X_Foci VB 2014;világbajnokság;Argentína;Rio de Janeiro;Lionel Messi;Mario Götze;nationalelf;

2014-07-14 02:02:00

Németország negyedszer lett világbajnok!

Megtörtént! Egy európai együttes bevette az amerikai kontinenst: Németország csapata hosszabbítás után Marioi Götze 113. percben elért góljával 1-0-ra verte az argentinokat a Rio de Janeirói Maracana Stadionban rendezett döntőben. Sorozatban harmadik vb-finálé torkolt hosszabbításba.

Shakira javában készülődött a záróünnepségen esedékes föllépésére, amikor felkerült az internetre egy fotó a FIFA hivatalos VIP-listájáról. LeBron James, korunk legkiválóbb kosarasa, Daniel Craig alias James Bond, Fabio Cannavaro és Marco Materazzi olasz világbajnokok mellett feltűnt a listán Angel Merkel német kancellárasszony, továbbá Vlagyimir Putyin orosz mindenható s a lap alján magyar kollégája, Orbán Viktor is.
S ott volt Carles Puyol is. A 2010-es dél-afrikai vb-n győztes spanyol válogatott tagja Gisele Bündchen brazil szupermodell társaságában hozta le a pályára a vb-trófeát.
"Ez mindannyiunk életének legfontosabb mérkőzése" - nyilatkozta előzetesen Lionel Messi, akitől az argentinok azt remélték, hogy ő is győzelemre vezeti az Albicelestét a németek ellen, ahogy tette azt Maradona 1986-ban. A Nationalelf négy évvel később (1990) visszavágott, s most harmadszor megint ez a két egylet mérkőzött a világ legfontosabb labdarúgó címéért.
Szerencsére a tét nem nyomta agyon a meccset. Habár az argentinok hollandok elleni elődöntős játéka azt sejtette, hogy a biztonságot mindennél fontosabbnak tartja majd, a német nem a holland egylet. Szervezettnek szervezett, de sokkalta attraktívabb, kezdeményezőbb, minekutána akadt bőven helyzet már az első félidőben is. A legnagyobb Gonzalo Higuaín előtt adódott: az általában precíziós gépezetként futballozó Kroos a német térfél közepéről próbálta hazafejelni a labdát, ám a Napoli támadójának adott gólpasszt. Csakhogy Higuaínt annyira meglepte a nagyvonalúság, hogy a 16-osról zavarában három méterrel mellé lőtt. A másik kapunál is kialakult hatalmas lehetőség, jobb oldali szöglet után Benedikt Höwedes fejese csattant a bal kapufán.
Mindenesetre csoda volt, hogy a szünet után is maradt a 0-0, mivel a 47. percben az eladdig nem sokat mutató Messi Biglia pompás labdájával lépett ki a védők között, és a balösszekötő helyéről ballal a hosszú kapufa mellé perdített. Apja szerint a négyszeres aranylabdás teljesen elkészült mára az erejével, s meglehet, így is van, mert tökéletes állapotában ennél különb problémákat is megold. Két ekkora ziccert nem lehet kihagyni nem hogy a vb-döntőben, semmilyen meccsen!
Neuer később hasznosította a honfitársától, Toni Schumacher tanultakat, letaglózta Higuaínt, akit ugyan nem a fájdalmak miatt, de lecserélte Alejandro Sabella.
A 82. percben Kroos eldönthette volna a meccset, Özil jobbról visszatett labdáját 17-ről mesteri megoldással gurította el - csöppet tévesztett célt.
Ahogy négy éve Dél-Afrikában a spanyol-holland, és nyolc éve Németországban az olasz-francia, úgy Brazíliában ez a finálé is hosszabbításba torkollt. Az argentinoknak ez volt a mostani seregszemlén a harmadik hosszabbításos ütközete.
A frissesség lett a döntő faktor. A ráadásban Palacio kihagyta a menetrendszerű argentin helyzetet: a kapu mellé emelt, s sejthető volt, ez volt a meccslabda.
A 113. percben Andre Schürrle - aki szintén csereként lépett pályára - elrohant a bal oldalon, centerezése Mario Götzét találta meg, aki az ötös sarkánál mellel lekezelte a labdát, majd kapásból a kapuba bombázott.

Németország-Argentína 1-0 (0-0,0-0,0-0)
Döntő, Rio de Janeiro, Maracana Stadion, 74 738 néző. Jv.: Nicola Rizzoli (olasz).
Németország: Neuer - Lahm, J. Boateng, Hummels, Höwedes - Kramer (Schürrle, 31.), Kroos, Schweinsteiger - Müller, Klose (Götze, 88.), Özil (Mertesacker, 120.).
Argentína: Romero - Zabaleta, Demichelis, Garay, Rojo - Biglia, Mascherano - Enzo Perez (Gago, 86.), Messi, Lavezzi (Agüero, 46.) - Higuain (Palacio, 78.).
Gól: Götze (113.)
Sárga lap: Schweinsteiger (29.), Höwedes (34.). ill. Mascherano (64.), Agüero (65.)