elnökválasztás;Munkáspárt;Brazília;kormányzó;Dilma Rousseff;Aécio Neves;

2014-10-07 07:34:00

Folytonosság vagy változás?

Mégis lett meglepetés a brazil elnökválasztáson. Az utolsó pillanatban változtak az erőviszonyok, s végül mégsem két nő küzd meg egymással a második fordulóban. Dilma Rousseff, a jelenlegi államfő és Aécio Neves, Minas Gerais állam volt kormányzója, jelenlegi szenátora között kemény küzdelem várható, a tét, folytathatja-e a 12 éve kormányzó Munkáspárt (PT) vagy a szavazók végül a változás mellett teszik le a voksot.

Brazília elnök asszonya, a 66 éves Dilma Rousseff a szavazatok 41,59 százalékával végzett az élen az első fordulóban, második helyre azonban a Brazil Szociáldemokrata Párt (PSBD) jelöltje, az 54 éves Aécio Neves futott be.

Az amazonasi környezetvédő, Marina Silva, aki sokáig fej-fej mellett állt Rousseffel a felmérések szerint, a finisben erősen visszaesett, csupán 21,32 százalékot szerzett a már végleges adatok szerint.

Brazíliában 18 és 70 éves kor között kötelező a választás, a részvétel igen magas, 80 százalékos volt, Rousseffre több mint 43 millióan voksoltak, Neves majdnem 35 millió szavazatot kapott, Silvát mintegy 22 millióan támogatták. 

Rousseff a választás éjszakáján mentorának, Luis Inácio Lula da Silva volt elnöknek, egykori legendás szakszervezeti vezetőnek, a PT alapítójának köszönte meg a támogatást, mondván, a segítsége nélkül nem jutott volna oda, ahová eljutott, s nem lenne lehetősége jobbá tenni Brazíliát.

Az elnökasszony reményét fejezte ki, hogy a második fordulóban is győzni tud. Rousseff ismét azzal érvel majd, hogy csak a PT vezetésével lesznek képesek megőrizni az elmúlt 12 év szociális vívmányait. Azt rebesgetik, hogy a most 68 éves Lula a következő ciklusban újra visszavenné az elnökséget egykori miniszterétől.

Aécio Neves ezzel szemben a "változás" képviselőjeként lép fel, s azt ígéri a választóknak, hogy egy új gazdaságpolitikai irányvonallal ismét növekedési pályára tudják állítani a világ hetedik legerősebb gazdaságát.

Az 1984-ben elnökké választott, de még beiktatása előtt elhunyt Tancredo Neves unokája végzettségére nézve közgazdász, sokáig tipikus playboyként élt, de időközben "megkomolyodott", újra nősült, exmodell felesége nemrégiben ikreknek adott életet. Minas Gerais népszerű volt kormányzója 2010-ben fontolóra vette, hogy harcba száll az elnökségért, de pártja akkor más jelöltet indított.

Marina Silva a legutóbbi elnökválasztáson sem jutott be a második fordulóba. Idén tulajdonképpen nem is ő lett volna a jelölt, a Brazil Szocialista Párt (PSB) Eduardo Campost indította, csakhogy Pernambuco állam kormányzója elhunyt egy légiszerencsétlenségben.

Marina Silvának is a gépen kellett volna utazni, az utolsó pillanatban döntött úgy, hogy mégsem megy. Néhány hétig úgy tűnt, a szimpátiaszavazatok akár az élre is repíthetik, ám a lendülete kifulladt, a negatív kampány ellen tehetetlennek bizonyult, s a televíziós reklámidő terén is hátrányba került a másik két éllovassal szemben (összesen 11-en indultak az elnökségért).

A PSB vesztes jelöltje azonban a mérleg nyelvének szerepét játszhatja. Silva a voksolás után azt nyilatkozta, a szavazatokból kiderült, hogy a brazilok 60 százaléka változást akar, s - bár előbb konzultál pártjával - de valószínűleg Aécio Neves támogatására szólítja fel szavazóit.

Mindkét párt inkább jobbra áll a kormányzó PT-től, s közelebb egymáshoz, a PSB és a PSDB egyaránt inkább piacbarát gazdaságpolitikát szorgalmazna. Egyáltalán nem biztos azonban, hogy akik Marina Silvát támogatták, automatikusan Minas Gerais állam volt kormányzója, jelenlegi szenátora mellé állnak.

Többségük alighanem inkább a hagyományos pártokkal szembeni protest-szavazatot adott le, amikor a nem konvencionális jelöltre voksolt. A második fordulót október 26-án tartják.