régió hovatartozásáról. Tegnap a városba érkeztek az EBESZ megfigyelői, hogy személyesen is felmérjék a kialakult helyzetet. Az Ukrainszkaja Pravda azt állította, hogy hálózat koordinálja az Ukrajnától való elszakadást pártoló erőket, akik fejenként 500 dollárt kapnak. Az Unian kijevi hírügynökség pedig azt állította helyiekre hivatkozva, hogy az Ukrajnától való elszakadást követelők más városokból érkezhettek.

Drámai helyzet alakult ki más az 1,1 milliós Donyeckben is, ahol az oroszbarát tüntetők előtt jelentette be lemondását a rendőrfőnök. Ezt megelőzően a hírhedt készenléti rendőrség tagjai megostromolták a rendőrőrsöt. A Berkut egységeit Viktor Janukovics megbuktatása után oszlatták fel.

Arszen Avakov belügyminiszter a Facebookon terroristáknak nevezte a szeparatistákat, s kemény ellenlépéseket helyezett kilátásba. Donyeckben az elfoglalt épületekre kitűzték az orosz zászlót. 

Kijev láthatóan nincs befolyással a kelet-ukrajnai eseményekre. Az ukrán kormány péntekig adott ultimátumot a szeparatistáknak arra, hogy hagyják el az általuk elfoglalt donyecki objektumokat, az ultimátum lejárta után azonban semmi sem történt. A kabinet ugyan nagyobb autonómiát ígért az itt élőknek, de egyre nehezebb lesz megakadályozni az elszakadás folyamatát, s ugyanaz történhet, mint a Krímen.

Ugyanakkor más városokban is a kormányzat több épülete került az oroszbarát erők kezére. Tegnap Harkivban az oroszbarát tüntetők behatoltak a helyi városi tanács épületébe. Kramatoszkban és Krasznij Limanban összecsapások voltak az oroszbarát csoportok és az ukrán biztonsági erők között. Több személy megsérült.

Az ukrán belügyminiszter szerint mindkét városban "orosz fegyverekkel" hajtottak végre támadást. Avakov ezért a Facebookon azt állította, az "Orosz Föderáció agressziójáról volt szó".

A kelet-ukrajnai Mariupolban a helyi önkormányzati hivatal épületére kitűzték a "Donyecki Népköztársaság" zászlaját. Dnyepropetrovszkban kilenc ellenőrző pontot állítottak fel, hogy - amint az Unian ukrán hírügynökség fogalmazott - megvédjék a lakosságot a szeparatistáktól. Több száz önkéntes ügyel a rendre.

Andrej Descsica ukrán külügyminiszter az orosz kollégájával, Szergej Lavrovval folytatott telefonbeszélgetése során felszólította Moszkvát, hagyjon fel a provokációkkal. Oroszország azonban azt állítja, semmi köze sincs a kelet-ukrajnai szeparatista megmozdulásokhoz. Kijev azonban tegnap azt közölte, bizonyítékokkal támasztják alá Oroszország érintettségét.

Olekszandr Turcsinov ukrán ideiglenes elnök az ENSZ Biztonsági Tanácsának összehívását kezdeményezte. A NATO közlése szerint Oroszország 40 ezer katonát vont össze a kelet-ukrajnai határszakasznál. John Kerry amerikai külügyminiszter Szergej Lavrov külügyminiszterrel folytatott telefonbeszélgetése során további intézkedéseket helyezett kilátásba Moszkva ellen, amennyiben az orosz vezetés semmit sem tesz a kelet-ukrajnai megbékélésért.

Kerry úgy vélte, Moszkva beleegyezésével hajtják végre a térségben akcióikat a szeparatisták. Erre utal, hogy modern orosz fegyverekkel rendelkeznek - állította. Lavrov ismételten visszautasította a vádakat. Állítása szerint az ukrajnai eseményeket az "alkalmatlan kijevi vezetés" okozza. Az ukrán kormány ugyanis "nem tartja tiszteletben" az orosz lakosság érdekeit.

Az ukrán állami olajipari cég, a Naftogaz bejelentette, hogy meghatározatlan időre felfüggeszti az átutalásokat az orosz gázszállításért. Az orosz Gazprom előzőleg 268-ról 485 dollárra emelte ezer köbméternyi gáz árát Ukrajna számára. Kijev azonban túl magasnak tartja az árat és új tárgyalásokat akar.