eredmény;DK;EP-választás;

A DK 5 és 10 százalék közötti eredményre számít

Gyurcsány Ferenc pártelnök a Demokratikus Koalíció 5 és 10 százalék közötti eredményére számít a vasárnapi európai parlamenti választáson. A pártelnök pénteki kampányzáró sajtótájékoztatóján úgy vélekedett: a DK minimum egy mandátumot szerezhet, de kettőre is esélyt lát. 

Gyurcsány Ferenc tájékoztatása szerint, ha nem érnék el a bejutáshoz szükséges 5 százalékos küszöböt, június 28-ára rendkívüli kongresszust hívnak össze, ahol akár személyi változásokról is dönthetnek, ha azonban elérik a küszöböt, akkor a politikai értékelés céljából június 14-én tartanak országos pártértekezletet. A pártelnök azt mondta: a választás legfőbb kérdése eldőlt, Magyarországon azok a jobboldali pártok – a Fidesz, a KDNP és a Jobbik - fognak többséghez jutni, akik kevesebb Európát szeretnének. Hozzátette: a kormánypártok megerősíthetik pozíciójukat a „győzteshez húzás” jelensége miatt.

Mint mondta, velük szemben a DK fogalmazta meg legkarakteresebben az álláspontját, amikor az Európai Egyesült Államok létrehozását szorgalmazta. Szerinte a magyar nemzet érdek globális védelmének egy erősen szervezett Európai Unió lehet az eszköze, bár, mint mondta, ehhez „a feje tetejére kellene állítani” az uniót, át kellene szervezni azt. Álláspontját kifejtve a DK elnöke kétszintű államiságról beszélt, amelyet az egykori monarchia államszervezetéhez hasonlított, és amelyben a tagországok „államok az államban”. Úgy fogalmazott: a magyar történelem kiegyezés és az I. világháború közötti sikere vehető példaként.

Gyurcsány Ferenc pártja javaslatai között a polgárok Európájának létrehozásáról beszélt, amelyben az unió állampolgárai közelebb kerülhetnek egymáshoz. Szerinte ezt szolgálná, ha minden uniós egyetemista legalább egy évet más tagállamban hallgatna, de az is, ha bevezetnék az általános két tannyelvű közoktatást. Szerinte le kell dolgozni a közösségen belül meglévő akár négyszeres jövedelemkülönbségeket is, hogy a régiónkban élők ne érezzék magukat „másodosztályú polgárnak”, emellett éhezés elleni programot javasolt.

A baloldal jövőjéről szólva úgy fogalmazott: a nemzet nagy ügyeiben, például az alkotmányosság vagy a szekularizáció kérdésében az itt helyet foglaló pártoknak egyet kell érteniük, de mint mondta, nem szeretne „egy a tábor, egy a zászló” világot a baloldalon, vagyis lojális, szolidáris, mérsékelten rivalizáló magatartást látna itt szívesen. Szerinte a vasárnapi választást követően néhány napon belül megkezdődhet az informális konzultáció a baloldalon az önkormányzati választáson való esetleges együttműködésről.

A miniszterelnök azon kijelentésére, miszerint a halálbüntetés kérdése is megérne egy misét, azt mondta: embernek nem joga és lehetősége hogy életet elvegyen. Közölte: a kormányfőt ebben az ügyben erkölcstelennek tartja, aki játszik az emberek indulatával.  A Kovács Béla ügyét firtató kérdésre úgy felelt: nem tudja megmondani, hogy az ügy mennyire manipulatív, mint mondta, ha nem indult volna számtalan koncepciós jellegű politika által motivált eljárás a Fidesz kormányzása alatt, könnyebb lenne a válasz.