Tony Blair;Munkáspárt;David Cameron;Ed Miliband;Nigel Farage;Ukip párt ";

Tony Blair ezúttal kivételesen belpolitikai kérdésben szólalt meg FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/PETER MACDIARMID

- Merre tovább, Munkáspárt?

Felkavarta a brit politikai állóvizet az euroszkeptikus UKIP európai parlamenti győzelme. Miközben Nigel Farage populista pártja nagyratörő álmokat dédelget, a hagyományos pártok (a Munkáspárt és a jelenleg kormányzó konzervatívok) azt vizsgálják, miként tudnák megtalálni a populista csoport további térnyerésének ellenszerét. Tony Blair hajdani Labour-kormányfő arra hívta fel a pártokat, szálljanak szembe az EU- és bevándorlásellenes tömörüléssel.

A helyhatósági választások és az EP-voksolás eredménye ráébreszthette a Munkáspártot: korántsem ülhetnek ölbe tett kézzel, noha arra számítottak, hogy a konzervatív szavazatok megoszlanak a toryk és az UKIP között, és így biztos többséget szerezhetnek a jövő májusi általános választáson.

Kiderült, hogy ezek a számítások nem válnak be, a Labour-szavazók egy része is bedőlhet a populista Farage uszításának. Az EP-adatok alapján most azt prognosztizálják, hogy a Munkáspárt ugyan az élen végezhet 2015-ben, de nem szerez abszolút többséget.

A Miliband vezette párt a voksok 31 százalékát szerezné meg, noha legalább 35 százalékkal lehettek volna elégedettek.Koalíciós társként a Munkáspárt számára is a liberális demokraták kínálkoznak, már ha túlélik a Farage-féle "földrengés" utórezgéseit.

Az EP-választáson a megalázó ötödik helyre szorultak, még a zöldek is megelőzték őket, s támogatottságuk tíz százalék alá zuhant.

Bár a pártban sokan a fejét követelték, Nick Clegg egyelőre maradhat posztján, hiszen ha a pártvezért és miniszterelnök-helyettest leváltanák, az koalíciós válságot robbanthatna ki Nagy-Britanniában.

Az Independent című lap tegnap azt írta, megbukott a Clegg elleni belső puccs, amelyet azok készítettek elő, akik inkább ellenlábasát, Vince Cable-t, az üzleti ügyek miniszterét látnák a párt élén.

Közzétettek egy belső felmérést, amely azt jósolta, hogy Clegg 2015-ben saját választókerületét sem fogja tudni megtartani, s mielőbb le kellene cserélni.

Később kiderült azonban, hogy a közvélemény-kutatást saját zsebéből, 20 ezer fonttért készíttette egy tehetős párttag, Lord Oakeshott, Vince Cable régi barátja. Kedden egy belső pártszavazáson az aktivisták 54-39 arányban Clegg maradására voksoltak.

David Cameron kormányfő mindeddig arra készült, hogy jövőre akár abszolút többséget is szerezhetnek. Noha a toryk belső pártfelmérése szerint az UKIP népszerűsége az EP-voksolással tetőzött, s az általános választásokra a csalódott tory szavazók "hazatérnek", ma már ez sem biztos.

Az eddig egyetlen alsóházi mandátummal sem rendelkező Európa-ellenes párttal nem lehet nem számolni a jövő májusi voksoláson.

A tenyérbemászó Nigel Farage pártja országos politikai tényezővé válhat, saját reményei szerint négypártivá rendezheti át a brit alsóházat. Ha az UKIP támogatottsága nem zuhan vissza 6-7 százalék alá, a toryk bukása biztosra vehető.

A konzervatív National Rewiew kommentátora, John O. Sullivan megjegyezte, a végén Cameron még hálás lehetne, ha a skótok a függetlenség mellett voksolnak.

Azzal ugyanis csak egy tory mandátumot veszítenének, viszont 41 munkáspárti és 11 liberális demokrata honatya távozna. A tory berkekben ajánlott másik alternatíváról, az összefogásról a populista UKIP-vezérrel, Cameron hallani sem akar.

Berlin azt kéri Moszkvától, ellenőrizze jobban az orosz-ukrán határt, gátolja meg a fegyverek és fegyveresek behatolását orosz területről Ukrajnába. Putyin még nem döntött arról, gratulál-e Petro Porosenko választási győzelméhez. A kijevi vezetés nem hátrál, tegnap Szlovjanszkban újultak ki a harcok. Donyeckben kijárási tilalmat rendeltek el, a bányászok sztrájkba léptek tiltakozásképpen a háború ellen. A csecsen elnök cáfolta, hogy csecsenek harcolnának Kelet-Ukrajnában.