szavazás;szavazókörök;EP-választás;átjelentkezés;

2014-05-20 07:13:00

Péntekig még szabad az átjelentkezés

Péntekig, azaz május 23-án 16 óráig lehet jelezni a választópolgár lakóhelye szerinti település jegyzőjénél, ha valaki az európai parlamenti (EP-) választás napján nem a lakóhelyén, hanem egy másik magyarországi településen szeretne szavazni.

Mivel az EP-választáson az egész ország egy választókerületet alkot, mindenki ugyanolyan szavazólapot kap. Emiatt a Nemzeti Választási Iroda (NVI) nem számít olyan nagy torlódásra a szavazókörökben, mint az áprilisi országgyűlési választásokon. Ugyanakkor azt kérték: aki online szeretne átjelentkezést kérni, ne hagyja az utolsó napra.

Tegnapig ugyanis több mint 29 ezer 300-an jelezték, hogy nem a lakóhelyük szerinti szavazókörben akarnak voksolni, noha a 2009-es EP-választáson összesen 25 204-en szavaztak a lakóhelyüktől távol, de Magyarországon. Az idei parlamenti választáson ugyanakkor 120 ezren kértek átjelentkezést, de mivel nagyon sokan az utolsó napra hagyták ennek online ügyintézését - az utolsó két órában tízpercenként 3-4 ezer átjelentkezési kérelem érkezett be online a választási irodához -, a rendszer akadozott és az NVI stábja is komoly nehézségekkel nézett szembe, ráadásul a voksoláson több szavazókört tovább kellett nyitva tartani azért, hogy az este 7 óráig oda érkező és a sorba beálló választópolgárok leadhassák voksaikat.

Egyébként az EP magyar tagjainak vasárnapi választásán az átjelentkezett szavazók voksait a szavazókörök, a külképviseleti szavazatokat azonban az NVI számlálja meg, utóbbi folyamatot pedig kizárólag az MSZP három megfigyelője ellenőrzi majd. A választási eljárási törvény értelmében ugyanis az EP-választáson listát állító pártok jogosultak az NVI mellé legfeljebb öt megfigyelőt megbízni, ám a határidőig - múlt csütörtök 16 óráig - csak az MSZP jelentett be ilyen delegáltakat. Eközben kiderült: a biztonsági helyzet miatt öt magyar külképviseleten - Tripoliban, Kabulban, Bagdadban, Rámalláhban és Damaszkuszban - nem szavazhatnak a választópolgárok az EP-választáson. Azoknak a választópolgároknak, akik a május 25-i európai parlamenti választás idején nem tartózkodnak Magyarországon, május 17-én 16 óráig kellett felvetetniük magukat a külképviseleti névjegyzékbe. Ők, összesen 7570-en 73 ország 93 külképviseletén adhatják majd le voksukat.

Alacsony részvételtől óv az FT
Ha kevesen mennek el választani a csütörtöktől vasárnapig tartó EP-választáson, az a szélsőjobboldali, szélsőbaloldali, rendszer- és EU-ellenes erők malmára hajtja a vizet - írta tegnapi szerkesztőségi cikkében a Financial Times. A lap európai kiadása arra figyelmeztetett, hogy ezek a pártok akár a voksok harmadát is megszerezhetik, ám ennek veszélyét nem abban látják, hogy milyen irányba befolyásolhatják a szélsőségesek az európai jogalkotást Strasbourgban. Ennek hatásait nézetkülönbségeik mérséklik - írja a lap. "Ugyanakkor, ha első vagy második helyen végeznek Franciaországban, Nagy-Britanniában vagy máshol, az a mostaninál is károsabb hatással lehet az adott országban folyó politikai diskurzusra".