Látványos külsőségek között tervezi megünnepelni harmadik kormányzati ciklusát és az újabb kétharmados Fidesz-győzelmet Orbán Viktor. Úgy tudjuk, a szombat este, a Fidesz nagygyűlése után rendezendő díszvacsorára nemcsak a hazai közélet Orbán által fontosnak vagy megkerülhetetlennek tartott képviselői kapnak meghívást, hanem befolyásos gazdasági szereplők - például bankvezetők - és külföldi vendégek is.
Az ünnepséggel kapcsolatban több kérdést is feltettünk Havasi Bertalannak, ám a miniszterelnök sajtófőnöke szűkszavúan nyilatkozott. Annyit írt válaszában: "Természetesen a szokott módon, az MTI Agendán keresztül és e-mailben is értesítjük a szerkesztőségeket, amennyiben a miniszterelnök úrnak vagy a kormánynak lesz bármilyen sajtónyilvános eseménye."
Ez azonban legfeljebb a témában feltett első kérdésünkre lehet válasz, hiszen az arról szólt, hogy hol és hány órakor lesz az esemény, illetve, hogy annak része vagy egésze sajtónyilvános lesz-e. Emellett kíváncsiak voltunk arra is, hogy az eseményre hány vendéget hívnak meg, és kiket. Továbbá érdeklődtünk a külföldi vendégek, esetlegesen a Magyarországon akkreditált diplomaták iránt is.
Szerettük volna megtudni, hogy mennyibe kerül a rendezvény és milyen forrásból fizetik a költségeket, ám ezekre már nem kaptunk választ. Ahogy arra sem, hogy meghívták-e a vacsorára a parlamentbe jutott ellenzéki pártok vezetőit. Utóbbi ügyben annyi azonban kijelenthető, hogy értesüléseink szerint eddig egyik ellenzéki párt frakcióvezetőjét, illetve más vezető politikusát sem hívták meg a szombati eseményre. Az MSZP-nél lapunkat ugyanakkor arról tájékoztatták: korábban többször előfordult, hogy az utolsó pillanatban küldték szét a meghívókat egy-egy kormányzati rendezvényre.
Ami eközben már hivatalos: szombat délután három órára - a miniszterelnök-választó parlamenti ülés kezdetére - várja szimpatizánsait a Fidesz-KDNP a budapesti Kossuth térre, ahol nagygyűlésükön Orbán Viktor kormányfő mellett Semjén Zsolt, a KDNP elnöke és Szájer József fideszes európai parlamenti (EP) képviselő tart beszédet. Erről Nyitrai Zsolt, a Fidesz társadalmi kapcsolatokért felelős igazgatója számolt be, hozzátéve, a szimpatizánsok a téren kivetítőn követhetik a parlamentben zajló eseményeket: Orbán kormányfői eskütételét és a plénum előtt elmondott rövid beszédét.
Emlékezetes, 2010-ben május 14-én alakult meg a parlament, majd elfogadták a kormányalakításhoz szükséges szabályokat. Akkor május 29-én volt Fidesz-nagygyűlés a Kossuth téren, miután az Országgyűlés aznap 261 igen és 107 nem szavazat mellett elfogadta a Fidesz-KDNP kormányprogramját és miniszterelnökké választotta Orbán Viktort.
Akkor tehát még volt kormányprogram, idén azonban már ez sem lesz, a parlament csak a miniszterelnök személyéről szavaz, és kizárólag csak őt ünnepli majd a tömeg is. Míg ugyanis 2010-ben a kormányfőválasztást követően, még aznap megalakult a kormány, a miniszterek pedig - a Ház ülésének szünetében - esküt is tettek a Sándor-palotában, most Rogán Antal Fidesz-frakcióvezető már bejelentette: csak júniusban alakul meg az új kormány.
Az elmúlt húsz év messze leglassabb kormányalakítása folyik - reagáltak erre az Így írnánk mi blog alkotmányjogász szerzői. Felidézték, Rogán nyilatkozata alapján "kormányprogram helyett megválasztott miniszterelnököt és (reméljük, legalább amerikai mintájú, egészen szerencsés esetben kormánynévsorral kombinált) beiktatási partyt kapunk ugyan a héten, de az új kormányzati struktúrára vonatkozó törvényjavaslatot valamiért csak ezután terjesztik be".
A késlekedés oka az alkotmányjogászok szerint az EP-választás kampánya, noha az időhúzást valójában semmi sem indokolja, főként hogy nem csak a miniszterelnök személye marad változatlan, de a vélhetően az apparátus is, így a kormányalakításhoz szükséges minimális közjogi időigény is lecsökkent. A második Orbán-kormány megbízatása már kedden, az Országgyűlés alakuló ülésén lejárt, jelenleg csak ügyvezető kabinetként, korlátozott hatáskörökkel látják el feladataikat a kormánytagok.