tiltakozás;Szabadság tér;emlékmű;német megszállás;

Őszre készülnek a Szabadság tériek

Bár augusztusban a civilek nem tüntetnek naponta a Szabadság téren, továbbra is életben tartják a tiltakozást a megszállási emlékmű ellen; mint lapunkkal közölték, "Damoklész kardjaként továbbra is jelen leszünk, pillanatok alatt lecsapunk, vagyis demonstrációt hívunk össze". Szeptembertől új stratégia szerint szervezik majd a tiltakozásokat, addig is erősítik nemzetközi kapcsolataikat és dokumentálják eddigi tevékenységüket. 

Civilek, ellenzéki pártok, hazai és külföldi szervezetek, közszereplők tiltakoznak január óta a Szabadság téri megszállási emlékmű ellen. A szoborcsoportot csak titokban, az éj leple alatt, hatalmas rendőri biztosítás mellett merték helyére emelni, felavatására a kormány nem is vállalkozott. Az elátkozott emlékművet, amely július 2-a óta áll a téren, ma is kordonok zárják körül és rendőrök őrzik. Hátulról be is kamerázták, ennek ellenére Gábriel kezébe tiltakozó molinót akasztottak, a Krétakör pedig tükröt helyezett el a kordon előtt, hogy az arra járók abban láthassák a valóságot. Az emlékmű ugyanis szerintük nem azt tükrözi.

A kormány tavaly év végén döntött az emlékmű felállításáról, és amolyan újévi ajándékként a december 31-i közlönyben megjelentette a német megszállás évfordulójára tervezett emlékmű felállításáról szóló határozatot. A kormányrendelet egyúttal az emlékmű megvalósítását nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű üggyé nyilvánította. Az V. kerületi önkormányzat január 22-én előzetes tulajdonosi hozzájárulást adott az alkotás felállításához. Az emlékmű elkészítésére Párkányi Raab Péter szobrászművészt kérték fel, aki utóbb elmondta, azért esett rá a választás, mert rövid volt a határidő és mert rajta kívül más művész nem képes napi 16 órát dolgozni.

Az emlékműállítás tervét kezdettől sokan bírálták, mondván: a szoborcsoporttal a magyar állam saját felelősségéről kívánja elterelni a figyelmet, illetve összemossa az áldozatokat és az elkövetőket. A kormányzat úgy reagált: az emlékmű a náci megszállás minden áldozatáról megemlékezik. Az arkangyalos-sasos kompozíciót Orbán Viktorék a holokauszt emlékév részeként rendelték meg. Lázár János január 27-én, a holokauszt-emléknapon az UNESCO párizsi székházában azt mondta: "a kormány célja, hogy a holokauszt magyarországi emlékévét a szembenézés idejévé tegye, fordulóponttá a szabad Magyarország történelmében", majd hozzátette: "a megkésett bűnbánat gyakorlása közben sem eshetünk át a ló túlsó oldalára.

Abba a hibába, hogy nem beszélünk a jókról." Balog Zoltán január 20-án a jeruzsálemi Jad Vasem Intézetben úgy érvelt: "nem a politikusok dolga, hogy igazságot tegyenek. A szakma dolga, hogy megvitasson olyan tényeket, amelyekről esetleg az egyik mást gondol, mint a másik. Arra bátorítanék mindenkit, használja ki a holokausztévet arra, hogy az elmaradt vitákat ebben az ügyben lefolytassuk, hogy reálisabb képe legyen Magyarországon a közvéleménynek arról, mi is történt, így a felelősség kérdéséről is."

A viták azonban elmaradtak, sem az emlékműről, sem az úgynevezett Sorsok Háza projektről nem volt, nem lehetett disputa. Január közepén a Mazsihisz bejelentette: elfogadhatatlan számukra az emlékmű, Szakály Sándor személye a Veritas Intézet élén, illetve a Sorsok Háza projekt koncepciója. Heisler András, a Mazsihisz elnöke ekkor azt mondta, "a kormány és a zsidó szervezetek közötti együttműködést tekintve optimisták", de kilátásba helyezte, hogy a Mazsihisz kilép az idei holokauszt emlékév rendezvényeiből. Heisler kijelentette: a zsidóságnak "kifinomult emlékezetkultúrája van, amelybe sok minden belefér, csak a hazugság nem, ha a történelmet meg akarják másítani".

Miután a kormányfő megvédte az emlékmű koncepcióját és világossá vált, hogy azon nem hajlandó változtatni, a Mazsihisz rendkívüli közgyűlése február 9-én úgy döntött: nem vesznek részt a holokauszt emlékév programjain, mert "a Magyar Holokauszt Emlékév kapcsán kialakult vitában a kormány oldaláról nem történt érdemi előrelépés, az elmúlt években negatív irányba fordult emlékezetpolitikai gyakorlat nem változott". A Mazsihisz másnap levelet írt a miniszterelnöknek, amelyben a Szabadság téri emlékművel kapcsolatban párbeszédet kezdeményeztek, a Sorsok Háza helyett pedig "egy olyan intézmény megvalósítását javasolják, melyben a magyar-zsidó együttélés, a magyar és a zsidó kultúra szimbiózisa, a közösen hozott értékek kerülnének bemutatásra".

Másnap Balog Zoltán sajnálatát fejezte ki, amiért a Mazsihisz nem vesz részt az emlékév programjain, szerinte a szervezet által felvetett kérdések figyelmet érdemelnek, de a bojkott, a párbeszédtől való elzárkózás rövid távú gondolkodásmódra vall. A kormány ugyanakkor február végén május végére módosította a német megszállás áldozatainak tiszteletére állítandó emlékmű megvalósításának határidejét, az erről szóló határozat február 19-én jelent meg.

Orbán Viktor február 20-án válaszolt a Mazsihisz vezetőségének. Levelében azt írta: a választási kampány már hivatalosan is elkezdődött, s ez a pillanat aligha alkalmas arra, hogy "együttérzéssel és higgadtan" mondják el véleményüket egymásnak. Javasolta, hogy a párbeszédet a húsvéti ünnepek után folytassák. Erre azonban nem került sor, ehelyett április 8-án, azonnal az országgyűlési választások után megkezdődött az emlékmű építése. A hírre reagálva még aznap este tüntetők lebontották az épülő emlékmű talapzata köré az építők által emelt kordont. A kordonbontások később hetekig ismétlődtek.

A külföldi bírálatok, a szűnni nem akaró hazai tiltakozások közepette áprilisban Orbán Viktor ismét kiállt a megszállási emlékmű koncepciója mellett. A Dávid Katalin művészettörténésznek, a Magyar Művészeti Akadémia tagjának írt levelében az emlékmű körüli addigi politikai vitát kocsmai lökdösődéshez hasonlította. A miniszterelnök szerint a magyarok mindent megtettek, amit megtehettek, bocsánatot kértek "a megbocsájthatatlan kollaborációért, és jóvátételt adtunk a jóvátehetetlenért". Azonban, írta Orbán, "olyan felelősséget nem vállalhatunk, ami nem illet bennünket. Ezért egyenesen azt is ki kell mondanunk, hogy a német megszállás nélkül nincs deportálás, nincsenek vagonok, és nincsenek százezerszám elveszett életek sem". Az emlékmű felállítása után pedig Orbán azt közölte, a magyar kormány "eleget tett kötelességének, amellyel az alkotmányos rendnek, az egykori áldozatoknak és ma élő magyaroknak" tartoznak. Az alkotás szerinte "arra hivatott, hogy kifejezze azt a fájdalmat és megpróbáltatást, amelyet szabadsága elvesztése miatt a magyar nemzet érzett és elszenvedett". A szoborcsoport a miniszterelnök szerint arra emlékeztet, hogy "hazánk függetlenségének elvesztése tragikus következményekkel járt. Sok százezer ember életét követelte, és további millióknak okozott tengernyi szenvedést".

Az emlékművet ugyan titokban felállították, a Mazsihisz azonban úgy véli, nem volt eredménytelen a tiltakozás, mert jelképrendszerét kiemelkedő magyar tudósok, egyházi személyiségek és közéleti gondolkodók bírálták határozottan. Hozzátették azt is: több mint száz napon át folyamatos tiltakozás övezte a kormány tervét. Ennek is köszönhető, hogy az úgynevezett Eleven Emlékmű csoport kezdeményezésére a szobor körüli tér mára a civilek által odavitt tárgyak, fotók, emlékek "kiállító helyévé" vált.

                                                Egy botrány krónikája

2013. december 31. Megjelent a Magyar Közlönyben az emlékműről szóló kormányhatározat
2014. január 19. Nyilvánosságra került az arkangyalos és a birodalmi sasos emlékmű terve
2014. január 20. A Mazsihisz szerint a szobor "történelemhamisító próbálkozás", ezért kérték leállítását
2014. január 22. A német nagykövetsége bírálta a tervet, amit később más országok is megtettek
2014. január 22. Az V. kerületi képviselő-testület kormánypárti többsége hozzájárulást adott a szobor felállításához
2014. január 23. Orbán Viktor kijelentette, a szobor megépül abban a formában, melyet a Mazsihisz bírált
2014. január 26. Randolph L. Braham holokausztkutató tiltakozásul visszaadta magas állami kitüntetését
2014. február 2. Több százan - civilek, demokratikus ellenzékiek - tiltakoztak az emlékmű ellen a Szabadság téren
2014. február 6. Egyeztetést folytatott Lázár János a zsidó kerekasztal résztvevőivel
2014. február 9. A Mazsihisz a holokauszt emlékév bojkottjáról dönt
2014. február 14. Elutasította az emlékművet a Zsidó Világkongresszus elnöke, bekérették a tel-avivi magyar nagykövetet
2014. február 17. Orbán indulatosan kérdezte: honnan veszik egyesek a bátorságot, hogy elvárják, "mit gondoljunk, hogyan emlékezzünk?"
2014. február 19. Május 31-re tolta az emlékmű megvalósításának határidejét a kormány
2014. február 20. A kormányfő kitérő választ küldött a Mazsihisznek: húsvét utánra ígért egyeztetést
2014. március 23. Újabb tiltakozó akciót szerveztek a civilek a Szabadság térre
2014. április 8. A választáson aratott Fidesz-győzelem után két nappal - az ígért egyeztetés nélkül - elkezdték az építést
2014. április 9. A Szabadság téri civilek kordonbontó akciósorozatot indítottak
2014. április 10. Az MSZP helyi népszavazást kezdeményezett
2014. április 11. Több demonstráló ellen eljárás indult: rabosították őket "falfirka bűncselekmény" miatt
2014.április 22. A demokratikus játékszabályok betartására figyelmeztette a kormányt az USA budapesti nagykövetsége
2014.április 29. Orbán szerint a szobor elleni tiltakozás " kocsmapultnál zajló olcsó politikai lökdösődés"
2014. április 30. A Mazsihisz vezetői a kormányfővel találkoztak, ám Orbán jelezte: "nincs mozgástere" a kérdésben
2014. május 8. Jelenits István piarista szerzetes, Budapest díszpolgára is kifogásolta az emlékművet
2014. május 9. Több demonstráló megrovást kapott az ügyészségtől a "falfirka elhelyezésével" elkövetett rongálás ügyében
2014. május 13. Az MTA konferenciáján élesen bírálták az emlékművet és a kormányt
2014. május 16. A Medián felmérése szerint a többség történelemhamisítónak tartja az emlékművet - a fideszesek egy része is
2014. május 19. Az emlékmű befejezéshez közeledve "terepszemlét" tartott a téren az alkotó, Párkányi Raab Péter
2014. május 24. Több száz civil tüntetett, és tiltakoztak az ellenzéki pártok vezetői is a szoborcsoport ellen
2014.május 26. Tiltakozó petíciót vittek Áder János államfőnek a Sándor-palotába a Szabadság tériek
2014. július 7. Ezernél is többen írták alá azt a petíciót, amely tiltakozik az ellen, hogy jövőre Magyarország átvegye Nagy-Britanniától a holokauszt emlékezetéért felelős nemzetközi szervezet, az International Holocaust Remembrance Alliance soros elnökségét
2014. július 20. Felállították a '44-es német megszállás áldozatainak emlékművét
2014. június 21. Beethoven Örömódáját énekelve tiltakoztak civilek
2014. július 21. Orbán szerint a kormány eleget tett kötelességének, amellyel az egykori áldozatoknak és ma élő magyaroknak tartozik
2014. július 23. Kiderült, hogy a Market Építő Zrt. tulajdonában lévő cég, a Moratus Szerkezetépítő Kft. építette az emlékművet

Csak egy fejezet zárult le

Nem hagynak fel a demonstrációkkal a megszállási emlékmű ellen tüntetők. Szeptembertől új stratégia szerint folytatódik a tiltakozás, de addig is Damoklész kardjaként továbbra is jelen lesznek és lecsapnak. A Mécs Imre, Magyar Fruzsina és Zoltai Andrea által fémjelzett "Tiszta emlékezettel a szabadságért, demokráciáért' Facebook-csoport szervezői közül Sebő Gábor vállalta a "Szabadság-Tér-Erő" című arculatváltás irányítását, mely így a továbbiakban az Eleven Emlékmű projekthez csatlakozva biztosítja a demonstráció folytonosságát.

Július 31-én ugyanis az április 8-a óta naponta (ténylegesen január 2-a óta) tartó "Tiszta emlékezettel" civil szerveződés demonstráció sorozatának egy fejezete lezárult. Mint Mécs Imre, Magyar Fruzsina és Zoltai Andrea lapunkkal közölte, eredménynek tekintik, hogy a kormány csak az éj leple alatt merte felállítani a hazugság építményét, és átadni egyáltalán nem merte azt. Mint írták, "szeptember elsejétől új fejezetet nyitunk, módosított szervezéssel, más elnevezéssel. Az építményt kezdettől fogva tünetnek tekintettük, a kormány ideológiájának és politikájának kifejeződéseként. Kezdettől fogva a kormány ideológiája és politikája ellen küzdöttünk. Ezt a küzdelmet folytatjuk. Szeptember elsejéig Damoklész kardjaként továbbra is jelen leszünk, pillanatok alatt lecsapunk, vagyis demonstrációt hívunk össze. A köztes időben a már megkezdett és egyre inkább széleskörűen működő nemzetközi kapcsolatainkat erősítjük, az eddigi tevékenységünket dokumentáljuk, háttér tevékenységünket erősítjük. Reméljük, az általunk megkezdett és felmutatott civil mozgalom szerte az országban követőkre talál. Továbbra is hívjuk a demokratikus pártokat."

                                                Hibázott az V. kerület
Steiner Pál, az V. kerület korábbi szocialista polgármestere április 9-én helyi népszavazást kezdeményezett azért, hogy az önkormányzat vonja vissza az emlékmű felállításához adott tulajdonosi hozzájárulást. A helyi választási iroda vezetője a kezdeményezést alaki hibák miatt elutasította, ezt követően Steiner Pál újra benyújtotta a kérdést, aminek hitelesítését a helyi választási bizottság május 27-én megtagadta. Pásztor Tibor, az MSZP V. kerületi önkormányzati képviselője a múlt héten levélben azt kérte Belváros-Lipótváros jegyzőjétől, hogy miután szabálytalanul állították fel az emlékművet, orvosolja a jogsértést. Pásztor szerint ugyanis a szoborcsoport építéséről két kormányhatározat rendelkezett és a második felülírta az elsőt. Az V. kerületi önkormányzat kormánypárti többsége azonban csak az első után adott tulajdonosi hozzájárulást, a második kormányhatározatot követően ez elmaradt. A szocialista politikus szerint ezért vagy el kell bontani az emlékművet, vagy utólag megadni a tulajdonosi hozzájárulást. Bár Pásztornak nincs kétsége afelől, hogyan fog dönteni az ügyben a Rogán Antal vezette fideszes többség, szerinte a szabálysértésben el kell járnia a jegyzőnek.