Ukrajna;tüntetések;gázszállítás;katonai repülőgép;Petro Porosenko;luhanszki lázadók;

2014-06-16 07:32:00

Nemzeti gyász Ukrajnában

Ukrán katonai szállító repülőgépet lőttek le a luhanszki lázadók. A 49 halálos áldozatot követelt merénylet miatt tegnapra nemzeti gyászt hirdettek Ukrajnában. Porosenko elnök "méltó választ" ígért. Noha egyre több az áldozat, tárgyalni egyelőre senki sem akar. Kijevben tüntetők rohamozták meg az orosz nagykövetséget. Mától Oroszország felfüggesztheti a gázszállítást Ukrajnába. 

Szombatra virradóra egy ukrán katonai szállító repülőgépet lőttek le Luhanszknál a fegyveres szakadárok. A régióban napok óta újra heves harcok folynak az ukrán erők és az önhatalmúlag kikiáltott népköztársaságok szakadárai között. A repülőgép fedélzetén 49 személy tartózkodott, mindnyájan meghaltak.

Az ukrán hadműveleti parancsnokság szerint a gép lelövése aljas és cinikus húzás volt. Az IL-76-os katonai felszerelést vitt Luhanszkba, a szeparatisták légvédelmi fegyvereket használtak lelövéséhez, ami azt a gyanút erősíti, hogy fegyverutánpótlásuk Oroszországból származik.  Petro Porosenko ukrán elnök rendkívüli biztonsági értekezletet hívott össze, utána pedig közleményt adott ki, amely szerint Ukrajnának békére van szüksége, de a terroristák méltó választ fognak kapni.

Az elnöki hivatal közelében Kijevben, szombatra virradóra pokolgépet találtak és egy üzenetet, azzal a felirattal, hogy "Ha nem állítod meg a háborút, a háború el fog jönni hozzád." Annak egyelőre semmi jele, hogy valaki komolyan megpróbálná megállítani a háborút, amelynek eddig 270 halálos áldozata van, ebből 115 ukrán katona. Mindkét fél csak akkor tárgyalna, ha a másik előbb leteszi a fegyvert, ám az egyoldalú fegyvernyugvásra senki sem hajlandó.

John Kerry amerikai külügyminiszter telefonon beszélt Arszenyij Jacenyuk ukrán miniszterelnökkel és Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel is. Kerry részvétét fejezte ki a lelőtt repülőgép utasainak a haláláért, és aggodalmának adott hangot amiatt, hogy orosz területről nehézfegyverek kerülnek át Ukrajnába. Lavrov azt kérte, Washington gyakoroljon nyomást annak érdekében, hogy Kijev szüntesse be a hadi cselekményeket Kelet-Ukrajnában.

Vlagyimir Putyin orosz elnök szombaton, telefonon tárgyalt Angela Merkel német kancellárral és Francois Hollande francia elnökkel az ukrajnai helyzetről, beleértve a gázkérdést is. A megbeszélést az uniós vezetők kezdeményezték.
Heves indulatokat váltott ki Kijevben az ukrán katonai szállítógép lelövése. Mintegy 500 maszkos fiatal rohamozta meg Oroszország diplomáciai képviseletét szombaton este.

A tiltakozók autókat borogattak fel, letépték a nagykövetségről az orosz zászlót, helyére az ukránt húzták fel, ablakokat törtek be, füstbombákat és tojásokat dobáltak az épületre. Orosz híradások szerint petárdák és Molotov-koktélok is robbantak. A tüntetők kiáltványt adtak át az orosz politikai vezetés számára, amelyben magyarázatot követelnek Oroszország részéről a felkelők által lelőtt repülőgép kapcsán.

"Oroszok, gyilkosok!", "Kreml: el a kezekkel!", "Nemet mondunk a Putyinnal való tárgyalásra!" - ilyen, és ehhez hasonló feliratokat emeltek a magasba. A rendőrség nem avatkozott be az épület elleni támadásba. Az orosz külügyminisztérium közleményben tiltakozott az ukrán hatóságok tétlensége miatt. Oroszország javasolta az ENSZ Biztonsági Tanácsának, hogy nyilatkozatban ítéljék el a nagykövetség elleni támadást.

A javaslat, amint az várható is volt, nyugati vétóval elbukott. Az Egyesült Államok azonban azonnal elítélte a tiltakozás ezen formáját. Washington közleményben figyelmeztette a kijevi hatóságokat, hogy tartsák tiszteletben a diplomáciai kapcsolatokat szabályozó bécsi egyezményt, amely a fogadó államot kötelezi a diplomáciai képviseletek épületeinek a védelmére bármely behatolás vagy kártétel ellen, megakadályozva a képviselet nyugalmának megzavarását vagy méltóságának megsértését.

Szombaton este Andrej Descsica kül- és Arszen Avakov belügyminiszter egyaránt a helyszínre ment, csillapítani a kedélyeket. Vasárnap az ukrán hatóságok több, a támadásban részt vevő hangadót letartóztattak. Ukrajna nem szakíthatja meg a diplomáciai kapcsolatokat Oroszországgal - jelentette be Descsica, ugyanis a nagykövetség előtt tüntetők többek között ezt kérték.

Az Ukrinform nemzeti hírügynökség híradása szerint a tárcavezető azt mondta, ha Oroszország nem vet véget az ukrán területekre való behatolásnak, rákényszerülhetnek, de egyelőre erre a drasztikus intézkedésre még nincs szükség. Descsica szerint az ukrán diplomaták visszahívása Oroszországból, illetve az oroszok kiutasítása Ukrajnából komoly következményekkel járna, többek között azzal, hogy lehetetlenné válna az Oroszországban élő 3 millió ukrán védelme.
Moszkvában is tüntettek szombaton este.

Az ukrán nagykövetség előtt mintegy 200 személy gyűlt össze, akik az Ukrajnában letartóztatott orosz újságírók kiszabadítását követelték. A RIA Novosti orosz hírügynökség beszámolója szerint a tiltakozók antifasiszta jelszavakat kiabáltak, "Engedjétek szabadon az újságírókat!" illetve "Sohasem bocsátjuk meg gyermekeink legyilkolását!" feliratú táblákkal jelentek meg. A rendfenntartó erők nem engedték elszabadulni az indulatokat.

A Zvezda orosz televízió állomás szombaton számolt be arról, hogy a kijevi hatóságok Dnyepropetrovszkvban letartóztatták két munkatársukat. A televízió Porosenko ukrán elnökhöz, az ukrán külünleges erőkhöz, az SZBU-hoz, valamint az ukrán igazságügyi minisztériumhoz fordult kiszabadításuk érdekében.