Irak;Egyesült Államok;Pentagon;Ban Ki Mun;légicsapások;Iszlám Állam;William Mayville;

2014-08-13 07:32:00

Tomboló erőszak Irakban

Minden előző állítással szemben az Egyesült Államok eddig nem tudta megállítani légicsapásaival az Iszlám Állam (IS) fegyvereseinek előrenyomulását. Ezt a washingtoni Pentagon is megerősítette. Legalább 20 ezer menekült maradt víz- és élelmiszer nélkül.

William Mayville amerikai altábornagy azt közölte, "lelassították" a dzsihadistákat, de továbbra sem zárható ki, hogy az eddigieknél is nagyobb területeket sikerül elfoglalniuk. A washingtoni védelmi minisztérium szóvivője szerint eddig nem tudták "megtörni a dzsihadisták dinamikáját".

Az Egyesült Államok a légicsapások során az IS négy ellenőrző pontját, valamint a szélsőségesek járműveit bombázta, ám úgy tűnik, Washington stratégiája egyelőre nem sokat ér. Bár a kurd harcosok néhány kisebb települést visszafoglaltak az IS-től, a szélsőségesek más régiókban újabb harci sikereket értek el.

Az ENSZ szerint közvetlen veszély fenyegeti az ezid lakosságot, s tízezrek válhatnak népirtás áldozatává. Izsák Rita, az ENSZ Emberi Jogi Tanácsának munkatársa, a világszervezet kisebbségekkel foglalkozó különmegbízottja szerint sürgősen tenni kell valamit azért, hogy megakadályozzák a vérontást. Az illegális kivégzésekért felelős jelentéstevő, Christof Heyns azt közölte, az Iszlám Állam csapdába akarja csalni a kisebbségeket.

A szíriai emberi jogi megfigyelő központ szerint a hétfőt megelőző öt napban a dzsihadista Iszlám Állam fegyveresei két embert keresztre feszítettek, 23 másikat kivégeztek. Barack Obama televíziós beszédében támogatásáról biztosította a hétfőn az államfő által miniszterelnöknek kinevezett Haidar Al-Abadit.

Az amerikai elnök kinevezését "sokat ígérő" döntésnek nevezte. Mint mondta, a következő feladat az lesz, hogy a többi népcsoportot is magában foglaló kabinet alakuljon. Tudja azonban, nehéz napok előtt áll az ország.

Obama arról nem beszélt, hogy Nuri Al-Maliki miniszterelnök továbbra sem hajlandó átadni a hatalmat. Szintén dicsérettel illette a kinevezett miniszterelnököt Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár. "Az iraki társadalom megérdemli, hogy virágzó, stabil államban éljen" - jelentette ki.

Az egyértelmű nemzetközi állásfoglalás ellenére Nuri Al-Maliki kormányfő ragaszkodik a miniszterelnöki poszthoz, s alkotmányellenesnek nevezte az elnök lépését. Mind Al-Abadi, mind Al-Maliki síita, s egy pártszövetséghez tartoznak. E blokk tagjainak többsége az új kormányfő kinevezése mellett foglalt állást, de a magát továbbra is kormányfőnek tekintő Al-Maliki jelentős befolyással rendelkezik.

Közben Washington ötödszörre is vízzel és élelmiszerrel látta el a Szindzsár-hegységbe menekülteket - közölte a floridai központi parancsnokság. Washingtoni résztől azt is közölték, hogy az Egyesült Államok szakértői csoportot küld Irakba azzal a feladattal, segítsenek a bajba jutottaknak, ellássák őket vízzel, élelmiszerrel. A helyi hatóságokkal együttműködve végzik munkájukat.

Az utóbbi három nap alatt 50 ezer embernek sikerült a Szindzsar-hegységből kurd területre menekülnie. Többük állapota súlyos. A hegyekben rekedtek közül továbbra is legalább 20 ezren maradtak víz és élelmiszer nélkül. A régióban 45 fokos a hőség.

Washington hétfőn bejelentette, fegyverrel segítik az Iszlám Állam ellen harcoló kurdokat. Tegnap Ursula von der Leyen hadügyminiszter is nyitottnak mutatkozott a kurdok felfegyverzésére. Laurent Fabius francia külügyminiszter úgy vélte, "európai szintre" kell helyezni a fegyverszállítás ügyét.

Szerinte az EU-nak nagyobb aktivitást kellene mutatnia a kérdésben. Hozzátette, üdvös lenne, ha rendkívüli külügyminiszteri találkozót hívnának össze az ügyben.