Bioritmus;parlagfű;közérdekű védekezés;

2014-08-28 16:30:00

Nem tréfadolog: közérdekű védekezést rendeltek el a parlagfű ellen

A felderítés hatékonysága és a szigorúbb jogszabályi környezet segíti a parlagfűmentes területek növelését, illetve a fertőzött területek csökkentését – ezt a Pest Megyei Kormányhivatal vezetője állította a tököli repülőtéren tartott sajtótájékoztatóján. Tarnai Richárd kormánymegbízott közölte azt is, hogy közel 500 hektáron már elrendelték a közérdekű védekezést.

Elmondta azt is, hogy a bemérések most zajlanak, így konkrét adatok még nem állnak rendelkezésre. Felidézte: Pest megyében 2012-ben 689 hektáron volt fertőzött terület, míg tavaly ez 108 hektár volt. A helikopteres felderítés jelentőségét érzékeltetve elmondta, hogy nem lehet előle elbújni, s az adatok szerint sikerült az önkéntes jogkövető magatartás irányába elmozdítani a tulajdonosokat.

Azok a gazok
"Azok a gazok felütötték fejüket Alcsútdoboz-Göbölyjárás környékén.Háborítatlanul garázdálkodnak, szinte senki sincs, aki képes volna útjukat állni. Mintegy 1300 hektár egykori állami földön burjánoznak, bosszússágot okozva mindenkinek a környéken, aki kicsit is érzékeny az olyan "gazemberségekre", amit okozni tudnak. Könnyezik öreg és fiatal, de nem tehetnek ellenük semmit, mert nincs, aki felvegye a harcot az ilyen nagyhatalommal." - írta publikációjában a Népszava újságírója, Somfai Péter arra reagálva, hogy sajtóhírek szerint az állami földpályázaton taroló Mészáros Lőrinc, illetve Orbán Viktor veje testvérének – szintén az államtól bérelt – földjét is parlagfű borítja. 

Tarnai Richárd szavai szerint a felderítés hatékonysága és a szigorúbb jogszabályok hozzájárulnak a fertőzött területek csökkentéséhez. Hozzátette: a jogszabályok betartása mind a kiskerttulajdonosok, mind a nagygazdaságok számára kötelező, a bírság összege azonban igazodik a terület nagyságához. Szalkai Gábor, a Földművelésügyi Minisztérium főosztályvezető-helyettesének tájékoztatása szerint a parlagfüves területek földi bejárása mellett országosan zajlik a légi felderítés is, aminek köszönhetően néhány nap alatt teljes megyékről lehet információt kapni. Kiemelte: nem a bírságolás a cél (a bírság 15 ezer forinttól ötmillió forintig terjedhet), hanem az állampolgárok önkéntes jogkövető magatartásra késztetése.

Az idei szezont jellemezve elmondta, hogy ebben az évben a parlagfűnek nagyon kedvezett az időjárás, ezért erősebb a fertőzés a tavalyinál, a pollenkoncentráció pedig jelenleg közepes-magas szinten van. A főosztályvezető-helyettes beszámolt arról is, hogy a parlagfű-előirányzaton lévő keret 46,5 millió forintot tesz ki, légi felderítésre 17,5 millió forintot fordítanak. Jordán László, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) elnökhelyettese közölte: a légi felderítés két hete indult országosan, az adatokat folyamatosan dolgozzák fel és rendelik el a közérdekű védekezéseket. Kiemelte: a tapasztalatok szerint a légi felderítés hatására jelentősen nő a frissen elvégzett kaszálások száma. Az elnökhelyettes elmondta azt is, hogy a szerdai adat 1830 hektárnyi parlagfüves terület bemérését mutatja országosan, s ebből 490 hektáron már elrendelték a közérdekű védekezést, ami 642 eljárást jelent.