évforduló;Gazdagrét;tv-sorozat;

2014-09-20 20:16:00

Ünnepeltek a Szomszédok

Harminc évvel ezelőtt költöztek be az első lakók a XI. kerületi gazdagréti lakótelep lakásaiba. A 12 ezres közösség szombaton családi programokkal, koncertekkel, halászléfőző-versennyel, valamint az első magyar szappanopera, az itt játszódó Szomszédok hőseivel ünnepelte az évfordulót.

 A városrész nevét az ország az 1980-as és 1990-es években a helyszínen forgatott, Szomszédok című tévéfilmsorozatból ismerte meg. A mostani rendezvényen is megjelent több, a sorozatban játszó, ismert színművész, a házigazda Nemcsák Károly, az egykori Vágási Feri volt.

A fesztiválon - utalva a sorozat címére - felavatták a "szomszédok padját", amelyre bárki rátehetett egy a saját nevére gravírozott lakatot. A köztelevízió népszerű televíziós sorozatát 1987 és 1999 között forgatták a Csíkihegyek utca 1. (a filmekben Lantos utca 8.) szám alatti négy lakásban, az egyikben az ismert Gábor-Juli stúdiót, szépségszalont rendezték be. A filmsorozatban - amelyben a Takács, a Mágenheim és a Vágási család mindennapjait mutatták be - fontos szerepet kapott Zenthe Ferenc, Komlós Juci, Kulka János, Frajt Edit, Kézdy György, Fehér Anna, Trokán Péter, Ábel Anita, Csűrös Karola, Nemcsák Károly, Ivancsics Ilona, Palócz László, Máriáss József, Raksányi Gellért és Koltai János. Mindenki jó ismerősévé váltak a mindig "aktuális" helyzetekben szereplő "szomszédok", fogalommá váltak Taki bácsi, a jóságos Lenke néni, Mágenheim doktor, a nagy életművész Gábor Gábor, Kutya úr, Virág doktor, az aranyszívű Etus és a többiek figurái. A sorozatot a közelmúltban ismét  műsorra tűzte az M3 "nosztalgia-csatorna", és ha összehasonlítjuk napjaink sorozataival, a Szomszédok minden naivsága ellenére ma is állja velük a versenyt, sőt, jobbnak is tűnik: valószínűleg a kiváló szereplőgárda miatt. 

A sorozat jellegzetessége volt, hogy a végén, amikor bemutatták a szereplőket, mindenkinek a szájába adtak egy-egy mondatot, amellyel többnyire valami közérdekű problémára utaltak. Nemrégiben a Facebookon alakult egy közösség Szomszédok Forever néven ahol egykori jelenetekhez vágnak hozzá mai vélekedéseket a politikától a magyar futball-válogatott EB-esélyeiig.

A rendezvényen a színészek közül többen is részt vettek és lakatot tettek a "szomszédok padjára", köztük Frajt Edit, Nemcsák Károly és Trokán Péter, továbbá a kerület polgármestere, Hoffmann Tamás is. A "szomszédok padját" később annál az épületnél helyezik majd el, ahol a sorozatot felvették.

A fesztiválhoz kapcsolódott a megalakulásának ugyancsak 30. születésnapját ünneplő helyi kábeltévé, az Újbuda TV, akkori nevén a Gazdagréti Közösségi Televízió, amelynek munkatársai archív felvételeket mutattak be a korabeli műsoraikból, riportjaikból.

Az önkormányzati fesztiválon "időutazásként" nosztalgiafotózást, "retró hajvágást", valamint helytörténeti sétákat is szerveztek a városrészt kevésbé ismerő kerületieknek, és vetélkedőt is tartottak, amelyen egyebek mellett kiderült, hogy a területet már a IV. században is lakták, az 1230-ban a pécsváradi apátságé volt. A városrész, ahol korábban szőlőültetvények voltak, 1847-től viseli mai nevét (a német Reiche Ried magyar tükörfordításából), és 1950-ben csatolták a XI. kerülethez, ahová 1984 májusában indult az első 153-as "kék" BKV-autóbusz.

A gazdagréti lakótelep szomszédságában felállított színpadon néptáncegyüttesek is felléptek, délután pedig Wolf Kati adta elő népszerű dalait.

A rendezvényen és a halászléfőző-versenyen több, az önkormányzati választáson induló jelölt is részt vett, a pártok pedig sátrakat állítottak fel, ahol saját főztjükkel látták vendégül a helyieket.