Franciaország;Marine Le Pen;Nemzeti Front;EP-választás;

2014-05-30 07:35:00

Gondban Le Penék

Hiába szereztek minden korábbinál több mandátumot az euroszkeptikus, populista pártok az Európai Parlamentben a múlt héten megrendezett választás során, egyelőre nehezen kivitelezhetőnek tűnik Marine Le Pen azon terve, amely szerint közös frakciót hoznának létre az EU-ról hasonló véleményt kialakított pártokkal. 

Az új képviselőcsoport létrehozásához hét országból 25 képviselőre lenne szükség. A mandátumok megszerzése nem jelenthet gondot Le Penék számára, annál inkább keményebb diónak tűnik hét országból összeverbuválni a honatyákat.

Geert Wilders, a holland Szabadságpárt (PVV) elnöke annyit közölt, hogy több politikai erővel állnak tárgyalásban, ám azt nem árulta el, kikkel. Ugyanakkor meggyőződését fejezte ki, hogy az új EP július elsejéig esedékes megalakításáig létre tudják hozni a frakciót.

Egy biztos, annak nem lesz tagja a Jobbik. Marine Le Pen ugyanis megismételte, sem a magyar párttal, sem a görög Arany Hajnallal, sem pedig a bolgár ultranacionalista Atakával nem szövetkeznek, ezek a pártok még számukra is túl szélsőségesek. Arról azonban nem beszélt, mi a tervül a német szélsőjobboldali NPD-vel, s egyetlen az EP-be delegált képviselőjével, Udo Voigttal.

Le Penéknek mindenesetre több nehézséggel kell szembenézniük. Komoly csapást jelentett számukra, hogy a Svéd Demokraták lemondták az esetleges frakcióbeli együttműködést. A tárgyalások még azelőtt megszakadtak, hogy egyáltalán elkezdődhettek volna.

Nagyon úgy fest, hogy több radikális jobboldali párt számára jobb alternatívát jelent a Nigel Farage-fémjelezte Szabadság és Demokrácia Európája (EFD) képviselőcsoportja, amely a leköszönő EP-ben is egyesítette az euroszkeptikus pártokat. Várhatóan ide csatlakoznak majd a Svéd Demokraták, s biztosan e képviselőcsoport része lesz a hazájában élen végzett Dán Néppárt. Farage azonban a lehető legjobban ki akarja terjeszteni frakcióját, szerdán este az olasz Beppe Grillóval találkozott.


Lassan gyűlnek Le Pen támogatói az EP-ben, pedig ahhoz, hogy frakciót alakítson, hét államból kell tagokat toboroznia.


Az Öt Csillag Mozgalom öntörvényű vezetője hazájában eddig senkivel sem volt hajlandó szövetkezni, ám a kiszivárgott képek tanúsága szerint Farage társaságában igen jól érezte magát. A Twitteren azt közölte, a következő hetekben újra találkoznak, ami már most arra enged következtetni, hogy elfogadja az UKIP elnökének ajánlatát. Beszámolók szerint a szerdai találkozót követően azt közölték, "lázadók vagyunk, mosollyal harcolunk, sok gondot okozunk majd Brüsszelnek".

Farage vonzereje abban rejlik, hogy nem tartják olyan szélsőségesnek, mint Le Pent vagy Wilderst. Magához édesgethet még olyan pártokat is, amelyek eredetileg Le Penékhez csatlakoztak volna. A Nemzeti Front, vagy a Szabadságpárt azonban biztosan nem csatlakozik az EFD-hez, be se fogadnák őket.

Marine Le Pen koalíciójához eddig Wildersék mellett messze várakozások alatt szerepelt Flamand Érdek, az olasz Északi Liga és az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) csatlakozott. Egyes feltételezések szerint Közép-Európára koncentrálhatnak. Lehetséges további partnereik közé sorolják a lengyel Új Jobboldali Kongresszust, valamint a csehországi, 2009-ben megalakult, Václav Klaus volt köztársasági elnökhöz közel álló Szabad Polgárok Pártját (SSO). Ezek egy-egy honatyával képviseltetik magukat az EP-ben. Az SSO esetében azonban nagyobb a valószínűsége, hogy Farage csoportjához csatlakoznak.

Le Penék számára intő jel lehet, hogy több hasonló jobboldali képviselőcsoport hamar szétesett az EP-ben. S a szövetségesek között már most, a frakció megalakítása előtt érzékelhetőek repedések. Míg Wilders és Marine Le Pen kilépne az EU-ból és az euróövezetből, az FPÖ listavezetője, Harald Vilimsky nem szaladna ennyire előre. Szerinte adni kell az EU-nak egy utolsó esélyt.