X_Foci VB 2014;Ghána;Egyesült Államok;Clint Dempsey;belga válogatott;

2014-06-18 07:58:00

Belga keserédes, amerikai álom

Az oroszok és a dél-koreaiak még be sem mutatkoztak (meccsük lapzártánk után kezdődött), de a brazilok már a második meccsükre készülnek. A belgák a várakozásnál sokkal nehezebben verték a hősiesen küzdő algériaiakat, míg a tegnapra virradóan rendezett Ghána-Egyesült Államok ennél sokkal izgalmasabb és szórakoztatóbb parti volt. Clint Dempsey a vb-k történetének ötödik leggyorsabb gólját ért el, az afrikaiak egyenlítettek, jobbak voltak, végül mégis kikaptak.

Utolsóként a H csoport küzdelmei is megkezdődtek a brazíliai labdarúgó-világbajnokságon. A négyes favoritjának tartott belga válogatottnak Algéria ellen kellett megtennie az első lépést a továbbjutás felé. Éppen ideje lenne már egy sikernek - írták a brüsszeli lapok a mérkőzés előtt.

Belgium-Algéria 2-1 (0-1)

H csoport, 1. forduló, Belo Horizonte, 58 000 néző. Jv.: Marco Rodriguez (mexikói).
Belgium: Courtois - Alderweireld, Kompany, Van Buyten, Vertonghen - Dembelé (Fellaini, 68.), Witsel - De Bruyne, Chadli (Mertens, 46.), Hazard - Lukaku (Origi, 58.).
Algéria: M'Bolhi - Mostefa, Bugerra, Halise, Gulam - Medzsani (Gilas, 84.), Bentaleb - Feguli, Taider, Mahrez (Laszen, 72.) - Szudani (Szlimani, 65.).
Gól: Fellaini (70.), Mertens (80.), ill. Feguli (25. 11-esből).
Sárga lap: Vertonghen (23.), ill. Bentaleb (33.).
Kiállítva: -

Belgium 2002 óta nem szerepelt vb-n, a hosszú kihagyás ellenére azonban egyáltalán nem tűntek visszafogottnak a várakozások Marc Wilmots fiatal csapatával szemben, amelyet többen a torna titkos esélyesei között tartanak számon.

Hát ez a mérkőzés nem igazolta a várakozásokat. A hőség tette-e enerválttá a csapatot, vagy a tét bénította őket, nehéz eldönteni. Tény, hogy ilyen lagymatag első félidőt még nem láttunk a brazíliai vébén. Az első belga lövésre a 17.

percig, az első szögletre a 32. minutumig kellett várni. Fel is tették a kérdést a semleges nézők: ez a belga csapat lenne a vb titkos favoritja?

Amerika álma teljesült FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/LAURENCE GRIFFITHS

Ghána–Egyesült Államok 1-2 (0-1)

G csoport, 1. forduló, Natal, 39 000 néző. Jv.: Jonas Eriksson (svéd).
Ghána: Kwarasey - Opare, Mensah, Boye, K. Asamoah - Rabiu (Essien, 71.), Muntari - Atsu (Adoma, 78.), J. Ayew (K-P. Boateng, 58.), A. Ayew - Asamoah Gyan.
Egyesült Államok: Howard - Johnson, Cameron, Besler (Brooks, 46.), Beasley - Bedoya (Zusi, 77.), Bradley, Beckerman, Jones - Dempsey, Altidore (Johannsson, 23.).
Gól: Dempsey (1.), Brooks (86.) ill. Ayew (82.).
Sárga lap: Rabiu (30.).

A megjegyzés csak még indokoltabbá vált, amikor a 25. perc táján egy lagymatagnak induló bal oldali algériai támadás végén a labda átszállt a jobb oldalra, a belga balhátvéd, Vertonghen lemaradt az emberéről, s már csak lerántani tudta. A büntetőt a sértett Feguli a balra eldőlő kapus mellett a kapu közepébe helyezte. Ez ám a meglepetés, vezet az abszolút esélytelennek tartott Algéria. (0-1)

A félidőben Mertens érkezett a rendkívül indiszponált Chadli helyére. A játék

azonban mintha indigóval íródott volna. Belga mezőnyfölény, nyomasztó labdabirtoklás, eredmény nélkül. Wilmost kapitány újabb és újabb cserében bízik, pályán van a kedvenc Fellaini, de friss emberei sem hoznak színt és főleg eredményt a játékba. Vagy mégis? Fellaini De Bruyne beívelt labdáját a kapunak háttal állva a léc alá fejeli. (1-1)

Egyre nyomasztóbb a belga fölény, az algériai játékosok pedig fáradni látszanak. Meg is lesz az eredménye. Hazard kitűnő labdával szökteti a másik cserét, Mertens, aki iszonyatos erővel kilövi a bal felső sarkot. (2-1) A meglepetés elmaradt, a belgák hozták a kötelezőt.

Az előző esti meccs szórakoztató látványosságot hozott. Ghána és az Egyesült Államok majd olyan izgalmas és színvonalas partit prezentált, mint az olaszok meg az angolok. Ehhez kellett, hogy Clint Dempsey a kezdő sípszó után 29 másodperccel máris vezetést szerezzen a csillagos-sávos színek alatt. Bal oldali bedobás után kapott labdát, megcsinált két szép cselt, aztán a 16-osra betörve ballal a hosszú alsóba passzolt.

Ez volt a vb-k történetének ötödik leggyorsabb találata, ennél kevesebb idő alatt csupán a török Hakan Sükürnek (2002, 11 mp), a csehszlovák Vaclav Maseknek (1962, 15 mp), a német Ernst Lehnernek (1934, 25 mp), valamint az angol Bryan Robsonnak (1982, 28 mp) sikerült gólt elérnie.

A négy éve nyolc közé jutott, és az uruguayiak ellen csupán roppant balszerencsés körülmények közepette kiesett ghánaiak - a hosszabbítás utolsó pillanataiban büntetőt rontottak, majd a 11-es párbajban alulmaradtak - villámgyors és pontos akciókkal veszélyeztettek, ám Tim Howard a maga 35 évével és minden rutinjával áthatolhatatlanná tette az amerikai kaput. A 82. percig.

Az amerikai gól útvonalán végigfutó pompás akció végén Andre Ayew egyenlített. Ám Essienék nem érték be az egy ponttal, többet akartak. Támadásban maradtak, a végső ütést mégis a rivális vitte be. Konkrétan John Brooks. Szöglet jött be jobbról, ő érkezett nagy lendülettel középről, majd védhetetlenül fejelt a kapuba. Nem nagy túlzás: Jürgen Klinsmann alakulata a második félidőben harmadszor jutott át az afrikai térfélre.

"Biztos voltam a győzelmünkben, még a ghánaiak egyenlítése után is. Arra számítottam, akad még két-három lehetőségünk, és az egyiket gólra váltjuk - értékelte a drámai végjátékot a német szakember, ugyanakkor nem tagadta, sok hibát követtek el: - Túl sok területet engedtünk az ellenfelünknek, jó néhány dologban fejlődnünk kell a következő fellépésünkre."

"Volt egy álmom. Hogy beállok, és betalálok! Megvalósult!" - ujjongott a szünetben becserélt Brooks.  "Nagyon magas színvonalunk futballoztunk, mégsem lett meg ennek az eredménye. Ha rengeteg helyzetet dolgozol ki, és mégsem sikerül betalálnod, akkor önkéntelenül elfog a kétség" - szögezte le Akwasi Appiah. A szövetségi kapitány szerint az első gólt nem érdemelte meg az ellenfél, talán elkerülhető lett volna, ám ezen a szinten már minden apró hiba megbosszulja magát.

"A következő körben a nagyon erős németekkel találkozunk. Nehéz lesz, de megpróbálunk javítani ellenük" - zárta szavait a szakember, aki vélhetően megelégedne az egy ponttal is, pláne, ha a portugálok az amerikaiakkal ugyancsak ikszelnének. Ez esetben a portugálok elleni esetleges győzelem továbbjutást érhet.  Akárhogy is: ebben a négyesben nagy drámákra van még kilátás.