Barack Obama;egészségügyi reform;republikánusok;bírósági eljárás;

2014-08-01 07:37:00

Bíróság elé állítanák az amerikai elnököt a republikánusok

Tovább élesedett az ellentét a republikánusok és Barack Obama elnök között, miután a washingtoni képviselőházban a republikánus többség szokatlan határozatot fogadott el: bírósági eljárást kezdeményez az elnökkel szemben.

A 225-201 arányban elfogadott határozat szerint Obama az általa kezdeményezett egészségügyi reform, az "Obamacare" bevezetése során többször élt határidő-módosítással és többször tett kivételes engedményeket. A reform mindmáig vita tárgya az Egyesült Államokban. Minden igen szavazat republikánus képviselőtől származik, öt republikánus viszont - a demokratákhoz csatlakozva - nemmel szavazott.

A határozat felhatalmazza John Boehnert, a képviselőház republikánus elnökét a per megindítására. Boehner azt állította, az elnök visszaél hivatalával, s a képviselőház feladata, hogy „megvédje az alkotmányt”. Már júniusban bejelentette, hogy a kongresszus jogköreinek védelmében rendeleti kormányzása miatt beperli az elnököt.

Obama ugyanakkor azzal érvel, hogy az elnöki rendeletek kibocsátásával arra hívja fel a figyelmet, hogy a republikánusok által uralt képviselőház és a demokraták által dominált szenátus alapvető kérdésekben képtelen közös nevezőre jutni, s nem tudnak megállapodni a jelentősebb törvényekről.

Az elnök kormányozhat rendeletileg, de az nem tisztázott, milyen messzire mehet. Obamát nem rendítette meg a döntés. Kifejtette, „mindenki tudja, hogy reklámfogásról van szó”. Arra utalt, hogy a képviselőház három hónappal a félidős törvényhozási választások előtt fogadta el a határozatot, vagyis a republikánusok ezzel nyilvánvalóan a november 4-i voksolásra „melegítenek”.

Az őszi kampányt mindenesetre megmérgezheti a vádaskodás. Egy-egy képviselő már többször próbálta beperelni az elnököt, de a bíróság minden alkalommal elutasította a per befogadását. A republikánusok ezt próbálják megelőzni azzal, hogy testületileg támogatják a pereskedést. A képviselőház elvileg kezdeményezhet impeachmentet, azaz az elnökkel szembeni alkotmányos vádemelési eljárást.

Ez eddig csak két esetben történt meg (Andrew Johnson és Bill Clinton ellen), de nem vezetett az elnök lemondatásához. Richard Nixon nem várta meg a képviselőházi vádemelést, 1974 augusztusában lemondott hivataláról.

Boehner minden alkalommal hangsúlyozza, hogy nem tervezik impeachment megindítását, ám a demokraták szerint a házelnök folytonosan enged pártja radikálisainak. A demokrata szavazótábort feltüzelheti ez a kilátás, az impeachment veszélyének puszta felvetésére néhány nap alatt kétmillió dollár kampányadomány folyt be a Demokrata Párt választási kasszájába.