Orbán Viktor;Vlagyimir Putyin;munkaalapú társadalom;tusnádfürdői beszéd;

2014-08-05 07:31:00

Ruszkik gyertek vissza!

Valójában nem a tusnádfürdői beszédből tudtuk meg, hogy Orbán Viktor magyar miniszterelnök Putyin Oroszországát követendő mintának tekinti. A beszéd újdonsága inkább abban rejlik, hogy egy európai uniós állam kormányfője nyíltan elutasította a demokratikus jogállamot, s rendszerbe foglaltan meghirdette a kortárs magyar diktatúrát, munkaalapú társadalomnak becézve azt. A szovjet hadsereget egykoron hevesen távozásra szólító, Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnököt Putyin pincsijének nevező Orbán Viktor most nemcsak az orosz elnök energiahivatalát, rubeljeit, hanem annak antidemokratikus szellemiségét is Magyarországra hozná. Hogy is néz ki a ránk váró szép új világ?

Az Amnesty és más kekeckedők

Nemzetközi jogvédő szervezetek évről-évre éves jelentéseikben felhívták a figyelmet az emberi jogok helyzetének oroszországi fokozatos romlására, és tiltakoztak minden jogtiprás ellen.

A 2013 Amnesty International (AI) jelentés siralmas helyzetképet tár fel. Megállapítja - az orosz kormány több olyan intézkedést vezetett be Putyin harmadik elnökségének két éve alatt az őt bíráló megnyilvánulások elfojtására, amelyek korlátozzák a gyülekezés szabadságát, és olyan törvényt készül elfogadtatni a parlamenttel, amely még szigorúbban lép fel ezen alapjoggal szemben.

Az AI felsorol olyan eseteket, amelyben önkényesen betiltottak tervezett tüntetéseket, vagy a tiltás ellenére megtartott demonstrációkat erőszakosan feloszlatták, a résztvevőket pedig őrizetbe vették. Többüket súlyos pénzbírsággal sújtottak, másokat igazságtalan eljárás alapján több napra őrizetbe vettek.

"Az idén február-márciusi tüntetésekkel szembeni hatósági fellépés érzékelteti, milyen nehéz és veszélyes vállalkozás lett Oroszországban a tüntetések megszervezése és az azokon való részvétel. A gyülekezés szabadsága, amelyet már hosszú ideje korlátoznak az orosz hatóságok, mostanra végképp veszélybe került"….." Ez rendkívül aggasztó, és felidézi Oroszország nem is annyira távoli múltját" - jelentette ki Denis Krivosheev, az AI európai és közép-ázsiai ügyekért felelős programigazgató-helyettese.

Alig néhány napos, júliusi az az MTI által is ismertetett hír, miszerint az Emberi Jogok Európai Bírósága immár jogerős ítéletében kimondta: kimeríti a megalázó bánásmód fogalmát az az orosz gyakorlat, hogy a bírósági meghallgatásokon az előzetes letartóztatásban lévő fogva tartottakat fémketrecben tartják.

A strasbourgi bíróság az ítéletről készült közleményben emlékeztet, hogy ez az eljárás bevett gyakorlatnak számít Oroszországban, és minden egyes gyanúsítottra és vádlottra ez vár az orosz bíróságokon. Maga a döntés ugyan Oroszországot nem kötelezi saját jogszabályának megváltoztatására, de számolnia kell azzal: mostantól minden panaszos joggal kérhet majd kártérítést, ha ezt az orosz gyakorlatot nem változtatják meg.

Diktátorok banánhéja

A fent sorolt példák nem adnak teljes képet, inkább csak ízelítőt az oroszországi helyzetről, a mintáról, amelyet állítólag követnünk kellene. Társadalmi-politikai vetületei inkább ijesztőnek, mintsem követendőnek tűnnek. De már a gazdasági mutatók sem támasztják alá Orbán Viktor lelkesedését. Amint arról a Népszavában nemrég beszámoltunk, bár az orosz vezetők nem győzik hangoztatni, hogy a nyugati szankciókkal nem lehet csapást mérni az országra, máris mutatkoznak annak a jelei, hogy megtorpant a gazdasági fejlődés.

Az orosz központi bank már február derekán a bruttó hazai termék növekedési kilátásait a korábban várt 2 százalékról másfélre módosította. Márciusban a Sberbank még rosszabbra készítette fel az embereket: 0,2 százalékra. Júliusra a bizonytalanság megnőtt. A szakemberek közül többen az első félévi tapasztalatok alapján már technikai recesszióról beszéltek.

A számokkal való zsonglőrködés, a kormányhivatalnokok reménykeltő kijelentései azonban mind elvesztették a jelentőségüket a Kelet-Ukrajnában lelőtt malajziai repülőgép tragédiája óta. Világossá vált, hogy immár nem átmeneti recesszióról van szó, hosszú távon fogja éreztetni a hatását mindaz, aminek ezekben a napokban a tanúi vagyunk. Lehet, hogy a maláj gép lesz Putyin banánhéja? Lehet, hogy Orbán kissé késve jutott a "ruszkik gyertek vissza!" következtetésre? A minta azonban azt is mutatja, a diktátorok sem tudják kivédeni a banánhéj csapdáját.