Emlékeztetőül 2013-ban 47, 2011-2012-ben pedig 37-38 százalékos volt az első négy hónap hiánya, a mostani 96,6 százalék, tehát történelmi rekordnak tekinthető.
A növekvő kiadások nem veszélyeztetik a hiánycélt címmel adta ki államháztartási gyors tájékoztatóját a nemzetgazdasági tárca. Hacsak májusban nem jön valamilyen nem várt, pozitív fordulat, akkor a költségvetést ki kell igazítani. Jelentős mértékben meghaladták a tavalyi azonos időszaki kiadásokat a helyi önkormányzatok támogatásai.
Ez utóbbi részben az idei évi magasabb előirányzatból ered. Rontotta a központi alrendszer egyenlegét a tavalyi év azonos időszakához képest a helyi önkormányzatok adósságkonszolidációja keretében idén április végéig kifizetett 68,6 milliárd forint törlesztési célú támogatás. (Ez ugyanakkor javítja az önkormányzati alrendszer egyenlegét.)
A kiadások és bevételek teljesülésének időben eltérő eloszlása miatt a hiány nagyságának lefutása nem időarányos: az év elején a kiadások - a fenti okok miatt a korábbi éveknél nagyobb mértékben - meghaladják a bevételeket - hangsúlyozta a gazdasági tárca.
A lapunk által megkérdezett Katona Tamás közgazdász egyetemi tanár szerint az előre látható volt, hogy megszorítások lesznek, csak az volt a kérdés, hogy erre az év során mikor kerül majd sor. A közszférát már korábban értesítették, hogy még ne tervezzenek erre az évre, mert a régi-új kormányzat arra számított, hogy zárolások lesznek.
A szakember a költségvetésben tátongó lyukat 1000 milliárd forint körülinek tartja. Feltehetően az egészségügyön, a közoktatáson, a felsőoktatáson fognak leginkább megtakarítani. A kormánynak számos kötelezettségvállalásának is eleget kell tennie, elsősorban a választásokat megelőző presztízsberuházások elszámolása kapcsán.
A közszolgálati dolgozók bérének fedezetét is elő kell teremteni. Közismert, hogy április eleje óta az Európai Unió számára nem nyújthat be számlát Magyarország. Ilyen esetekben a magyar államnak kell addig helytállnia a kifizetések teljesítésénél, amíg Brüsszelből a pénzek meg nem érkeznek.