legenda;film;Harrison Ford;Jim Morrison;

2014-07-03 14:19:00

Jim Morrison, ember és legenda

Akár elhisszük azt az egyértelműen soha be nem bizonyított verziót, hogy Jim Morrison 1971. július 3-án Párizsban, a Rue Beautreillis 19 számú házban bérelt lakás fürdőkádjában lelte halálát, akár hitelt adunk azoknak – a szintén bizonyíthatatlan – elméleteknek, hogy csak megrendezte saját halálát, hogy megszabaduljon a rocksztár-léttől és új életet kezdjen – július 3-án mindig milliók emlékeznek a The Doors karizmatikus énekesére, a beskatulyázhatatlan gondolkodóra, a merész hangú költőre.

Így van ez az idén is, bár nincsen kerek évfordulója. A párizsi Pére-LaChaise temető 6. kerületében adnak egymásnak randevút a rajongók, akik évente egyszer itt idézik fel szellemét, művészetét, gondolatait. De nem maradunk 2014-ben sem újabb műalkotás nélkül, amely 43 évvel „eltűnése”után  – maradjunk ennél a kifejezésnél – további mozaikokkal gazdagítja talán örökre befejezetlen portréját.

Fotó: Facebook

Fotó: Facebook

Egy fiatal Los Angeles-i pár, Jeff és Jess Finn olyan dokumentumfilmet  készített, amelyben nem a művészre, a sztárra, az énekesre voltak kíváncsiak, hanem az emberre, illetve arra, hogy miként született meg benne az „erotikus politikus”, a „Sárkánygyík-király” és a többi imázs, ami végül elnyomta valódi énjét. Fáradtságot nem kímélve felkeresték Jim húgát és öccsét, gyerekkori barátait és barátnőit, iskolatársait, de még egy középiskolai úszóedzőjét, a Floridai Tallahassee egyetem középkori történelem- professzorát és  a Los Angeles-i UCLA-beli  filmesztétika tanárát is. Megszólaltatnak persze egykori kritikusokat, a The Doors roadjait, és mindazokat, akik a zenekar körül voltak, de akiket Morrison kitüntetett bizalmával.

 Finnék nem szuperprodukciót akartak, hanem egy „végleges Jim Morrison-dokumentumfilmet”, amelynek a Vége előtt (Before The End) címet adták. A Kickstarter portálon kezdtek gyűjtést tavaly júliusban a filmhez szükséges 50 ezer dollárhoz. A rajongók hamar összedobták a büdzsét, így július 3-ra el is készült az alkotás.

Közben újabb játékfilm is készül Jim Morrisonról, A száműzött költő (The Poet In Exile) címmel. Ilyen címen jelent meg 2001-ben az együttes tavaly elhunyt orgonistájának, Ray Manzareknek nagy sikert aratott regénye, amelynek kiinduló pontja éppen Jim „megrendezett halála” volt, és a történet szerint 30 évvel később találkoznak a régi cimborák egy dél-tengeri szigeten. Manzarek, bár neki sem voltak bizonyítékai, egyszer egy újságírói kérdésre így felelt: „Egyetlen embert ismertem, aki egy ilyen eltűnésre képes lett volna. Jim Morrisonnak hívták.” A regény megfilmesítésének terve már évekkel ezelőtt megszületett, de Manzarek halála keresztül húzta a tervet. A The Doors gitárosa, Robbie Krieger azonban úgy gondolta, hogy támogatnia kell a film megszületését. Ő lett a film producere, és a film zenéjén együtt dolgozik Ray fiával, Pablóval. Ebben felhasználják már a Ray hagyatékában talált felvétel-töredékeket is.  A filmet Tim Sullivan rendezi, a szereplők személye még nem ismert, de Krieger szeretné meggyőzni Harrison Fordot, hogy ő alakítsa Manzareket. A világhírű színészről kevesen tudják, hogy a 60-as években a The Doors egyik roadja volt és operatőre a zenekar számos koncertfelvételének.