reform;Sanghaj;katonai kiképzés;kínai hadsereg;

- Katonai reformot sürgetnek Kínában

Jelentős gyengeségek mutatkoznak a kínai katonák kiképzésében, a hadsereg beszámolója szerint sürgős reformra van szükség.

A kínai hadsereg hivatalos lapja arra hívta fel a figyelmet, hogy a Népi Felszabadító Hadsereg kiképzési módszereiben, tananyagában, gyakorlatában és kivitelezésében is gondok akadnak. Az erről készült jelentés negyven konkrét területre világított rá, egyebek között a katonák és feletteseik hozzáállásával is akadnak problémák.

A gyengeségek orvoslására és a képzés színvonalának sürgős emelésére van szükség, enélkül ugyanis azok a kelet-ázsiai ország hadviselő képességét gyengítik, és egy esetleges háborúban vereséghez is vezethetnek. A problémák a szárazföldi, légi, vízi csapatoknál, a rutinkiképzés és a külföldi országokkal való hadgyakorlatok során is megmutatkoznak - így a jelentés, amely a gondok egyik okaként a gyakorlathiányt nevezi meg. A jövőben a korábbinál több lehetőséget kell találni arra, hogy a katonák béke idején is "élesben" gyakorolhassák tudásukat és képességeiket - javasolja a lap.

A 2,3 milliós kínai hadsereg a világ legnagyobbja. Kína idén 132 milliárd dollárt fordít rá, ami az éves bruttó hazai termék (GDP) 1,4 százaléka, globális összehasonlításban pedig az Egyesült Államoké után a második legnagyobb hadi költségvetés. Hszi Csin-ping elnök 2012-es hatalomra lépése óta a hadsereg reformját sürgeti, mondván, hogy bármikor késznek kell lennie egy regionális háborúra és megfelelő informatikai kapacitásokkal is rendelkeznie kell.

Hszi a hadseregen belüli korrupció ellen is hadjáratot indított, ami őrizetbe vételekhez is vezetett. A korrupció széles körben jelen van a kínai hadseregben, a szervezet hatékonyságát veszélyezteti, bomlasztó erőként hat. Kínát más ország nem tudja legyőzni, ami képes lehet erre, ráadásul valódi harc nélkül, az a korrupció - fogalmazott korábban egy kiszivárgott beszédében a hadsereg vezetői előtt Liu Jüan tábornok.

Vasárnap Izrael nélkül rendezték meg az egyiptomi fővárosban a gázai infrastruktúra újjáépítéséhez szükséges anyagi fedezetet nemzetközi adakozásból összegyűjtő donorkonferenciát. A Palesztin Hatóság 4 milliárd dollárt tűzött ki célul, bár ennyi nem fedezi a teljes újjáépítést, a konferencia résztvevői azonban adakozó kedvükben voltak, 5,4 milliárd dollár felajánlást tettek.