A szerző kifejtette, azért nem használja az "unortodoxia" kifejezést, mert a gazdaságpolitikában nincs ortodoxia, hiszen az egy alkalmazott "tudomány". Természetesen azért fő irány, bevett gyakorlat létezik és ahhoz képest nem szokványos ami most történik Magyarországon, de ez sem új jelenség. Gyökerei visszanyúlnak akár az 1968-as gazdasági reformig, sőt, még korábbi időszakokra.
Bod Péter Ákos a kötet bemutatóján hangsúlyozta, látni kell azokat a tendenciákat, mi az ami a gazdaságban folytathatatlan és nem lehet úgy tenni, mintha a dolgok, ha "zötyögve" is, de tovább mehetnének. Az eredetileg disszertációnak készült munka nem csak a szűk szakmának szól, hanem azoknak az érdeklődőknek is, akik a szerző szavaival "szeretnék tudni mi történt, mi történik velük".
A kötet egyik megszívlelendő megállapítása, hogy a "külön utak buktatója azonban az, hogy a gyorsabb haladás igen gyakran látszólagos marad nem fejlődik ki belőle az a vagyon, ami nem csak anyagi, hanem értékrendi, etikai, emberi értelemben, ami ténylegesen megkülönbözteti a megállapodott, fejlett stabil, gazdag társadalmat a folytonos újrakezdő peremvidéki szomszédtól".