Vasárnapra virradó éjjel a helyére emelték a náci Németországot szimbolizáló birodalmi sast, valamint a megszállt Magyarországot jelképező Gábriel arkangyal szobrát a Szabadság téren; a kormány emlékműve - mint felirata is hirdeti - az 1944. március 19-i német megszállás áldozatainak állít mementót.
Az Átlátszó videója szerint a szobrokat szállító teherautót rendőrautók kísérték, a teret pedig több száz méteres körben, dupla kordonnal zárták le, az építési területet pedig a kordonon belül egy biztonsági cég emberei védték. Az akciót annyira sikerült titokban tartani, hogy végül nem volt kitől megvédeni a munkaterületet, pedig április óta folyamatosak a demonstrációk a Szabadság téren.
A tiltakozók azonban hamar aktivizálódtak, már hajnalban tüntetést hirdettek a Facebookon, vasárnap délelőtt 10 órától pedig már civilek és politikusok néztek farkasszemet a rendőrökkel a téren. Az emlékmű előtt rögtönzött beszédek hangzottak el (lásd keretes írásunkat), a tüntetők pedig - ahogy eddig is mindennap - egymás kezét fogva járták körül az emlékművet védő kordont, de akadtak, akik dühükben tojással dobálták meg a szobrot, mások a kordont rángatták. Azt, hogy mikor lesz a hivatalos avatóünnepség - amelyen újabb incidensek várhatók -, kérdésünkre, lapzártánkig nem árulta el Havasi Bertalan, az emlékművet megrendelő Miniszterelnökség helyettes államtitkára.
Múlt héten még arról szóltak sajtóhírek, hogy a szobor befejezésével és az avatással esetleg megvárják az októberi önkormányzati választásokat, legalább is magas rangú fideszes politikusok erről próbálták meggyőzni Orbán Viktort. A miniszterelnök azonban eddig is vehemensen védte a megszállási emlékmű koncepcióját a hazai és külföldi kritikákkal szemben, viszont korábban többször is az átadás elhalasztásáról döntött. Eredetileg a német megszállás 70. évfordulóján, március 19-én akarták felavatni a szoborcsoportot, majd egy kormányhatározat május 31-ét jelölte meg határidőként, ezzel sikerült "megúszni", hogy az építkezés körüli konfliktus az országgyűlési és az EP-választás kampányában fontosabb szerepet játsszon. A múlt héten pedig arról értesült a Népszabadság, hogy az építkezés miatt kért területfoglalási engedélyt augusztus 31-ig meghosszabbították, vagyis úgy tűnt: Orbán továbbra is kivárásra játszik.
A taktikázás nem volt véletlen, ugyanis a kritikák szerint Magyarország második világháborús, illetve a holokausztban játszott szerepét "mentegető" emlékmű nagy nemzetközi vihart kavart, bár itthon - néhány száz elszánt demonstrálón kívül - nem mozgatta meg túlságosan a közvéleményt. A szoborcsoport szimbolikája ugyanis arra utal - igazodva az alaptörvény preambulumában leírtakhoz -, hogy 1944. március 19-én az addig Németország szövetségeseként harcoló Magyarország elveszítette önrendelkezését, vagyis nem felelős 600 ezer magyar zsidó deportálásáért és meggyilkolásáért. Az emlékmű alkotójának szándékát még egyértelműbbé teszi, hogy a nyilvánosságra került tervekkel ellentétben Gábriel kezébe a magyar államiságot jelképező országalma, a német birodalmi sas egyik lábára pedig egy gyűrű került, "1944"-felirattal. Bár kormánypárti oldalról többen is azzal érveltek, hogy a megszállásnak nem csak zsidó áldozatai voltak és a népirtás nem következett volna be német katonai jelenlét nélkül, Áder János államfő még áprilisban Auschwitzban úgy fogalmazott, hogy 1944-ben Magyarország nem védte meg saját állampolgárait, nem szegült szembe "a német megszállók ördögi tervével", sőt, annak kiszolgálójává vált.
Élesebben fogalmaztak azonban az emlékmű befejezésére reagáló ellenzéki politikusok. Horváth Csaba lapunknak kijelentette, "a Szabadság téren felállították a náci, nyilas emlékművet, amely meggyalázza ezt a helyszínt és megosztja a társadalmat. Az MSZP fővárosi frakcióvezetője úgy vélte, "kőbe és fémbe merevítették a gyalázatot", hiszen a szobor nemhogy emléket nem állít a megszállás áldozatainak, de kifejezetten sérti a világháború áldozatainak emlékét. "Egyetlen emlékmű sem válhat a nemzet részévé, amit a nemzet ellenében állítottak fel" - tette hozzá Horváth, aki szerint a Fidesz erődemonstrációnak szánta a "förmedvényt", amelyet - ha az őszi önkormányzati választáson az MSZP felhatalmazást kap a főváros vezetésére - biztosan nem hagynak a helyén. "Mehet a Szoborparkba, vagy a felcsúti stadion gyepére" - mondta Horváth. Ugyanerre utalt az Együtt-PM, közleményük szerint az önkormányzati választás után, az új balközép városvezetés el fogja távolítani a szobrot.
Ha egy politikus nem érzi, hogy az ország sikeréhez társadalmi béke kell, akkor nagyot vét - mondta lapunknak Tóbiás József a Szabadság téren. Az MSZP új elnöke emlékeztetett, hogy a szobrot az MTA is aggályosnak nevezte. A politikus szerint az, hogy éjjel állították fel az emlékművet jelzi, hogy a kormány nem mer szembenézni a társadalmi problémákkal.
A PM-s Karácsony Gergely szerint "az éj leple alatt a tolvajok szoktak dolgozni". Az ellenzéki párt társelnöke biztos abban, hogy az alkotás nem áll majd sokáig a téren. "Annak az országnak nincs jövője, ahol a holokausztot nem tudják egységesen megítélni. Azok az országok sikeresek, amelyekben erős a honfitársi szolidaritás. Ez az emlékmű hadüzenet a nemzeti összefogás ellen" - tette hozzá Karácsony, aki szerint Magyarország jövője dőlhet el ennél a szobornál.
Lendvai Ildikó szerint ez a kormány mindig az erejét fitogtatja. A szocialista politikus lapunknak azt mondta: az alkotás nem az emlékezést szolgálja, hanem Orbánék akarnokságát szimbolizálja. Gyávának nevezte azt a kormányt, amelyik csak az éj leple alatt meri a véleményét kifejezni. Emlékeztetett, hogy Károlyi Mihály szobrát is éjszaka vitték el eredeti helyéről. "Ez a hatalom fél, még attól a kétszáz embertől is, aki ott tiltakozik a téren, hát még hogy félhet azoktól a tömegektől, akiknek a lábára lépett" - mondta Lendvai, akit meglepett ez a félelem. Azt is furcsállta, hogy az országalma - amelyik nem a magyar népet, hanem az államot szimbolizálja - Gábriel arkangyal kezébe került. "Ez a szobor azt sugallja, hogy a kormány felmenti az akkori magyar államot, benne azokat a csendőröket, akik zsidókat kényszerítettek vagonokba" - tette hozzá Lendvai.
január 20. A Mazsihisz "történelemhamisító próbálkozásnak" minősíti a szobrot
január 22. A német nagykövetség tiltakozik a terv ellen
január 22. A belvárosi képviselőtestület kormánypárti többsége hozzájárul az építéshez
január 23. Orbán: a tiltakozás ellenére a szobor megépül
január 26. Randolph L. Braham holokausztkutató tiltakozásul visszaadja állami kitüntetését
január 27. Ilan Mor, izraeli nagykövet: meggyilkolják a holokauszt áldozatainak emlékét is
február 2. Több százan tiltakoznak a tervezett emlékmű helyén
február 9. A Mazsihisz a holokauszt emlékév bojkottjáról dönt
február 14. A Zsidó Világkongresszus elnöke is tiltakozik, bekéretik az izraeli magyar nagykövetet
február 17. Orbán: "Honnan veszik egyesek a bátorságot, hogy elvárják, mit gondoljunk, hogyan emlékezzünk?"
március 23. Újabb demonstrációt tartanak civilek a téren
április 8. Két nappal a Fidesz-KDNP választási győzelme után elkezdik az építést
április 9. A demonstrálók minden este lebontják az építési területet övező a kordont
április 10. Az MSZP helyi népszavazást kezdeményez a szobor ellen
április 11. Több tüntető - így Mécs Imre - ellen indul eljárás, "közvagyon rongálása" miatt rabosítják őket, mert "ráfirkáltak" a kordonra
április 22. Az USA budapesti nagykövetsége figyelmezteti a kormányt, hogy tartsa be a "demokratikus játékszabályokat"
április 25. Polgári engedetlenségi mozgalom indul az építés megakadályozásáért
április 28. A józsefvárosi jegyző a kivitelező cégnek birtokvédelmet biztosít a munkát akadályozókkal szemben
április 29. Rendőrök viszik el a szobor ellen tiltakozókat
április 29. Orbán: az emlékmű elleni tiltakozás "kocsmapultnál zajló, olcsó politikai lökdösődés"
május 5. Élőláncos tiltakozó-sorozatot indul
május 8. Jelenits István piarista szerzetes is felszólal az emlékmű ellen
május 9. A kordont összefirkáló tüntetők megrovást kapnak az ügyészségtől
május 13. Az MTA konferenciáján bírálják a szobor tervét
május 16. A Medián kutatása szerint a többség történelemhamisítónak tartja az emlékművet
május 26. A demonstrálók petíciót adnak át Áder Jánosnak