Ukrajna;tűzszünet;Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet;Petro Porosenko;Unian hírügynökség;

- Nem csitulnak az összecsapások Ukrajnában

Ma jár le a Petro Porosenko elnök által pénteken meghosszabbított tűzszünet Ukrajnában. A harcok azonban a hétvégén sem csitultak. Az ukrán média beszámolói alapján legalább öt ember életét vesztette a hétvégén Kelet-Ukrajnában. 

Mint az Unian hírügynökség fogalmazott, az oroszbarát lázadók figyelmen kívül hagyták a tűzszünetet. Harkiv megyében egy vasúti hidat próbáltak meg felrobbantani, de csupán a sínek és hídpillérek rongálódtak meg.

Donyeck és Luhanszk megyében egy laktanyát, s három, a belügyminisztérium alá tartozó kormányzati épületet foglaltak el. A szakadárok egy vegyi gyárat is elfoglaltak. A nemzetbiztonsági és védelmi tanács szóvivője szerint az ott található alapanyagokból akár robbanószerkezet is előállítható.

Enyhülés jelét mutatta ugyanakkor, hogy az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) még fogságban lévő négy munkatársát is szabadon engedték. A májusban, Luhanszkban elrabolt megfigyelők a szervezet közlése szerint jól vannak. Egy ugyancsak négyfős gárdát még pénteken engedtek el a felkelők.

Az EBESZ Parlamenti Közgyűlése határozatban ítélte el, hogy Oroszország márciusban annektálta a Krím-félszigetet, s ezáltal megsértette Ukrajna szuverenitását.

A dokumentum bírálta Moszkvát az ukrajnai konfliktusban játszott szerepe miatt. Az Egyesült Államok által kezdeményezett határozatot nem támogatták egyhangúan: harminc tagállam szavazott mellette, s öten ellene foglaltak állást.

Sokan úgy vélték, egy ilyen nyilatkozat elfogadása csak tovább nehezíti a feszültség enyhítését, az ellentétek feloldását. Oroszország egyenesen kettős mércével vádolta az Egyesült Államokat, s közölte, Washington az, aki élen jár a külső beavatkozás gyakorlatában.

Ugyan pénteken Porosenko elnök aláírta az Európai Unióval való társulási egyezmény hátralévő részét, a ratifikációra várni kell. A parlament jelenlegi ülésszakán már nem fogadja azt el. Előtte ugyanis július 3-4-én háromoldalú, Ukrajna-Oroszország-EU konzultációra kerül sor.

Moszkva aggodalmát fejezte ki, hogy a grúz, moldáv és ukrán társulás negatívan hat majd az orosz gazdaságra. Az ukrán elnök azonban a hétvégén ennek ellenkezőjét hangsúlyozta, kiemelve, országa számára a legjobb megoldás az egyidejű kereskedelmi szerződések megkötése az EU-val és Oroszországgal. "Ukrajna hidat képezhetne Oroszország és az EU között" - fogalmazott.

Az iraki kormányfő, akit a felekezeti polgárháború újbóli kirobbantásával vádolnak, egyelőre ragaszkodik posztjához, miközben az ország legfőbb vallási vezetője, a Nyugat kéréséhez hasonlóan, egységkormány megalakítását szorgalmazta. A nagyhatalmak még kivárnak, de egyre súlyosabb harcok dúlnak a közel-keleti országban, megközelítve már a fővárost is.