MOL;INA;előrelépés;

- Mol-INA: egyhelyben

A Mol küldöttsége tegnap nem kapott választ az INA-ban vele társtulajdonos horvát állam képviselőjétől az INA sorsával kapcsolatban feltett kérdéseire. A Mol tárgyalási delegációja ismét jóhiszeműen érkezett Zágrábba, hogy a horvát kormány képviselőivel közösen válaszokat találjon számos fontos kérdésre - áll a társaság közleményében.

A Mol delegáció csalódottan vette tudomásul, hogy Ivan Vrodljak a horvát kormány gazdasági minisztere nem mondta el, hogy milyen álláspontot képvisel a horvát kormány az INA FB vállalatirányításával kapcsolatban, ahogy azt sem erősítette meg, hogy a horvát kormánynak valóban elvárja-e, hogy a Mol nem-konszolidáltnak tüntesse fel az INA-t pénzügyi jelentéseiben. Ezen a találkozón sem sikerült üzleti ügyekről tárgyalni és a miniszter korábbi, a szabályozási környezet megváltoztatásáról szóló ígéreteivel kapcsolatban nem hangzott el konkrét javaslat - tartalmazza a MOL közleménye.

A tegnapi tárgyalást megelőző sajtóhírek még arról szóltak, hogy az INA Mol által birtokolt tulajdonrészét visszavásárolnák a horvátok. A minap a horvát gazdasági miniszter nyilatkozatai irányították rá ismét a figyelmet. Elemzők azámításai szerint a MOL 49 százalékos részvénycsomagjának az értéke 2-3 milliárd dollár körül lehet, a MOL részvényesek pedig akkor járnának jól, ha sikerülne valahol 2 milliárd dollár felett megállapodni az eladásról. A horvátoknak tehát ebben az esetben ennyi pénzt kellene előteremteni.

A horvát kormány keresi a hitelfelvételi lehetőséget a MOL INA-részvényeinek visszavásárlásához szükséges források előteremtéséhez - jelentette ki Ivan Vrdoljak gazdasági miniszter. A miniszter elmondása szerint a hitelhez fedezeteként a MOL birtokában lévő részvényeket és a kormány birtokában lévő papírokból legfeljebb 19 százaléknyit tudnának felajánlani, így nem lenne szükség állami garanciára és a tranzakció nem növelné az államadósságot.

Nem tudni, hogy a Mol delegációja a vételi szándék megerősítését várta-e a horvát kormány képviselőitől, a tárgyalások kudarca viszont azt jelenti, tovább tart a huzavona az INA irányítási és tulajdonlási kérdéseiről.

A JP Morgan becslése szerint 775 milliárd forintot bukhatnak a bankok a devizahiteles csomag miatt, amennyiben nem sikerül bizonyítaniuk a bíróságokon, hogy egyoldalú kamatemeléseik tisztességesek voltak. A devizahiteleseket mentő törvény ma lépett hatályba, ez rendelkezik a csaknem tízezer devizaperes eljárás felfüggesztéséről is.