Formálódik az MSZP új vezérkarának névsora. Bár a végső szót a szombati tisztújító kongresszus mondja ki, az már szinte biztos, hogy a pártelnök, a posztra egyedül pályázó Tóbiás József lesz, az országos választmányt pedig a jövőben is Botka László irányítja. A házi őrizetben lévő Simon Gábor által korábban betöltött, így jelenleg üres elnökhelyettesi tisztségre Gőgös Zoltán mellett Szanyi Tibor és Gúr Nándor is bejelentkezett, a kongresszusi jelölőbizottság azonban csak Gőgös indulását támogatta, így elég valószínű, hogy a volt államtitkár lesz a párt második embere.
Forrásaink szerint néhány napja szűk körben felvetődött, hogy az elnökhelyettesi posztot most nem is kellene betölteni, csak később, végül azonban úgy határoztak, hogy ha Gőgöst - aki évek óta következetesen, a nyilvánosság előtt is közérthetően képviseli a vidéken élők érdekeit, amivel szavazatokat hozhat a pártnak - a jelölőbizottság támogatja, betöltik a posztot. Az agrárpolitikus mellett szól az is, hogy soha nem volt az elnökség tagja.
Bács-Kiskun Király József*
Baranya Puch László*
Békés Varga Zoltán*
BAZ Varga László
Budapest Kunhalmi Ágnes
Csongrád Botka László*
Fejér megye Horváth András*
Győr-Moson Kránitz László*
Hajdú-Bihar Huszka Imre
Heves Érsek Zsolt*
Jász-Nagykun Iváncsik Imre*
Komárom Ujházy Emil
Nógrád Boldvai László*
Pest Szentgyörgyi József
Somogy Harangozó Gábor*
Szabolcs-Szatmár Veres János*
Tolna Harangozó Tamás*
Vas Nemény András*.
Veszprém Gőgös Zoltán*
Zala Fodor Csaba*
*Eddig is betöltötte a tisztséget
Szanyi lapunknak elmondta, azért nem pályázott pártelnöknek, mert ilyen rövid idő alatt fizikai képtelenségnek tartotta, hogy sikerüljön az induláshoz szükséges számú támogató aláírást összegyűjteni. Hozzátette: 2012-ben, amikor Mesterházy Attila kihívója volt, maga három, ellenfele négy hónapon át gyűjtötte az aláírásokat. Tóbiásnak viszont sok sikert kívánt ehhez. Elnökhelyettes szívesen lett volna, ha nem "gáncsolja el" a jelölőbizottság, az elnökségi tagságért azonban azért nem indul, mert EP-delegációvezetőként hivatalból résztvevője a testület üléseinek. Szanyi egyébként nehezményezi, hogy az MSZP legfőbb vezetői között nem lesz női politikus, ami szerinte szociáldemokrata pártban megengedhetetlen.
Alelnöknek is többen jelentkeztek; Ujhelyi István EP-képviselő, valamint Kovács László korábbi pártelnök maga jelentette be, hogy versenybe száll a posztért. Ujhelyi korábban azt mondta, részt szeretne venni az MSZP és a baloldal megerősítésében, ezért vezető posztot is kész vállalni. Hozzátette: ha bizalmat kap a kongresszustól, a párt egyik legaktívabb alelnöke lesz. Lapunk úgy tudja, hogy rajtuk kívül alelnöki pályázatot adott be mások mellett Lukács Zoltán frakcióvezető-helyettes, Tóth Csaba, a zuglói és Márton Roland, a székesfehérvári szervezet elnöke, továbbá Korózs Lajos elnökségi tag is. De a posztot saját megyéjük biztatására, amolyan menekülőútként Gúr és Gőgös is megcélozta. Végül sem Gúr, sem Korózs indulását nem támogatta a jelölőbizottság, és mert Gőgöst elnökhelyettesnek választhatják, végül öten versengenek majd az alelnökségért. Ezt a posztot jelenleg Horváth Csaba, illetve Gúr tölti be, a szombati kongresszuson azonban az eddigi két alelnök helyett várhatóan hármat választhatnak majd. A tisztségre Ujhelyi mellett a legesélyesebbnek Lukácsot és Tóth Csabát tartják, de sokak szerint a székesfehérvári szervezet elnöke is befutó lehet.
A 14 fős országos elnökségbe az elnök, az elnökhelyettes és a három alelnök mellé szombaton kilenc tagot választanak a küldöttek, amiből az MSZP alapszabálya értelmében hármat nőknek, hármat pedig 35 éven aluli politikusoknak kell betölteni. Erre a kilenc helyre a bizottsági rosta után összesen 32 jelölt pályázhat. Értesülésünk szerint eredetileg több mint 70 szocialista párttag akart elnökségi tagságért indulni, közöttük a testület több jelenlegi tagja, de néhány nő kivételével - akiket a kvóta miatt engedtek tovább - nem állt melléjük a fővárosi és vidéki delegáltakból álló jelölőbizottság.
A szombati tisztújítás előtt a frissen alakult Deák Ferenc Kör kongresszusi felhívásában új programot, másfajta szervezeti felépítést, alapszabályt sürgetett, illetve egyebek mellett azt, hogy ne különböző csoportok alkuja nyomán válasszanak vezetőket. Úgy tudjuk, hogy Tóbiás a jelenlegi megyei struktúra helyett választókerületi rendszert építene ki, aminek következtében viszont a megyei elnökök szerepe csökkenne.
Bérbe adhatják, vagy eladhatják az MSZP Jókai utcai székházát - értesült lapunk. Forrásaink szerint Velez Árpád pártigazgató az egyik apparátusi értekezleten már beszélt is arról, hogy több munkatársat esetleg a Képviselői Irodaházba költöztetnek majd. Felmerült, hogy csupán néhány emeletet adnának bérbe, de ez ellen szól, hogy a pártlogóval, -zászlóval díszített homlokzatú épületbe más vállalkozások vélhetően nem költöznének be, ezért érdemesebb kiüríteni az egész székházat.
A szombati kongresszus előtt semmi nem fog történni az ügyben, annál is inkább, mert most nem azzal foglalkoznak a vezetők, hogy hány szakértőt, munkatársat lehet megtartani és hányat kell elbocsájtani a kétmilliárdos adóssággal küzdő párttól - mondta az egyik névtelenséget kérő szocialista forrásunk. A közeljövőben azonban ezt meg kell lépni - tette hozzá. Ha pedig már pontosan látszik, hány munkatárs maradhat, akkor megvizsgálják, hogy az irodaházban a szocialisták rendelkezésére álló helyiségekben elférnek-e, vagy néhány szobát máshol kell nekik is bérelni.
A székházon egyébként jelzálog van és sokak szerint csak lassan lehetne értékesíteni, ezért rövid távon inkább a bérbeadásán gondolkodnak. Tagnap több alkalommal is kerestük az MSZP pártigazgatóját, hogy megtudjuk, valóban meg akar-e válni tulajdonától a párt, Velez Árpáddal azonban, bár munkatársán keresztül visszahívást ígért, nem tudtunk beszélni.